کد خبر: ۴۷۱۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۶
ترانزیت مواد نفتی در بندر انزلی در سال جاری به 41 هزار و 544 تن رسید.

ترانزیت مواد نفتی از بندر انزلی در نیمه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 100 درصد افزایش یافته و بالغ بر 41 هزار تن شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در گفتوگو با خبرنگار مارینتایمز با اشاره به رشد دو درصدی عملیات تخلیه و بارگیری مواد نفتی و غیرنفتی در نیمه نخست امسال در بندر انزلی اظهارکرد: در مدت زمان یاد شده حدود 203 هزار و 123 تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندر انزلی تخلیه و بارگیری شد که 41 هزار و 544 تن آن سهم ترانزیت مواد نفتی بوده است.

سیدعلی نعیمی با اشاره به اینکه در نیمه نخست سال 93 هیچ گونه ترانزیت مواد نفتی در بندر انزلی انجام نشده بود،گفت:خوشبخانه امسال ترانزیت مواد نفتی در مدت زمان یاد شده با افزایش 100 درصدی مواجه شده است و به 41 هزار و 544 تن بالغ شده است که پیشبینی میشود این روند در ماه‎های آتی روند افزایشی بیشتری داشته باشد.

وی افزود: تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی از 207 هزار و 123 تن در شش ماه نخست سال گذشته به 165 هزار و 60 تن در نیمه نخست امسال رسیده است که حکایت از کاهش 9 درصدی دارد.

نعیمی گفت: بیشتر محصولات وارداتی به بندر انزلی محصولات کشاورزی، دامی و احشام، گندم، جو، ذرت، فلزات، مصنوعات فلزی و کالاهای معدنی است این در حالی است که مواد صادراتی ما از بندر انزلی شامل مواد غذایی محصولات کشاورزی و کالاهای معدنی و فلزات است.

براساس سخنان مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان عملیات تخلیه و بارگیری بندر انزلی از 214 TEU کانتینر در سال گذشته به 299 TEU کانتینر رسید که خوشبختانه روند افزایشی را نشان می دهد.

زیرساخت‎های گردشگری بندر انزلی در انتظار بخش خصوصی

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اهمیت راه‎اندازی گردشگری دریایی در این استان به تشریح زیرساختها، تجهیزات و ظرفیتهای مناسب بندر انزلی در زمینه گردشگری و مسافرت‎های دریایی پرداخت و اظهار کرد: این بندر از لحاظ موقعیت در منطقه آزاد تجاری قرار داشته و همچنین از شرایط ویژه و استراتژیک برخوردار است و برای ورود بخش خصوصی و سرمایه‎گذاران خارجی و داخلی جهت راه‎اندازی گرشگری دریایی، صادرات، واردات و ترانزیت مناسب است.

نعیمی به احداث ترمینال اختصاصی مسافری در این بندر اشاره و خاطرنشان کرد: سه پروژه ساخت موجشکن‌ها، اسکله و پایانه مسافری بندر انزلی حدود یک ماه است که بهره‎برداری رسیده است که اسکله مسافری با طول ١٠٤ متر و عرض ٣٠ متر و همچنین پایانه مسافری بندر انزلی به عنوان اولین پایانه مسافربری دریایی ایران در سواحل خزر است.

وی با اشاره به اینکه همه امکانات و زیرساخت های مورد نیاز برای راهاندازی گردشگری دریایی در استان گیلان و در بندر انزلی آماده بهره‌برداری توسط بخش خصوصی است، تاکید کرد: این سازمان آمادگی دارد تا همه زیرساختها را ر جهت اشاعه فرهنگ دریایی و انجام مسافرت و گردشگری دریایی و بر اساس قرارداهای دوجانبه به بخش خصوصی واگذار کند.

نعیمی گفت: بنابراین سازمان بنادر و دریانوردی همه علاقهمندان به سرمایه گذاری در بخش دریایی را به سرمایه گذاری در بخش گردشگری دریایی دعوت کرده است که خوشبختانه تاکنون با سرمایهگذاران متعددی مذاکره شده است اما هنوز این مذاکرات منجر به انعقاد قرارداد نشده است.

وی افزود: سازمان بنادر و دریانوردی برای ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری در گردشگری دریایی، برای خرید شناورهای مسافری تفریحی از کمیته وجوه اداره شده تسهیلاتی را در اختیار بخش خصوصی قرار می دهد.

به گفته  نعیمی؛ جلسات مختلفی بین مسوولان استانی گیلان با مقامات کشورهای حاشیه دریای خزر برای راه اندازی خطوط سافری دریایی انجام شده است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: