کد خبر: ۱۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۳
کلئوپاترا از ILO آمد
دکتر کلئوپاترا دومبیا هنری که ملیت دوگانه دامینیکن و سوئیسی دارد؛ در حال حاضر ریاست اداره استانداردهای بین‌المللی کار را در سازمان بین‌المللی کار (ILO) برعهده دارد.
سازمان جهانی دریانوردی (IMO) و دانشگاه جهانی دریانوردی (WMU) انتصاب رییس جدید این دانشگاه را اعلام کردند.دکتر کلئوپاترا دومبیا هنری که ملیت دوگانه دامینیکن و سوئیسی دارد؛ درحال حاضر ریاست اداره استانداردهای بین‌المللی کار را در سازمان بین‌المللی کار (ILO) برعهده دارد. قرار است وی در ماه ژوئیه در دفتر خود در مالمو سوئد به عنوان رئیس دانشگاه فعالیت خود را آغاز نماید.

سخنرانی دبیرکل IMO
کوجی سکیمیزو، دبیرکل IMO، که رییس هیأت امنای دانشگاه جهانی دریانوردی را نیز برعهده دارد، با استقبال از دانشجویان در شروع ترم جدید در این دانشگاه، انتصاب رییس جدید دانشگاه جهانی دریانوردی را به این شرح اعلام کرد.

وی گفت: «دکتر دومبیا هنری سال‎های متمادی در سازمان ملل خدمت کرده است و به‎عنوان رییس اداره استانداردهای بین‌‌المللی کار در سازمان بین‌المللی کار (ILO) نقش مهمی در توسعه و همکاری‎ها با دولت‌ها و انجمن‎های مالکان کشتی و دریانوردان برای اجرای مؤثر کنوانسیون کار دریایی،‌ 2006 در سطح قوانین ملی کشورها ایفا کرد. وی تعهد طولانی‎مدت و پایداری نسبت به بخش دریایی و آموزش داشت که با شروع تحقیقات در مقطع دکتری در زمینه کنوانسیون‎های IMO آغاز شد. علاوه بر آن، ایشان دانش وسیعی نسبت به نیازهای کشورهای درحال توسعه و مشکلات پیش‌روی آنها در اجرای مفاد معاهدات چندجانبه در زمینه حمل‎ونقل دریایی دارند از اینکه چنین فرد توانمند و ممتازی توانسته هدایت این دانشگاه را در عرصه جدید برعهده بگیرد؛ احساس خوشنودی می‎کنم و برای ایشان و دانشگاه در آینده آرزوی موفقیت می‌کنم».

دکتر دومبیا هنری در تدوین کنوانسیون کار دریایی،  2006 بسیار فعال بود. از اواخر دهه 1990، مشارکت ILO در تعدادی از برنامه‌های همکاری IMO/ILO به ریاست وی در برخی مسایل مربوط به منافع مشترک IMO/ILO از جمله کارگروه‎های کارشناسی IMO/ILO درخصوص رفتار عادلانه با دریانوردان و مسؤولیت و جبران خسارت درباره دعاوی فوت، جراحت شخصی و ترک کار دریانوردان صورت گرفت.

سکیمیزو همچنین از پروفسور Neil Bellefontaine که از ماه ژوئن 2014 در سمت رییس اجرایی این دانشگاه‎ها همکاری می‌کرد، تشکر کرد.

انتصاب دکتر دومبیا هنری به دنبال یک فرآیند رقابتی شدید با همکاری پنلی به ریاست آقای کوجی سکیمیزو، رییس  هیأت امنای دانشگاه جهانی دریانوردی، انجام شد. دکتر دومبیا هنری ریاست را از پروفسور Neil Bellefontaine معاون دانشگاه جهانی دریانوردی تحویل گرفت، که از ژوئن 2014 پس از استعفای دکتر Bjorn Kjerfve از سمت ریاست دانشگاه، ریاست را برعهده داشت. دکتر دومبیا هنری هفتمین رییس دانشگاه جهانی دریانوردی است و اولین کاندیدای خانم در این نقش و نیز اولین رییس انتخاب‎شده از یک کشور در حال توسعه است.

نقش رییس دانشگاه، مدیریت دانشگاه زیرنظر هیأت امنای آن، هیأت اجرایی و رییس هیات امنا می باشد که سیاستگذاری‌هایی را در چارچوب منشور دانشگاه جهانی دریانوردی تعیین می‌کنند.

دانشگاه جهانی دریانوردی (WMU)
دانشگاه جهانی دریانوردی یک مرکز عالی برای آموزش و تحقیقات عالی دریانوردی می‌باشد. این دانشگاه ارایه‌کننده برنامه‌های فوق لیسانس، دکتری، مدارک عالی تحصیلی و دوره‌های تکمیلی حرفه‌ای با استانداردهای بالا در امور دریانوردی می‌باشد این دانشگاه که در مالمو سوئد واقع شده است، با داشتن برنامه‌های تحصیلی در شانگهای و دالیان چین، گسترش دهنده تبادلات بین‌المللی و انتقال دهنده ایده‌ها و دانش دریانوردی است.

مجموعا 3293 دانشجو از 165 کشور تاکنون از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

این دانشگاه در سال 2015 به مکان جدید در Turnhuset، ساختمان تاریخی مدیر بندر انتقال می‎یابد که با ساختارهای جدید و عالی توسط مهندس طراح مشهور Kim Utzon با همکاری مهندسان طراح استرالیا طراحی شده و ارتقا پیدا کرده است. ساختمان جدید در ماه می 2015 آغاز به کار خواهد کرد.

دکتر کلوپاترا دومبیا هنری در حال حاضر ریاست اداره استانداردهای بین‌اللملی سازمان بین‌‌المللی کار (ILO) را در ژنو سوییس برعهده دارد.

دکتر دومبیا هنری فعالیت خود را در دانشگاه باربادوس به عنوان مدرس در مسایل حقوقی آغاز کرد. در دادگاه لاهه درخصوص پرونده‌های مسایل ایران و آمریکا و سپس در هلند مدتی فعالیت نمود و بعد در سال 1986 به ILO پیوست. در سال 2004 قبل از انتصاب در سمت ریاست اداره استانداردهای کار بین‌المللی به عنوان وکیل ارشد ILO با حفظ سایر سمت‌های مدیریتی مشغول به خدمت بود. در آن زمان به طور جدی به امر تدوین کنوانسیون کار دریایی، 2006 پرداخت.

دومبیا هنری و ایران

وی به عنوان نماینده سازمان بین المللی کار(ILO) به جمهوری اسلامی ایران نیز سفر کرده است. محمد سعیدنژاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، طی نامه‎ای رسمی انتصاب خانم دکتر هنری را به سمت رییس دانشگاه مالمو تبریک گفته و اظهار امیدواری کرد در زمان مدیریت ایشان همکاری‎های علمی و تحقیقاتی دوجانبه گسترش یابد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: