کد خبر: ۲۳۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵
راستاد: تمرکز ما بر تحقق زمان‎بندی است
مدیرکل بنادر و دریانوردی بوشهر اعلام کرد: عمده‎ترین تمرکز ما در سالجاری، توسعه هر چه سریعتر جزیره نگین خواهد بود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به اینکه «بنادر این استان با بالغ بر صد میلیون تن تخلیه و بارگیری، جایگاه اول را از نظر حمل‎ونقل دریایی در بین استان‎های ساحلی کشور به خود اختصاص داده است»، اعلام کرد: عمده‎ترین تمرکز ما در سالجاری، توسعه هر چه سریعتر بندر بوشهر در جزیره نگین خواهد بود.

محمد راستاد در گفت‎وگو با خبرنگار مارین تایمز درباره عملکرد اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در سال 93 در خصوص تخلیه و بارگیری کالا توضیح داد: در سال گذشته میزان تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر پنج میلیون و 482 هزار و 882 تن بوده که نسبت به سال قبل 9 درصد افزایش داشته است. در بندر عسلویه نیز 39 میلیون و 368 هزار و 895 تن تخلیه و بارگیری کلی با 55 درصد افزایش و بالاخره در بندر خارک نیز 63 میلیون و 704 هزار و 958 تن تخلیه و بارگیری انجام شده است.

وی در ادامه یادآور شد: همچنین تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر بوشهر با افزایش 22 درصدی نسبت به سال 92 به 274 هزار و 955 TEU  رسید.

راستاد با اشاره به اینکه «عملکرد بندر بوشهر در سال 93 فراتر از پیش‎بینی‎ها بود»، خاطرنشانر کرد: در سال 93 بالاترین میزان تخلیه و بارگیری کانتینری را در دوازده سال اخیر یعنی از زمان شروع فعالیت کانتینری در بندر بوشهر شاهد بودیم؛ بنابراین، در حال حاضر ما کماکان دومین بندر کانتینری کشور و دارای سهم ده درصدی از کل عملیات کانتینری بنادر کشور هستیم.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه «بنادر استان بوشهر با بالغ بر صد میلیون تن تخلیه و بارگیری، جایگاه اول را از نظر حمل و نقل دریایی در بین استان‎های ساحلی کشور به خود اختصاص داد»، تصریح کرد: خوشبختانه توانستیم مزیت رقابتی خود را برای ورود و تخلیه و بارگیری کشتی‎های یخچالی حامل موز، آناناس و کره برای بندر بوشهر تثبیت کنیم و بیشترین میزان واردات این کالاها از طریق بندر بوشهر را به ثبت رسانیم.

توسعه جزیره نگین؛ در رأس هرم تدابیر اداره بندر بوشهر
مدیرکل اداره بنادر و دریانوردی استان بوشهر درباره برنامه‎ها و تدبیرهای این اداره‎کل در سال 94 اعلام کرد: عمده‎ترین تمرکز ما برای امسال، توسعه هر چه سریعتر بندر بوشهر در جزیره نگین خواهد بود. در حال حاضر سه تفاهم‎نامه برای احداث پایانه‎های کانتینری، فله مایع و چندمنظوره با بخش خصوصی منعقد شده که سرمایه‎گذاری بالغ بر 5300 میلیارد ریال را به همراه خواهد داشت.وی افزود: همه تلاش ما بر این خواهد بود تا طبق برنامه زمان‎بندی تدوین شده برای احداث زیربناها و روبناهای مجتمع بندری نگین کارها انجام شود، به‎گونه ای که بتوانیم در موعد مقرر پروژه‎ها را به بهره‎برداری برسانیم.

بر اساس سخنان راستاد، جذب سرمایه‎گذار بخش خصوصی برای سه پایانه فله مایع و اراضی با کاربری صنایع پشتیبانی و ارزش افزوده‎ نیز جزو برنامه‎های سال 94 ما خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه «ما در قالب این طرح فقط به‎دنبال احداث تأسیسات بندری در کناره و ساحل نگین نیستیم»، تأکید کرد: با تأمین شرایط توسعه در پسکرانه، این امکان را فراهم خواهیم کرد تا زنجیره‎ای از فعالیت‎های اشتغال‎زا و مرتبط، بندر ایجاد شده و بندر بوشهر را به یک بندر مهم کشور و منطقه تبدیل کنیم. همچنین طرح‎های توسعه‎ای ما در سایر بنادر استان هم به‎گونه ای است که زمینه را برای اشتغال و فعالیت‎های مرتبط با دریا تسهیل و منجر به افزایش آنها خواهد شد.

1008 روز مانده به بهره‎برداری از پایانه کانتینری نگین
راستاد اعلام کرد: ما در سال گذشته توانستیم مطالعات فاز شناخت و طرح جامع مجتمع بندری نگین را تکمیل کنیم و پس از انعقاد تفاهمنامه‎های سرمایه‎گذاری سه پایانه، در 24 دی ماه سال گذشته با حضور آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهور، شاهد آغاز عملیات اجرایی توسعه بندر بوشهر درجزیره نگین باشیم.مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر یادآور شد: یک برنامه مدون پنج ساله برای فاز اول جزیره نگین پیش‎بینی‎شده که در سه سال اول، پایانه کانتینری احداث خواهد شد. لذا دستاورد و عملیاتی شدن توسعه جزیره نگین در سال 93 مناسب بود و در حال حاضر نیز تمام تلاش خود را برای حرکت در چارچوب برنامه زمان‎بندی پیش‎بینی‎شده متمرکز کرده‎ایم.

وی بر این اساس اعلام کرد: از امروز (24 فروردین‎ماه 94) بر اساس برنامه زمان‎بندی، انشاءالله 1008 روز به تکمیل و بهره‎برداری از پایانه کانتینری نگین باقی مانده که ما خود را متعهد به تحقق این برنامه می‎دانیم.

بیشترین حجم فعالیت دریایی بوشهر در نوروز مربوط به گشت دریایی بود
راستاد درباره عملکرد مسافری بوشهر در تعطیلات نوروز اعلام کرد: سفر‎های دریایی در استان بوشهر محدود به مسیر بوشهر - خارک و گناوه - خارک و بالعکس است؛ اما در ایام نوروز بیشترین حجم فعالیت دریایی در استان بوشهر، گشت‎های تفریحی دریایی است که در تمام طول سواحل استان انجام می‎شود.

وی افزود: خوشبختانه با برنامه‎ریزی منسجم و نظارت قوی کارشناسان بندر، علیرغم حوزه وسیع و گسترده و میزان بسیار بالای تردد، هیچ‎گونه حادثه‎ای به‎وجود نیامده و تمامی سفرها و گشت‎های تفریحی دریایی با سلامت کامل مسافران و گردشگران دریایی انجام شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر افزود:  بر اساس آمار ثبت‎شده، در ایام نوروز 94 بالغ بر یک میلیون و چهل و سه هزار نفر در قالب سفر و گشت‎های تفریحی دریایی با استفاده از 551 فروند انواع شناور، در استان بوشهر تردد دریایی داشته‎اند.  

راستاد در ادامه با اشاره به افزایش بازدید مسافران نوروزی از دیلم، بوشهر، خور و به‎خصوص گناوه خاطرنشان کرد: این افزایش اقبال مسافران به شهرهای بوشهر به صورتی بود که خط ساحلی همواره شاهد انبوه جمعیت و ترافیک سنگین خودروهای مسافران نوروزی بود. به همین دلیل در بوشهر هم ما این امکان را فراهم کردیم تا مسافران نوروزی بتوانند از محوطه‎های بندری بازدید کنند که این بازدیدها به صورت کاروانی و با اسکورت گارد بندر انجام شد.
مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: