کد خبر: ۳۱۳۳
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۷
استاندار خوزستان گفت: تالاب شادگان به دلیل ورود پساب‌های نیشکر دچار مرگ تدریجی شده است.
استاندار خوزستان گفت: تالاب شادگان به دلیل ورود پساب‌های نیشکر دچار مرگ تدریجی شده است.

به گزارش مارین تایمز، عبدالحسن مقتدایی در نشست مشترکی که با حضور وزیر نیرو و مدیران صنعت آب و برق استان در اهواز برگزار شد، با اشاره به خشکی تالاب‌های استان اظهار کرد: تالاب هورالعظیم نیز دچار بحران جدی شده بود که با پیگیری‌های انجام شده مقداری از حق آبه آن تخصیص یافت و آب در آن رها شد.

وی افزود: وزارت نیرو در زمینه مصوبات سفر رییس جمهور به استان خوب عمل کرده است و امروز شاهد چندین افتتاحیه از این مصوبات هستیم.

مقتدایی تصریح کرد: خوزستان از لحاظ اقلیمی در بخش آب و فاضلاب مشکلات زیادی دارد و نیازمند توجه بیشتری است. در حال حاضر حدود ۳۰ درصد جمعیت اهواز در حاشیه شهر زندگی می‌کنند. این حاشیه نشینی‌ها، ساخت و سازهای غیرمجاز و انشعابات غیرمجاز را به دنبال داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه حوضه‌های آبی، مسایل خیلی گره خورده است. باید مشکلات تامین آب به تفکیک استان‌ها، بررسی و تمام حقوق مردم خوزستان و حق آبه‌ها رعایت شود.

زندگی خوزستانی‌ها مختل شده است

مشاور استاندار خوزستان در امور حفاظت محیط زیست و شیلات نیز در این نشست گفت: ریزگردهایی که امروز زندگی خوزستانی‌ها را مختل کرده، در اثر سد سازی و عدم تخصیص حق‌آبه تالاب‌ها بوجود آمده است.

جاسم مرمضی تصریح کرد: قرار بود با سدسازی، پروژه جدیدی به استان اضافه شود اما از نگاه مردم با احتساب دخل و خرج قبل و بعد از سد سازی، وضعیت گذشته بهتر از حال است.

وی افزود: علاوه بر سدسازی انتقال‌های مکرر آب از رودخانه‌های خوزستان، مشکل تامین آب را دوچندان کرده است به طوری که امروز مردم استان به دلیل کمبود آب با ممنوعیت فعالیت‌های کشاورزی و شیلاتی مواجه شده‌اند.

مرمضی تصریح کرد: امروز انتقال آب و سدسازی، میراث فرهنگی، اقتصادی و زیست محیطی ما که همان تالاب‌ها هستند را دچار چالش جدی کرده است. تالاب‌های ما در اثر بی‌آبی رو به مرگ هستند. علاوه بر تالاب‌ها، ما کارون و کرخه را از دست دادیم و این رودخانه‌های کنونی همان رودخانه‌های قبل از سدسازی، نیستند و به زهکش و فاضلاب تبدیل شده‌اند.

وی بیان کرد: رودخانه‌های ما انواع ماهیان را داشتند به طوری که بخش عظیمی از مردم معیشت خود را از صید ماهی تامین می‌کردند اما امروز این ذخایر ژنتیکی و طبیعی از بین رفته‌اند.

مرمضی عنوان کرد: پساب‌هایی که به رودخانه‌های خوزستان می‌ریزد در اثر اجرای طرح‌های وزارت نیرو بوجود آمده است که باید هرچه سریعتر از این کار جلوگیری شود. انتظار می‌رود این رودخانه‌ها که سرمایه‌های استان و کشور هستند مورد توجه قرار بگیرند تا احیا شوند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: