کد خبر: ۳۰۵۳
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰
رئیس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمودآباد گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به جذب دانشجو در رشته‎های دریانوردی بدون الزام به بورسیه شدن داوطلبان خواهد کرد.
تربیت نیروی انسانی دریانورد و نیروهای متخصص مربوطه با توجه به اعلام نیاز شرکت‎ها و ارگان‎های دریایی به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمودآباد در گفت‎وگو با خبرنگار مارین تایمز  با اشاره به اینکه باید تربیت نیروی دریانورد مجرب و ماهر را نصب العین خود کنیم، گفت: تلاش بر این است  که به منظور خودکفایی سازمان‎های دریایی از نیروهای داخل ضمن توسعه رشته‎های مربوطه در دانشگاه‎های دارای پتانسیل زمینه‎های تشویق و ترغیب جوانان و دانشجویان را نیز فراهم کرد.کاپیتان روزبه نخستین با اشاره به اینکه «تربیت نیروی انسانی با توانایی علمی بالا براساس اولویت‎ها و نیازهای کشور از جمله اهداف اصلی وزارت علوم به طور عام است»، تصریح کرد: در این راستا تربیت نیروی انسانی دریانورد و نیروهای متخصص مربوطه با توجه به اعلام نیاز شرکت‎ها و نهادهایی نظیر شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی ایران، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و سازمان شیلات، از جمله رشته گرایش‎هایی که در حوزه علوم و فنون دریایی بوده به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: با پیگیری و نشست‎های مستمر با مسوولان دانشگاه‎های مناطق ساحلی و نمایندگان شرکت‎های کشتیرانی تجاری و سازمان بنادر و دریانوردی کشور به نتایج خوبی در جهت رفع موانع موجود برای جذب دانشجو در رشته گرایش‎های مرتبط با صنعت دریانوردی (دریانوردی گرایش‎های عرشه، موتور، مخابرات و الکترونیک دریایی) دست یافته‎اند.

نخستین توضیح داد: با تقسیم کاری که انجام گرفت، در این خصوص وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به جذب دانشجو به صورت متمرکز و بدون الزام به بورسیه شدن داوطلبان خواهد کرد و شرکت‎های کشتیرانی تجاری و سازمان‎های مرتبط مسوولیت برگزاری دوره‎های کارورزی و کارآموزی دانشجویان را برعهده گرفته‎اند.

نخستین یادآور شد: درخصوص رفع مشکل خروج از کشور دانشجویان برای انجام دوره‎های کارورزی و کارآموزی با همکاری دست‎اندرکاران صنعت حمل‎و‎نقل دریایی کشور مذاکراتی با مسوولان ذیربط در حال انجام است تا مشکلات قانونی پیش‎رو برطرف شود.

رئیس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمودآباد در ادامه گفت: تلاش بر این است به منظور خودکفایی سازمان‎های دریایی از نیروهای داخل ضمن توسعه رشته‎های مربوطه در دانشگاه‎های دارای پتانسیل زمینه‎های تشویق و ترغیب جوانان و دانشجویان را نیز فراهم کنیم.

وی با اشاره به سیاست‎های دولت و وزارت علوم در جهت تقویت دانشگاه‎های تخصصی اعلام کرد: براساس امکانات محلی در آینده شاهد افزایش پذیرش دانشجو در این رشته گرایش‎ها از سوی دانشگاه‎های مجری دوره‎ها نظیر دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار خواهیم بود. با توجه به اهمیت بسیار بالایی که کیفیت برگزاری دوره‎ها به طور عام از منظر وزارت علوم دارد و همچنین ماهیت بین‎المللی بودن آموزش این دوره‎ها به طور خاص، قوانین و استانداردهای بین‎المللی که از سوی سازمان ذیربط تدوین می‎شود با دقت مدنظر دانشگاه‎های مجری بوده و خواهد بود و براین اساس سرفصل دوره‎ها همواره بازنگری و به روز می‎شود.

نخستین درباره نیروهایی که دارای مدارک شایستگی حرفه‎ای دریانوردان بوده، خاطرنشان کرد: این مدارک با مدارک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قابل معادل‎سازی بوده و این موضوع با توجه به قوانین، دستورالعمل ها و ماهیت این دوره‎های حرفه‎ای در حوزه مربوطه در دستور بررسی است.

رئیس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمودآباد در زمینه  آشنایی جوانان و دانش‎آموزان مستعد جهت ورود به عرصه آموزش‎های مرتبط با علوم و فنون دریا تصریح کرد: با پیگیری‎های انجام گرفته موضوع دریا و اقیانوس در کتاب‎های مقاطع مختلف تحصیلی دانش‎آموزان با همکاری وزارت آموزش و پرورش وارد شده است.

وی در پایان گفت: تدوین سند راهبردی توسعه آموزش عالی کشور در حوزه علوم و فنون دریایی و اقیانوسی که با مشارکت تمامی سازمان‎ها، شرکت‎ها و ارگان‎های دریایی انجام پذیرفته سندی را در اختیار قرار داده که در آن به خوبی به تمامی مباحث مربوط به این حوزه و از جمله رشته گرایش‎های مورد نیاز صنعت دریانوردی پرداخته شده است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: