کد خبر: ۴۲۲۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۲
مسوول سایت شهرک پتروشیمی مکران با بیان اینکه سومین هاب پتروشیمی پس از ماهشهر و عسلویه در چابهار احداث خواهد شد،گفت: این پروژه در سه فاز عملیاتی خواهد شد.
مسوول سایت شهرک پتروشیمی مکران با اشاره به اینکه  سومین هاب پتروشیمی پس از ماهشهر و عسلویه  در چابهار  احداث خواهد شد، گفت:این پروژه در سه فاز عملیاتی خواهد شد که جمعا به 11 میلیارد دلار سرمایه‎گذاری بخش خصوصی نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مارین تایمز به چابهار، حسن ملک اسماعیلی در مراسم بازدید خبرنگاران از پروژه احداث پتروشیمی مکران گفت: در این مجتمع 17 واحد شامل متانول، متانول آمونیاک، اوره آمونیاک، اتیلن، آروماتیک و صنایع پایین دستی شکل می گیرد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه در سه فاز عملیاتی خواهد شد و به تولید خواهد رسید گفت: در فاز اول که دو میلیون و 100هزار تن محصولات خشک و شش میلیون تن محصولات مایع تولید خواهد شد که می‎تواند منجر به صادرات مواد پتروشیمی با ارزش پنج میلیارد دلار شود.

مسوول سایت شهرک پتروشیمی مکران یادآور شد: در فاز دوم نیز تولید مانند فاز اول اضافه می شود اما صادرات شش میلیارد دلار افزایش می‎یابد بنابراین در پایان فاز دوم به افزایش صادرات 11 میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی می‎رسیم.

وی با اشاره به اینکه اجرای پروژه پتروشیمی مکران موجب صنعتی شدن این منطقه و ایجاد ارزش افزوده بالاتر می شود، اظهار کرد: فاز اول در سال 98، فاز دوم در سال 99 و فاز سوم در سال 1400 راه اندازی خواهد شد البته لازم است گفته شود که احتمالا این زمان بندی با شیب دوساله همراه خواهد بود.

ملک اسماعیلی به سرمایه گذاری بخش خصوصی در این پروژه اشاره و خاطر نشان کرد: سرمایه گذاران داخلی در این پروژه می توانند برای خودشان شریک خارجی بگیرند که این مساله به سیاست گذاری خودشان بستگی دارد.

وی به بازدید شرکت های خارجی از این پروژه اشاره کرد و گفت: هیاتی بلند پایه از ژاپن در سال جدید با بازدید از این منطقه پرداخت و مذاکراتی هم در این زمینه انجام داد.

به گفته وی میزان اشتغالزایی سایت پتروشیمی مکران در کل سه فاز، بالغ بر 20 هزار نفر به صورت مستقیم و 60 هزار نفر بصورت غیر مستقیم خواهد بود.

مسوول سایت شهرک پتروشیمی مکران با اشاره به اینکه قرار بود برای این پروژه 500 میلیون دلار فاینانس صورت گیرد، افزود: در شرکت توسعه نگین مکران قراردادی با اداره بنادر سیستان و بلوچستان منعقد شد که منجر به اختصاص 800 میلیون تومان به این بخش شد که قسمت‎های مختلف را پوشش خواهد داد البته طی این قرارداد، زمین این پروژه  20 ساله  و با هدف ساخت مخازن و تسهیل صادرات پتروشیمی واگذار شده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مارین تایمز مبنی بر اینکه با وجود دارا بودن منابع عظیم انرژی دلایل عقب ماندگی ایران در پروژه‎های انرژی نسبت به دیگر کشورها چیست؟ گفت: غیر شفاف بودن و تغییر قوانین مهم ترین دلیل عقب ماندگی ایران است زیرا حوزه نفت و گاز و پتروشیمی حوزه ای است که از مرحله مقدماتی تا بهره برداری بیش از شش سال زمان نیاز است بنابراین سرمایه گذار باید اطمینان داشته باشد که در پایان شش سال نیز قوانین به همان ترتیب سال اول است و تغییر نکرده و یا کم تغییر کرده است.

ملک اسماعیلی بازار مصرف  پتروشیمی مکران را کشورهای هندوستان و چین معرفی کرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: