کد خبر: ۲۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در آستانه سفر رئیس‎جمهور اعلام کرد:
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: ساخت موج‎شکن و حوضچه عظیم بندر انزلی در سه ماهه نخست سال جاری به اتمام خواهد رسید.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به نخستین سفر رئیس‎جمهور در سال جاری به استان گیلان اعلام کرد: امیدواریم با سفر رئیس‏‎جمهور محترم به استان گیلان ساخت ریل سراسری در مسیر انزلی – رشت آغاز شود و شتاب بیشتری به خود بگیرد.

سیدعلی نعیمی در گفت‎وگو با خبرنگار مارین‎تایمز با اشاره به اینکه «در حال حاضر مراحل پایانی مسیر قزوین – رشت  در ریل سراسری در حال اتمام است»، گفت: این کار به دلیل میسر ساختن حمل و نقل کالا از طریق بندر انزلی به مراکز صنعتی و ترانزیت کالا از انزلی به بنادر جنوبی حاشیه خلیج فارس از اهمیت بالایی برخوردار است که امیدواریم با سفر رئیس‎‏جمهور محترم به استان گیلان که فردا انجام می‎شود؛ ساخت ریل سراسری در مسیر انزلی – رشت آغاز شده و شتاب بیشتری به خود بگیرد.

وی به ساخت حوضچه عظیم در بندر انزلی اشاره کرد و گفت: ساخت موج‎شکن و حوضچه عظیم بندر انزلی در سه ماهه نخست سال جاری به اتمام رسیده و افتتاح خواهد شد.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان تصریح کرد: بر اساس پیگیری‎های سازمان بنادر و دریانوردی، قرارداد ساخت پنج پست اسکله در بندر انزلی در جهت توسعه زیرساخت‎های بندری منعقد شده و پیمانکار نیز در حال اجرای عملیات ساخت است که پیش‎بینی می‎شود این پروژه در سه سال آتی به بهره‎برداری برسد.

بر اساس سخنان این مقام مسؤول، با افتتاح این پنج پست اسکله، عملیات اقتصادی بندر انزلی 20 درصد رشد خواهد داشت.

افزایش 21 درصدی عملکرد بندر انزلی در سال 93

نعیمی در ادامه با اشاره به دستاورد بندر انزلی در سال 93 اعلام کرد: با توجه به آنکه بندر انزلی بزرگترین بندر شمال کشور است، شرکت‎ها و بازرگانان کشورهای حاشیه دریای خزر به آن توجه بسیاری دارند و این موضوع موجب شده تا سال 93 عملیات تخلیه و بارگیری در این بندر با رشدی معادل 21 درصد نسبت به سال 92 مواجه شود.

وی گفت: این بندر با توجه به زیرساخت‎های مناسب در زمینه تخلیه و بارگیری همه کالاها به خصوص کالاهای اساسی، کالاهای سوختی، ترانزیتی و غلات فعالیت داشته است. به صورتی که در بخش غلات موفق شد نسبت به سال 92 به افزایش بالغ بر 150 درصدی نائل شود که خوشبختانه این دستاورد موجب شد تا سرمایه‎گذاران داخلی و خارجی مکاتبات خود را با بندر انزلی در راستای سرمایه‎گذاری برای ایجاد زیرساخت‎های غلات شامل سیلو، انبار و تجهیزات درون مکنده آغاز کنند و امید است در سه ماهه دوم سال جاری این نوع سرمایه‎گذاری در بندر شروع شود.

فعالیت مسافری انزلی در انتظار بخش خصوصی
مدیرکل اداره بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به زیبایی‎های بندر انزلی تاکید کرد: این بندر پتانسیل‎هایی را برای راه‎اندازی خط گردشگری و استفاده از شناورهای مسافری دارد و با توجه به تجهیز آن به به ترمینال و اسکله مسافری در سال گذشته، ظرفیت ایجاد خط مسافری بین انزلی و بنادر کشورهای حاشیه دریای خزر را پیدا کرده است.

نعیمی در ادامه سرمایه‎داران بخش خصوصی را به سرمایه‎گذاری در این بخش ترغیب کرد و با اشاره به اینکه «بخش خصوصی باید در جهت خرید شناور مسافری و هماهنگی با مقاصد مورد نظر وارد کار شود»، گفت: در صورتی که بخش خصوصی مجرب برای این کار درخواست فعالیت داشته باشد، سازمان بنادر و دریانوری از محل وجوه اداره شده تسهیلاتی را در اختیار آنها قرار می‎دهد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با اعطای با تسهیلات سازمان بنادر و دریانوردی، ایجاد خط مسافری بندر انزلی در سال جاری پیگیری و راه‎اندازی شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: