کد خبر: ۱۸۵۳
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۶
دبیرستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی گفت: بنا داریم تا صنایع دانش بنیان دریایی را توسعه دهیم تا بازار فناوری‎های دریایی در کشور ایجاد شود.
دبیرستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی با بیان اینکه «باید پایان‎نامه‎های دریایی تقاضامحور شوند»، گفت: بنا داریم تا صنایع دانش بنیان دریایی را توسعه دهیم تا بازار فناوری‎های دریایی در کشور ایجاد شود.

محمدسعید سیف با بیان اینکه «مراکز دانشگاهی مرتبط با دریا به دلیل کاربردی بودن آن، اساسا حول مسائل روز و کاربردی کشور فعالیت می‎کنند»، گفت: براین اساس اکثر پایان نامه‎های دانشجویان حول مباحثی همچون طراحی و مدلسازی کشتی‎ها، سکوهای نفتی دریایی، مدلسازی امواج، شرایط محیطی دریا و موارد مشابه با قابلیت بهره برداری در صنایع مختلف هستند.

وی با تأکید بر اینکه «بهتر است هر تحقیق دریایی متقاضی و دستگاه نیازمندی داشته باشد»، گفت: یکی از برنامه‎های مهم ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی این است که بتواند جهت‎دهی دقیق‎تری برای پایان‎نامه‎ها ایجاد و حتی‎الامکان آنها را تقاضا محور کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی اظهار داشت: براین اساس اگر سازمان‎های دریایی علاقمند به حمایت از پایان‎نامه‎های دانشجویان باشند، ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی نیز در کنار آنها از پایان‎نامه‎ها حمایت می‎کند.

وی گفت: در حال حاضر این ستاد حمایت‎های حداقلی از پایان نامه‎ها دارد، اما اگر سازمان‎های دیگر به میزان ۵۰ درصد از حمایت‎ها را برعهده بگیرند، ستاد هم 50 درصد بقیه از حمایت‎ها را برعهده خواهد گرفت.

سیف عنوان کرد: مسلما در این صورت سازمان‎های دریایی نیازهای خود را رفع می‎کنند و دانشگاه‎ها نیز با نیازهای کشور ارتباط بهتری برقرار کنند.

وی با بیان اینکه «اکنون در پی ایجاد چهار کارگروه توسعه علمی و فناوری، توسعه بازار، مطالعات و برنامه‎ریزی و ترویج هستیم»، اظهار داشت: بازار داخلی در خصوص صنایع دریایی در کشور وجود دارد؛ ولی بازار مناسبی نیست که باید تلاش کنیم در توسعه بازار صنایع دریایی دانش‎بنیان بازار مناسبی را بدست آوریم و در نهایت به تولید داخل برسیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی گفت: باید ۱۰ هزار نیروی انسانی در دریانوردی تربیت کنیم و در این راستا از ارگان‎هایی مانند وزارت علوم نیز کمک‎هایی بگیریم.

وی با توضیح اینکه «فناوری‎های دریایی باید حمایت و تقویت شود»، گفت: سالانه بیش از ۲۰۰ دانشجو در رشته مهندسی دریایی در کشور تحصیل می‎کنند که از این تعداد تعداد کمی برای به کارگیری در این رشته باقی می‎مانند.

سیف یادآورشد: در سال‌های اخیر حرکت‌های بسیار خوبی در نیروی دریایی ارتش شده و ما هم در ستاد علاقمند هستیم با کمک مسؤولان حوزه‌های مربوطه بتوانیم ذهن مسؤولان و مردم را با مسائل مختلف این حوزه آشنا کنیم.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: