کد خبر: ۲۴۵۵
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۷
محققان آمریکایی با الهام از گیاه نیلوفر آبی، موفق به ابداع تور فولادی شده‌اند که امکان پاکسازی لکه‌های نفتی از آب دریا را فراهم می‌کند.
محققان آمریکایی با الهام از گیاه نیلوفر آبی، موفق به ابداع تور فولادی شده‌اند که امکان پاکسازی لکه‌های نفتی از آب دریا را فراهم می‌کند.

محققان در تلاش برای توسعه روش‌های بهتر برای حذف آلودگی‌های نفتی از آب هستند. محققان دانشگاه اوهایو در تحقیقات اخیر خود موفق به تولید تور فولادی شده‌اند که آب براحتی از آن عبور می کند، اما آلودگی نفتی در تور گرفتار می‌شود.این تور فولادی با الهام از گیاه نیلوفر آبی طراحی شده؛ برگ‌های نیلوفر آبی دارای برجستگی‌های کوچکی با موهای بسیار ظریف هستند که باعث می‌شود آب براحتی روی سطح آن بغلتد.

این ساختار برای ساخت یک تور فولادی، اندکی تغییر داده شد، بطوریکه آب براحتی از آن عبور می‌کند، اما نفت در تور گرفتار می‌شود.

برای این کار، نانوذرات سیلیس بر روی یک تور فولادی اسپری شد تا برجستگی‌هایی بر سطح آن ایجاد شود؛ سپس از یک لایه‌ پلیمر حاوی مولکول‌های سورفکانت دافع نفت روی آن استفاده می‌شود که در نهایت ضخامت کل پوشش به چند صد نانومتر می‌رسد.

در آزمایش‌های صورت گرفته، آب براحتی از این تور فولادی عبور کرد، درحالیکه نفت بر روی تور باقی ماند. محققان معتقدند که تورهای بزرگ می‌تواند برای جمع‌آوری لکه‌های نفت خام از آب دریا مورد استفاده قرار بگیرد.

نتایج این دستاورد در مجله Nature Scientific Reports منتشر شد.
برچسب ها: آلودگی نفتی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: