کد خبر: ۳۶۷۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۸
قرار است مراکز جدید پتروشیمی در مناطقي مانند مکران، چابهار و ايرانشهر كه در حاشيه و يا نزديك به درياي عمان قرار گرفته‎اند، راه‎اندازی شود.

نزدیکی واحدهای جدید پتروشیمی ایران به بازارهای مصرف در جنوب و شرق آسیا، هزینه حمل و نقل دریایی محصولات پتروشيمي را تاحد قابل توجهی کاهش می‎دهد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفت و گو با خبرنگار  مارین تایمز اظهار داشت: واحدهای جدید پتروشیمی ایران که قرار است در سواحل دریای عمان و ایرانشهر، احداث شوند، در مقايسه به مناطقي مانند ماهشهر و عسلويه حدود يك هزار كيلومتر به بازارهاي هدف مانند هند و چين نزديك‎تر هستند.

محمد حسن پیوندی افزود: نزدیکی این واحدهای پتروشیمی به بازارهای مصرف، هزینه حمل و نقل دریایی محصولات پتروشيمي را به میزان قابل توجهی کاهش می‎دهد.

وی خاطرنشان کرد: سواحل درياي عمان به دليل نزديكي به بازار مصرف از ظرفيت بسيار خوبي براي استقرار مجتمع هاي پتروشيمي برخوردار هستند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان اینکه گاز مورد نیاز این واحدها از طریق ایجاد انشعابی از خط لوله صادرات گاز به پاکستان، تامین خواهد شد، اظهار داشت: سواحل درياي عمان از شرایط مطلوبی برای ایجاد صنایع پتروشیمی برخوردار هستند و بر این اساس قرار است در مناطقي مانند مکران، چابهار و ايرانشهر كه در حاشيه و يا نزديك به درياي عمان قرار گرفته اند، مراکز جدید پتروشیمی راه‎اندازی شود.

پیش از این، معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در خصوص چشم انداز صنعت پتروشیمی در ایران گفته بود: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در صورت تامین منابع مالی تا ١٠ سال آینده به سالانه ١٨٠ میلیون تن می رسد، از این رو با تحقق این امر، جایگاه نخست منطقه خاورمیانه در صنعت پتروشیمی به ایران اختصاص می‎یابد.

در حال حاضر ظرفیت تولید ٦٠ میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی در کشور وجود دارد که با تکمیل و راه‎اندازی طرح‎های نیمه تمام، ظرفیت تولید آنها به 120 میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین با کلنگ زنی واحدهایی که طراحی آنها انجام شده است نیز ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به 180 میلیون تن در سال خواهد رسید.

بخش عمده طرح های توسعه صنعت پتروشیمی ایران، در سواحل عمان پیش بینی شده است. با توجه به نیاز گسترده صنایع پتروشیمی به آب، توسعه این صنعت در استان سیستان و بلوچستان، مورد توجه قرار گرفته است.

سواحل دریای عمان و چابهار به دلیل نزدیکی به آبهای بین‎المللی و بازار مصرف، اهمیت استراتژیکی داشته و به محل مناسبی برای شکل‎گیری قطب جدید صنایع پتروشیمی کشور تبدیل شده است.

واحدهای پتروشیمی واقع شده در منطقه چابهار و سواحل عمان به دلیل جذابیت هایی که دارا هستند، تاکنون بارها مورد بازدید هیات‎های بازرگانی خارجی از جمله آلمانی، ژاپنی و هندی واقع شده است.

شکل‎گیری قطب جدید پتروشیمی ایران در منطقه استان سیستان و بلوچستان، علاوه بر اینکه مسیر دریایی با جنوب شرقی آسیا و شبه قاره هند را کاهش داده و به تبع آن هزینه حمل و نقل دریایی را پایین می آورد، مسیر ارتباط به آسیای مرکزی و روسیه را نیز نزدیک تر می کند.

در واقع، قطب جدید پتروشیمی در استان سیستان و بلوچستان و منطقه چابهار در مسیر کریدور بین المللی شمال به جنوب قرار گرفته است که از طریق آن جنوب شرقی کشور به آسیای مرکزی و روسیه متصل می شود.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: