کد خبر: ۳۵۴۷
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۰
در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات و رفع تحریم‎ها، تخمین زده می‎شود که در کوتاه مدت شاهد جهش هشت درصدی در صدور محصولات پتروشیمی باشیم.

دبیر کل انجمن کارفرمایان پتروشیمی با اشاره به احیای بازار محصولات پتروشیمی ایران در اروپا پس از رفع تحریم‎ها، گفت: امیدواریم با رفع تحریم ها، توان صادرات محصولات پتروشیمی کشورمان افزایش یابد.

احمد مهدوی ابهری در گفت وگو با خبرنگار مارین تایمز با اشاره به پیشرفت مذاکرات هسته‎ای با 1+5 افزود: در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات و رفع تحریم‎ها، تخمین زده می‎شود که در کوتاه مدت شاهد جهش هشت درصدی در صدور محصولات پتروشیمی باشیم.

دبیر کل انجمن کارفرمایان پتروشیمی افزود: در سال گذشته حدود 25 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش 14 میلیارد دلار به خارج از کشور صادر شد که پیش بینی می‎شود در سال جاری نیز افزایش خوبی داشته باشد.

مهدوی در خصوص کشورهای خریدار محصولات پتروشیمی ایران، گفت: کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی خریدار محصولات پتروشیمی ایران هستند، اما عمده محصولات به هند، آسیای جنوب شرقی، آسیای مرکزی و کشورهای همسایه صادر می شود.

دبیر کل انجمن کارفرمایان پتروشیمی خاطرنشان کرد: میزان صدور محصولات پتروشیمی به اروپا کم است زیرا تا چندی پیش صدور محصولات پتروشیمی تحریم بود و به تازگی و در خلال مذاکرات هسته ای در ژنو ،تحریم های این بخش لغو شده است.

وی با بیان اینکه پیش از تحریم، 10 درصد محصولات پتروشیمی کشورمان به اروپا صادر می شد، گفت: در صورت رفع تحریم ها قادر خواهیم بود که بازار محصولات پتروشیمی ایران در اروپا را احیاکنیم  و حتی بیشتر از قبل به این قاره صادرات داشته باشیم.

مهدوی با تاکید بر اینکه تاثیر رفع تحریم‎ها بر صنعت پتروشیمی بیشتر در بلند مدت خود را نشان می دهد، اضافه کرد: وارد کردن دانش فنی و فناوری و بیمه کشتی‎ها، از موضوعات مهمی است که هنوز در این زمینه ها به دلیل تحریم‎ها ، با مشکلاتی مواجه هستیم.

دبیرکل انجمن کارفرمایان پتروشیمی اظهار داشت: طرح‎های متعددی در صنعت پتروشیمی وجود دارد که نیمه‎کاره رها شده اند و رفع تحریم‎ها می تواند باعث تسریع در تکمیل آنها شود.

وی همچنین با اشاره به مشکلات ناوگان دریایی صادرات محصولات پتروشیمی ایران، اظهار داشت: به دلیل تحریم و بیمه نشدن کشتی های حامل محصولات پتروشیمی ایران، با مشکلاتی مواجه بوده ایم که امیدواریم با رفع تحریم ها، توان صادرات محصولات پتروشیمی کشورمان افزایش یابد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: