کد خبر: ۲۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۸
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و زغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حرکت فناوران نفتی کشور را در مسیر دانش بنیان ارزیابی کرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و زغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حرکت فناوران نفتی کشور را در مسیر دانش بنیان ارزیابی کرد.

به گزارش مارین تایمز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر جعفر توفیقی اظهار داشت: بررسی موانع و چالش های پیش روی توسعه فناوری در صنعت نفت و گاز و بهره مندی از نظرات متخصصان و صاحب نظران برجسته از برنامه های آینده ستاد یادشده به شمار می رود.

وی محور اصلی فعالیت های این ستاد را توسعه و بهبود فناوری های مورداستفاده در صنایع یاد شده خواند و اظهار کرد: برای تحقق هدف یادشده، این ستاد با بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی‎های کشور در عرصه های گوناگون، سعی می‎کند تا در راستای شناسایی موانع و بهبود زیرساخت‎های لازم حرکت کند.

توفیقی با اشاره به طرح «منطقه ویژه فناوری نفت و گاز» که سال گذشته در ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت، گاز و زغال سنگ کلید خورد، گفت: تفاهمنامه طرح یادشده بین ستاد و استانداری خوزستان امضا شده و مراحل اجرایی آن در حال انجام است.

وی در معرفی دیگر طرح های در دست اجرای ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت، گاز و زغال سنگ گفت:سازماندهی تشکل های بخش خصوصی در قالب فدراسیون صنعت نفت از دیگر طرح های در دست اجراست که با هدف توانمندسازی بخش خصوصی و بهبود جایگاه آن در صنعت نفت و گاز کشور دنبال می شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و زغال سنگ معاونت علمی ادامه داد: اساس نامه فدراسیون تدوین و در اتاق بازرگانی تصویب شده است از این رو امیدواریم در آینده نزدیک شاهد عضوگیری و آغاز فعالیت آن باشیم.

این فعال حوزه نفت در ادامه از سایر طرح های این ستاد نام برد و افزود: طرح پترونت یک بانک اطلاعاتی کامل و جامع است که اطلاعات به روز در زمینه های مختلف این صنعت را در اختیار ذینفعان قرار می دهد که با تکمیل این طرح ما می توانیم تصویر کامل و جامعی از توانمندی های موجود در کشور داشته باشیم.

وی با یادآوری اینکه اهداف تعیین شده در حوزه های نفت و گاز، فرآیندی زمان بر است، افزود: باید توجه داشته باشیم که بنا بر ماهیت صنعت نفت و جنس پروژه های ستاد، دستیابی به اهداف برنامه ریزی شده، فرآیندی طولانی و زمان بر است.

توفیقی همچنین به برخی فعالیت های انجام شده در سال گذشته اشاره کرد و افزود: حمایت از شرکت های دانش بنیان در قالب معرفی طرح های واجد شرایط به صندوق نوآوری و شکوفایی، برگزاری جلسات متعدد با مدیران شرکت های خصوصی در زمینه اخذ دیدگاه ها و مشکلات موجود در فضای کسب وکار، بازدید از واحدهای تولیدی و مراکز پژوهشی، شرکت در همایش ها و نمایشگاه ها و تهیه گزارش های موردی متعدد در راستای پایش و شناسایی مشکلات و موانع توسعه فناوری را می توانیم از فعالیت های مستمر ستاد در سال گذشته قلمداد کنیم.

وی با اشاره به طراحی سند اولیه این ستاد که شامل اهداف و ماموریت ها، تحت عنوان بسته آرمانی سال گذشته می شود، گفت: ستاد، برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت خود را برای دستیابی به اهداف تعیین شده طراحی کرده است، که همکاری با بخش خصوصی، اعم از تشکل ها و انجمن ها و حمایت از شرکت های دانش بنیان در بخش های مختلف این صنعت محور برنامه های کوتاه مدت ستاد محسوب می شود.

توفیقی در ادامه از برنامه های راهبردی تنظیم شده در سال جاری گفت و افزود: برنامه ریزی برای استفاده بهینه از فضای بین المللی، پس از لغو تحریم ها، راه اندازی کارگروه مطالعات راهبردی، برگزاری سلسله نشست های تخصصی برای بررسی موانع و چالش های پیش روی توسعه فناوری در صنعت نفت و گاز و بهره مندی از نظرات متخصصان و صاحب نظران برجسته در این زمینه و از سایر برنامه های در نظر گرفته شده در سال آینده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت، گاز و زغال سنگ با تاکید بر اهمیت برنامه های میان مدت این ستاد اظهار کرد: بخش دیگری از برنامه های تعریف شده، حمایت از تأسیس شرکت های دانش بنیان در حوزه بالادستی، توسعه همکاری های بین المللی و حمایت از پژوهش های کاربردی است که در مرحله تجاری سازی قرار دارند و نیازمند افق زمانی بلندتری هستند ازاین رو ستاد، این موارد را تحت عنوان برنامه های میان مدت خود پیگیری می کند.

وی همچنین به برنامه بلند مدت ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت، گاز و زغال سنگ اشاره کرد و و افزود: همکاری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای اجرایی کردن تفاهم نامه ازدیاد برداشت، همکاری در اجرایی کردن تولید 10 قلم کالای استراتژیک نفت، ایفای نقش تسهیل گری میانجی گری و حمایت از پروژه های ملی مثل بحث فلرینگ، ازدیاد برداشت و آل ان جی به همراه پیشبرد منطقه ویژه فناوری نفت و گاز از حرکت های مؤثر ستاد در بلندمدت است.

توفیقی با تأکید بر فعالیت شرکت ها و فناوران حوزه نفت در مسیر دانش بنیان اذعان کرد: بدون شک یکی از ابزارهای ما برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله و سایر اسناد بالادستی کشور شرکت های دانش بنیان هستند از این رو، مراجع مختلفی نظیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، صندوق نوآوری و شکوفایی، پارک ها و مراکز رشد گام های مؤثری برای حمایت از این شرکت ها با تصویب قوانین و مقررات و سایر حمایت های لازم برداشته اند که این امر به نوبه خود زمینه رشد و بالندگی این شرکت ها را فراهم کرده است.

وی در ادامه با اشاره به وجود برخی مشکلات، بنگاه های دانش بنیان در کشور گفت: مشکلاتی مانند سیستم های سنتیِ قدیمیِ اعتبارشناسی، مشکل نقدینگی، خطرپذیری این شرکت ها و همین طور میزان ریسک پذیری بازار در استفاده از محصولات ساخت داخل ازجمله موانع موجود بر سر راه این بنگاه ها است که قاعدتاً فناوری های نوین و بنگاه ها برای حرکت رو به جلو باید برآنها فائق آیند.

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت، گاز و زغال سنگ از روند رو به رشد اخذ تأییدیه برای شرکت های دانش بنیان سخن گفت و افزود: در حال حاضر بیش از یکصد شرکت دانش بنیان در صنعت نفت و گاز کشور فعالیت می کنند و صدها شرکت دیگر در مراحل مختلف ارزیابی برای اخذ تأییدیه دانش بنیان هستند که روند رو به رشدی را در این زمینه نشان می دهد که امیدواریم با توجه به نقشی که این شرکت ها می توانند در تحقق و پایداری اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از اهداف اسناد بالادستی کشور داشته باشند، تمهیدات لازم برای بهبود فضای کسب وکار برای این شرکت ها اندیشیده شود.

توفیقی از راهبرد فعالیت های فناورانه پس از رفع احتمالی تحریم های بین المللی یاد کرد و گفت: نکته های که در خصوص رفع تحریم های بین المللی حائز اهمیت است کاهش هزینه های کشور در تعاملات بین المللی در صورت لغو این تحریم هاست که زمینه مناسب تری برای استفاده بهینه از منابع کشور فراهم خواهد کرد که مسلماً حضور در فضای بین المللی و امکان همکاری با شرکت های معتبر جهانی با توجه به بازار جذاب ایران و علاقمندی این شرکت ها به حضور در ایران می تواند روند تولید و به تبع آن انتقال و توسعه فناوری را شتاب بخشد و این امر منوط به برنامه ریزی درست و به موقع برای استفاده از فرصت ها و چاره اندیشی برای تهدیدات مترتب بر این موضوع است.

وی نام گذاری سال 94 با شعارِ «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» را سرفصل جدیدی را درزمینه همراهی دولت و ملت برای کشور دانست و گفت: این ستاد نیز در کنار سایر بخش های دولت تلاش می کند تا به سهم خود با شکل دهی هرچه بهتر فضای همکاری بین نهادهای دولتی و بخش خصوصی در حوزه کاری خود، در مسیر پیشرفت کشور گام بردارد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: