کد خبر: ۴۱۰۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۳
نتایج یک تحقیق علمی حاکی از آن است که استفاده گسترده از روش‎های حبس دی اکسید کربن موجود در جو روند اسیدی شدن اقیانوس‎ها را که برای بسیاری از آبزیان پدیده ای خطرناک است، متوقف یا حتی کند نخواهد کرد.
نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که روش حبس دی اکسیدکربن در مقابله با روند اسیدی شدن اقیانوس‎ها چندان موثر نیست.

به گزارش مارین تایمز، نتایج یک تحقیق علمی حاکی از آن است که استفاده گسترده از روش‎های حبس دی اکسید کربن موجود در جو روند اسیدی شدن اقیانوس‎ها را که برای بسیاری از آبزیان پدیده ای خطرناک است، متوقف یا حتی کند نخواهد کرد.

نتایج این تحقیق که در نشریه Nature Climate Change منتشر شده، حاکی از آن است که حتی اگر دانشمندان بتوانند با استفاده از روش حبس گاز دی اکسید کربن هر سال معادل نیمی از انتشار کنونی این گاز آلاینده را از جو خارج سازند ( که البته هدفی بسیار بلندپروازانه است)، بازگرداندن شرایط اسیدیته اقیانوسها به دوره پیش از عصر صنعتی ممکن نخواهد بود.

دانشمندان می گویند در واقع حتی اگر هم غلظت دی اکسید کربن موجود در جو زمین به سطحی مشابه وضعیت پیش از انقلاب صنعتی بارگردد، اسیدی شدن اقیانوسها همان مسیر قبلی را در پیش نخواهد گرفت.

سابین ماتسیوس که در تحقیق یادشده مشارکت داشته است، گفت سریع ترین و عمیق ترین دگرگونیها در سطح اقیانوسها که به طور مستقیم در معرض تراکم بیشتر گاز دی اکسید کربن و افزایش دما هستند، شکل خواهد گرفت .

گاز آلاینده دی اکسید کربن که از خطرناک ترین گازهای گلخانه‎ای به شمار می رود و عمدتا ثمره فعالیت‎های انسانی است، تا 25درصد توسط اقیانوس‎ها حبس می شود. تبادل هوا-اتمسفر اثر گلخانه ای را محدود می کند اما از طرفی به کاهش PH اقیانوس‎ها نیز کمک می‎کند و این پدیده می‎‏تواند آثار زیانباری برای حیات دریایی به دنبال داشته باشد.

سابین ماتسیوس می گوید: مقادیر زیادی از آب‎های اسیدی شده تحت تاثیر جریان‎های دریایی برای چندین دهه و حتی چندین سده به قسمت های عمیق اقیانوس‎ها هدایت می‎شوند. توده‎های حجیم آبهای اسیدی شده پس از انتقال به اعماق اقیانوس‎ها دیگر با اتمسفر ارتباطی ندارند و برای چندین قرن در همین وضعیت باقی می مانند.

این پژوهشگر افزود: با توجه به این پدیده باید گفت تاخیر و تعلل در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای صرفاً با این تصور که می توان بعداً دی اکسید کربن موجود در جو را حبس کرد، روش موثری نخواهد بود چرا که اقیانوسها برای قرنهای متمادی متحمل تغییرات برگشت ناپذیری خواهند شد.

در تحقیق دیگری نیز که نتایج آن در نشریه Nature Communications منتشر شد، دانشمندان ثابت کرده‎اند که احتباس و ذخیره سازی دی اکسید کربن که هنوز فواید و کارآیی آن کاملا به اثبات نرسیده است، برای محدود کردن گرمایش زمین به دو درجه سانتیگراد اقدامی لازم اما ناکافی است. دانشمندان می گویند بعید است که بتوان صرفاً از طریق  انتشارات منفی  هدف تعیین شده در محدودسازی روند گرم شدن زمین را محقق کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، یافته های جدید دانشمندان در این زمینه چالشی برای مدافعان انرژی‎های فسیلی است که می گویند از طریق احتباس و ذخیره سازی دی اکسید کربن در مقیاس گسترده ، می توان در آینده امکان تثبیت یا حتی تقلیل غلظت دی اکسید کربن در جو زمین را فراهم کرد.

دانشمندان در عین حال توصیه می کنند که روش احتباس و ذخیره سازی دی اکسید کربن باید به موازات تلاش‎های جدی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، توسعه پیدا کند.

برای محدود کردن افزایش دمای زمین تا دو درجه سانتیگراد که جامعه بین المللی برای تحقق آن تلاش می کند، لازم است که مقدار دی اکسید کربن که حبس و ذخیره می شود از مقداری که در جو زمین آزاد می شود، بیشتر باشد تا به این ترتیب بتوان به انتشارات منفی پنج دهم تا سه گیگاتن (معادل یک میلیارد تن) در سال دست یافت.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: