کد خبر: ۳۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۱
رییس فراکسیون دریایی مجلس خبر داد:
رییس فراکسیون دریایی مجلس با ابراز امیدواری نسبت به رسیدگی به طرح احیای ماده 9 نظام وظیفه تا پایان مجلس نهم، از توافق با ستاد کل نیروهای مسلح درباره معافیت سربازی دانشحویان رشته‎های دریانوردی خبر داد.
رییس فراکسیون دریایی مجلس با ابراز امیدواری نسبت به رسیدگی به طرح احیای ماده 9 نظام وظیفه تا پایان مجلس نهم، از دستیابی به توافقات لازم با ستاد کل نیروهای مسلح درباره معافیت سربازی دانشجویان رشته‎های دریانوردی خبر داد.

سیدحسین دهدشتی دراین‎باره به خبرنگار مارین تایمز گفت: متأسفانه فوریت طرح احیای ماده 9 قانون نظام وظیفه به دلیل حدود 10 رأی بیشتر مخالفان مورد تصویب مجلس قرار نگرفت و مقرر شد به شکل عادی بررسی شود.

وی با بیان اینکه «با توجه به حجم بالای طرح‎های در دستور کار مجلس تصویب این طرح پنج تا شش ماه به طول می‎انجامد»، ابراز امیدواری کرد این امر تا پایان دوره مجلس نهم محقق شود.

نماینده آبادان درعین‎حال با بیان اینکه «برای حل مشکل دانشجویان دریانوردی منتظر تصویب این طرح نمانده‎ایم»، اعلام کرد: بلافاصله پس از رد فوریت طرح در مجلس، جلساتی را با ستاد کل نیروهای مسلح برگزار کردیم و آنها متقاعد شدند که تا زمان تصویب طرح، به‎نوعی مشکل دریانوردان برای سال جاری رفع شود.

وی با بیان اینکه «منتظر ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه هستیم»، توضیح داد: قرار است طبق این ابلاغیه، فارغ‎التحصیلان رشته‎های دریانوردی بتوانند به صورت امریه و با 10 سال تعهد خدمت در شرکت‎های کشتیرانی فعالیت کنند.

ماده 9 نظام وظیفه در سال 63 برای خدمت سربازی دریانوردان در مجلس تصویب شد که در سال 66 با یک متمم، شرکت ملی نفتکش و سازمان بنادر و دریانوردی هم مجاز شدند در کنار کشتیرانی نیروهایی را معرفی کنند تا دوران خدمت سربازی خود را روی ناوگان بگذرانند و از خدمت سربازی در پادگان‎های مختلف معاف شوند. این ماده در سال‎های اخیر از قانون نظام وظیفه حذف شد و عملا یکی از مزیت‎های رشته‎های دریانوردی برای جوانان منتفی شد.
مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: