کد خبر: ۲۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۷
با تأیید پیش‎نویس قوانین جدید برداشته شد:
پیش‎نویس قوانین جدید اتحادیه اروپا که کشتی‎داران را ملزم به مطابقت کشتی‎هایشان با قوانین جدید این اتحادیه در زمینه انتشار گازهای گلخانه‎ای می‎کند؛ مورد حمایت پارلمان این اتحادیه قرار گرفت.

پیش‎نویس قوانین جدید اتحادیه اروپا که کشتی‎داران را ملزم به مطابقت کشتی‎هایشان با قوانین جدید این اتحادیه در زمینه انتشار گازهای گلخانه‎ای می‎کند؛ روز سه‎شنبه (هشتم اردیبهشت ماه) مورد حمایت پارلمان این اتحادیه قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار بین‏‎الملل مارین تایمز ، قوانین جدید، که پیش از این نیز به طور غیررسمی مورد تأیید شورای اتحادیه اروپایی قرار گرفته بود، از سال 2018 و بدون در نظر گرفتن کشور صادرکننده کشتی، برای کشتی‎های با ظرفیت بیش از 5000 تن اعمال خواهد شد. این اولین گام مهم در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‎ای است.

بر اساس این پیش‎نویس، اتحادیه اروپا به منظور نظارت، گزارش و تأیید (MRV) میزان انتشار گازهای گلخانه‎ای کشتی‎ها و به منظور بهبود اطلاعات در مورد کارایی کشتیها و تشویق آنها برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانهای و کاهش مصرف سوخت، سیستم نظارتی گستردهای را ایجاد خواهد کرد.

به گفته خوزه اینانسو فاریا، یکی از طراحان این پیش‎نویس، «آنچه که ما امروز در پی آن هستیم گام مهمی در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است؛ به طوری که اگر اقدامی در این زمینه صورت نگیرد، انتشار گازهای گلخانه‎ای در بخش حمل‎ونقل دریایی تا سال 2030 به 50 درصد خواهد رسید».

وی افزود: این قانون در مورد تمام کشتی‎هایی که به بنادر اروپا تردد می‎کنند، قابل اجراست و فرصتی برای تاثیرگذاری بر مذاکرات در سازمان بین‎المللی دریانوردی (IMO) است. ما باید از حفظ همکاری با شرکای بین‎المللی و اینکه اقدامات صورت گرفته باعث پیشرفت در توافقی بین‎المللی در سطوح وسیع می‎شود، اطمینان حاصل کنیم.

همه کشتی‎ها با ظرفیت خالص 5000 تن به استثناء کشتی‎های ماهیگیری، جنگی و نظامی، لنج‎ها و شناورهای چوبی و کشتی‎هایی که با سازوکارهای مکانیکی حرکت نمی‎کنند، زیرمجموعه این قانون قرار خواهند گرفت.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: