کد خبر: ۴۳۳۱
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸
20 میلیون تن ظرفیت سالانه بنادر شمالی کشور است و به‌زودی این ظرفیت به 25 میلیون تن افزایش پیدا می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت:می‌توانیم مبادلات دریایی شبه قاره هند با کشورهای آسیای میانه را از طریق دریای خزر ایجاد کنیم.

به گزارش مارین‎تایمز،عباس آخوندی عصر روز گذشته در جریان بازدید از موج‌شکن و حوضچه بندر انزلی، ایران را قدرت دریایی توصیف و اظهار کرد: ایران در موقعیتی قرار گرفته که می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه و آبادانی کشور و منطقه ایفا کند زیرا در دریای جنوب و شمال از قدرت اقتصادی، نظامی و حمل و نقلی برخوردار است.

وی ایران را دارای منطق قوی عنوان کرد و گفت: ایران علاقه‎مند است از زبان گفت‌وگو استفاده کرده و به مسوولیت منطقه‌ای خود که ایجاد ثبات و آرامش است، عمل کند.

آخوندی با بیان اینکه برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی تنها در ایجاد زیرساخت‌ها نیست، خاطرنشان کرد: تحرک در شبکه بازرگانی و اقتصادی از اهداف ایجاد زیرساخت‌ها در کشور است. وزیر راه و شهرسازی به وجود امکانات زیربنایی خوب از بنادر شمالی تا چابهار در جنوب کشور اشاره کرد و یادآور شد: 20 میلیون تن ظرفیت سالانه بنادر شمالی کشور است و به‌زودی این ظرفیت به 25 میلیون تن افزایش پیدا می‌کند.

وی توسعه شبکه بازرگانی با استفاده از زیرساخت‌ها را حائز اهمیت خواند و اظهار کرد: امیدواریم ارتباط شمال و جنوب که از خواسته‌های مردم منطقه است را تامین کنیم و ترانزیت فعال شود.

آخوندی وضعیت ایران در دریا را خوب توصیف کرد و افزود: به وضعیت کنونی راضی نیستیم و برنامه‌های توسعه‌ای را پیگیری می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ساخت پروژه راه‌آهن قزوین ـ رشت، بیان کرد: قرارداد دوخطه کردن تهران ـ قزوین منعقد شده است.

وی از اجرای پروژه راه‌آهن رشت ـ آستارا به‌زودی خبر داد و تصریح کرد: وجود تاسیسات در آن طرف مرزها در دریای خزر در افزایش حجم صادراتی کشور تاثیرگذار است.

آخوندی بر افزایش حمل و نقل دریایی در دریای خزر تاکید کرد و گفت: اتاق بازرگانی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و همچنین فراهم کردن ارتقای حمل و نقل دریایی با کشورهای حاشیه دریای خزر در افزایش مبادلات تجاری بین کشورهای این دریا موثر است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه می‌توانیم به فکر حمل و نقل به اقیانوس هند، روسیه و حتی فراتر و بین قاره‌ای باشیم،اظهار کرد: مبادلات دریایی شبه قاره هند را می‌توانیم با کشورهای آسیای میانه از طریق دریای خزر ایجاد کنیم.

وی بندر انزلی را شهری گردشگرپذیر عنوان کرد و افزود: جابه‌جایی مسافر در کنار حمل و نقل بار باید در بندر انزلی فعال شود و این امر در ارتقای گردشگری این شهر تاثیرگذار است.

آخوندی با اشاره به سرمایه‌گذاری 122 میلیارد تومانی برای احداث موج‌شکن و حوضچه‌های بندر انزلی، تصریح کرد: پنج پست اسکله با آبخور 12 متر در بندر انزلی احداث شده و می‌تواند کشتی‌های 12 هزار تنی را پذیرش کند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: