کد خبر: ۲۷۴۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
اظهارات صریح عیسی کلانتری در جمع دانشجویان:
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: دولت یازدهم روی قول خود برای احیای این دریاچه ایستاده است.
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: دانشگاه‎ها‎ی علوم پزشکی تبریز و ارومیه در انجام وظایف خود درخصوص دریاچه ارومیه کوتاهی کرده‎اند؛ ولی با این حال، دولت روی قول خود برای احیای این دریاچه ایستاده است.

عیسی کلانتری دوشنبه شب در نشست آزاداندیشی احیای دریاچه ارومیه که با حضور دانشگاهیان، مسؤولان استانی و نمایندگان تشکل مردمی در دانشگاه بناب برگزار شد، عنوان کرد: دانشگاه‎ها‎ی علوم پزشکی تبریز و ارومیه که مسؤول بررسی اثرات منفی خشک شدن دریاچه ارومیه بر روی سلامت اهالی منطقه بودند؛ در انجام وظیفه خود کوتاهی کردند و تا امروز حتی یک قدم هم برنداشته‎اند و من از آنها گله‎مندم.وی یادآوری کرد: این ستاد هیچ موردی برای پنهان‎کاری نداشته و برخلاف دولت قبل مصمم است در این رابطه شفاف‎سازی کند.

کلانتری، از اختصاص 21 هزار میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه در سال جاری خبر داد و گفت: ما از طرح‎ها‎یی که بتواند به دریاچه ارومیه حتی یک مترمکعب آب اضافه کند، استقبال می‎کنیم و برای آن طرح اعتبار می‎دهیم.

به گفته وی، 50 درصد این اعتبار از محل ماده 10 و 12 حوادث غیرمترقبه تأمین می‎شود.

کلانتری با بیان اینکه «در سه ماه آخر سال گذشته چهار هزار و 130 میلیارد ریال برای احیای دریاچه ارومیه اعتبار اختصاص داده شد»، گفت: دستگاه‎ها‎ی اجرایی باید امسال آستین بالا بزنند و سازمان‎ها‎ی آب منطقه‎ای و جهاد کشاورزی 90 درصد کارها را برعهده دارند.

وی، با اشاره به تهدیدهای جدی ناشی از بحران کم‎آبی در کشور، گفت: دریاچه ارومیه در سال‎ها‎ی گذشته به دلیل بی‎توجهی دولت‎ها‎ی قبل خشکید الان هم ما باید آن را احیاء کنیم و مطالعات نشان می‎دهد این کار شدنی است؛ اما عزم ملی و جدی را طلب می‎کند.

وی تاکید کرد: دولت یازدهم روی قول‎ها‎ی خود درباره احیای دریاچه ارومیه ایستاده و امروز اعلام می‎کنیم با اجرایی کردن راهکارهای 26 گانه ملی در سال آبی 1403 دریاچه ارومیه را به سطح اکولوژیک رسانده و با تزریق 15 میلیارد مترمکعب آب به دریاچه، وسعت آن را به 4300 کیلومترمربع می‎رسانیم تا مردم از دست توفان‎ها‎ی نمکی راحت شوند.

کلانتری یادآوری کرد: سالانه 33 میلیارد مترمکعب آب به منابع زیرزمینی افزوده می‎شود؛ اما در عین حال 55 میلیارد مترمکعب برداشت می‎شود.

وی اعلام کرد: این دریاچه هم‎اکنون 2700 کیلومترمربع وسعت دارد و حداقل باید 9 ماه از سال را پرآب باشد تا شکل اولیه خود را حفظ کند.

کلانتری ادامه داد: در سال‎ها‎ی گذشته یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب از آب دریاچه ارومیه به دلیل توسعه ناپایدار کشاورزی بلعیده شد.

نماینده ویژه رییس جمهوری در ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: آنهایی که به دنبال غوغاسالاری و سیاه نمایی هستند بدانند که دولت یازدهم هرگز قصد ندارد کشاورزان را متضرر کند؛ بلکه از تولید هرچه بیشتر آنها حمایت کرده و تسهیلات خوبی هم برای آبیاری نوین زمین‎ها‎ی کشاورزی اعطا می‎کند.

کلانتری با اشاره به اینکه «40 درصد حق برداشت آب‎ها‎ی ذخیره شده، مجاز و مازاد آن غیرمجاز است»، گفت: به طور متوسط مردم سالانه 70 درصد آب ذخیره شده را برداشت می‎کنند و به مصارف مختلف می‎رسانند.

وی ادامه داد: اگر این روند ادامه یابد هشت سال دیگر شهرستان عجبشیر و سایر شهرستان‎ها‎ی همجوار به طور کلی خشک خواهند شد و از بحران کم آبی ضربه خواهیم خورد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن هشدار به حاشیه نشینان دریاچه ارومیه از آنها خواست منابع زیرزمینی را بی‎رویه هدر ندهند.

کلانتری افزود: آب یکی از منابع تجدید پذیر است اما با وجود این به علت استفاده‎ها‎ی غیرمتعارف از منابع زیرزمینی این نعمت را با دست خود تجدیدناپذیر می‎کنیم.

وی، اجرای برخی سیاست‎ها‎ی اقتصادی به بهانه افزایش تولید را به ضرر دریاچه ارومیه و مردم دانست و گفت: نباید به هر قیمتی برای بالا بردن میزان تولید جان مردم را به خطر بیندازیم و بی‎حساب از منابع زیر زمینی برداشت کنیم.

کلانتری، دانشگاه صنعتی شریف را به دلیل توانمندی بالای علمی و پژوهشی بعنوان مرکز پژوهش و تحقیقات ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد و افزود: این انتخاب به دلیل دسترسی دانشگاه شریف به منابع خارجی بیشتر صورت گرفته و دانشگاه‎ها‎ی دیگر نامحرم به موضوع نیستند؛ به طوری که دانشگاه‎ها‎ی دولتی تبریز و ارومیه هم وظایف چشمگیری در این زمینه عهده‎دار هستند.

وی طرح انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه را به لحاظ علمی غیرممکن دانست و گفت: این کار ممکن نیست چون املاح دریاچه ارومیه کلراته و دریای خزر سولفاته بوده و امکان اشباع و ترکیب آنها وجود ندارد و علاوه بر آن عملیات انتقال آب باید یکصد مترمکعب در ثانیه پمپاژ شود که 25 سال زمان و 15 میلیارد دلار هزینه و سه میلیون تن لوله فولادی لازم دارد.

به گفته کلانتری، 90 درصد آب مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه از استان آذربایجان غربی و بقیه از استان آذربایجان شرقی تأمین خواهد شد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: