کد خبر: ۱۸۱۷
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۲
دبیرکل سازمان بین‎المللی دریانوردی (IMO) «آموزش علوم و مهارت‎های دریانوردی» را به‎عنوان شعار 2015 روز جهانی دریانوردی اعلام کرد.
دبیرکل سازمان بین‎المللی دریانوردی (IMO) با اعلام «آموزش علوم و مهارت‎های دریانوردی» به‎عنوان شعار 2015 روز جهانی دریانوردی به دانشجویان و کارکنان دانشگاه جهانی دریانوردی، آموزش علوم و مهارتهای دریانوردی را برای ثبات طولانی‎مدت این بخش در دریا و خشکی ضروری دانست.

کوجی سکیمیزو دراین‎باره می‎گوید: «استانداردهای مؤثر آموزش، بستری برای صنعت کشتیرانی ایمن هستند که نیازمند حفظ کیفیت، مهارت‌های عملی و درک منابع انسانی شایسته است».

سکیمیزو با اشاره به این موضوع اضافه می‎کند: شعار روز جهانی دریانوردی سال 2015 فرصتی برای تأکید بر اهمیت کیفیت و کمیت آموزش علوم و مهارت‎های دریانوردی موجود به همگان با توجه به تحقق  نیازهای این بخش در حال و ‌آینده فراهم کرده است که تنها محدود به صنعت کشتیرانی نمی‎شود.

بنابرگفته سکیمیزو، کنوانسیون و آیین‌نامه اصلاح شده STCW 1978 سبب بهبود کیفیت بین‎المللی آموزش علوم و مهارت‎های دریانوردان می‌شود. درحالیکه انطباق با استانداردهای آن برای فعالیت در کشتی ضروری است، مهارت و درک دریانوردان و در واقع عنصر انسانی روی دریا تنها با آموزش مؤثر علوم و مهارت‎های دریانوردی گره خورده است و از طریق آن به‎روزآوری و حفظ می‎شوند.

سکیمیزو با اشاره به دانشجویان آموزش عالی در سال 2015 که اولین ترم خود را در دانشگاه جهانی دریانوردی در مالمو، سوئد آغاز کرده‌اند، تأکید می‎کند: دانشگاه بنیاد آموزش علوم و فنون جهانی دریانوردی و بخش مهم و یکپارچه خانواده IMO به حساب می‌آید.

وی اظهار می‎کند: «ما در میان سازمان‎های تخصصی زیرمجموعه سازمان ملل متحد در IMO با داشتن دو مؤسسه وابسته آموزشی یعنی دانشگاه جهانی دریانوردی و مؤسسه حقوق بین‎‌المللی دریانوردی (در مالتا)، بی‎همتا هستیم. ما بسیار به این امر و همچنین بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‎ها که اکنون در درون جامعه دریایی دارای جایگاه‌ها و مسؤولیت‎های مؤثری هستند، افتخار می‎کنیم.

صنعت دریانوردی بدون نیروی کار با کیفیت، با انگیزه و ماهر برابر استانداردهای صحیح بین‌المللی، نمی‌تواند ادامه دهد. نه تنها این موضوع بلکه کلیه پیشرفت‌هایی که به دلیل اثرات ایمنی و زیست محیطی صورت گرفته‌اند؛ درصورتی که نتوانند به درستی اجرا شوند به خطر می‌افتند.

درحالیکه آموزش دریانوردی به عهده مؤسسات آموزشی معتبر و زیر نظر مراجع ملی به منظور رعایت استانداردهای STCW  است، IMO به‎عنوان یک سازمان، از رویدادهای آموزشی مهارتی و به اشتراک‌گذاشتن دانش فنی از طریق رویدادها و کارگاه‎های برنامه ملی و منطقه‌‌ای یکپارچه همکاری‎های فنی (ITCP) که دوره‌های کوتاه‌مدت به روزآوری اطلاعات را براساس دوره‌های نمونه IMO برگزار می‎کند، حمایت می‎کند.

از بعد دیگر، دانشگاه جهانی دریانوردی و مؤسسه بین‌المللی دریانوردی IMO در برنامه‌های اولویتی استراتژی ظرفیت‌سازی IMO قرار دارند و از آموزش عالی برای حفظ چارچوبی از مدیران ارشد، سیاست‌گذاران و سایر پرسنل مهم حمایت می‎کنند.

سکیمیزو در زمان اقامت در مالمو از جایگاه آینده دانشگاه جهانی دریانوردی درTornhuset، ساختمان تاریخی فرمانده بندر که در مرکز شهر واقع شده دیدن کرد که توسط مهندس طراح Kim Utzon با همکاری مهندسان Tyrone Cobcroft Terrior از استرالیا بازسازی شده است. ساختمان جدید در ماه می‎2015 راه‎اندازی خواهد شد.

شعار روز جهانی دریانوردی بر روی فعالیت‌های سالیانه دریایی تمرکز می‌نماید، درحالیکه روز جهانی دریانوردی در آخرین هفته سپتامبر در مقر IMO و در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. از سال 2005، یک رویداد رسمی موازی با آن به میزبانی یکی از کشورهای عضو IMO برگزار می‎شود. در سال 2015، این رویداد موازی در ژاپن برگزار می‌شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: