کد خبر: ۱۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۵
با توجه به اهمیت گاز سولفید هیدروژن و صدمات جبران ناپذیر آن، این حسگر را می‌توان به طور مستقیم در صنایع نفت و گاز به کار برد.
پژوهشگران دانشگاه شیراز حسگری انعطاف پذیر، سبک و قابل حمل با هزینه‌ ساخت پایینی طراحی کرده‌اند که امکان شناسایی گاز سولفید هیدروژن را در حفاری‌های نفتی، پالایشگاه‌ها، معادن زغال سنگ و چاه‌های شامل مواد آلی فراهم می‌کند.

محسن اسد، دانشجوی دکترای الکترونیک دانشگاه شیراز و محقق طرح اعلام کرد: سولفید هیدروژن، یک گاز خطرناک است که با توجه به غلظت و مدت زمان انتشار آن، ممکن است مرگ افراد را نیز در پی داشته باشد. این گاز آثار فرسایشی بسیاری داشته و به عنوان منبع اصلی باران‌های اسیدی شناخته می‌شود. سولفید هیدروژن در بسیاری از فرایندهای صنعتی، بویژه فرایند تولید گاز طبیعی و یا بازیافت و تصفیه‌ نفت تولید می‌شود.

وی در خصوص اهداف دنبال‎شده در این طرح عنوان کرد: در این تحقیق، حسگر بسیار حساس و منعطفی جهت شناسایی گاز سولفید هیدروژن در دمای اتاق ارائه شده است. همچنین مکانیزم‌های فیزیکی و شیمیایی شناسایی گاز سولفید هیدروژن توسط این حسگر، به صورت تئوری و با استفاده از نظریه‌ تراکم تابعی مورد ارزیابی قرار گرفته تا در خصوص نحوه‌ عملکرد آن دید کاملی به دست آید.

محقق طرح در ادامه افزود: با توجه به استفاده از بسترهای منعطف، یکی از اهداف اصلی ما، ساخت حسگرهایی قابل پوشیدن بوده است؛ به گونه‌ای که بتوان با کمترین هزینه، حسگرهای گازی را با وزن کم، بر روی لباس‌های کارشناسان در هنگام بازدید از سایت‌های خطرناک قرار داد. البته این نوع حسگر را با تغییر ماده‌ حساس، برای کاربردهای زیستی و شناسایی عوامل بیماری و کنترل عوامل حیاتی بیمار نیز می‌توان به کار برد.

اسد تصریح کرد: با توجه به اهمیت گاز سولفید هیدروژن و صدمات جبران ناپذیر آن، این حسگر را می‌توان به طور مستقیم در صنایع نفت و گاز به کار برد. همچنین استفاده از آن در صنایع هواپیمایی و آتش نشانی نیز مرسوم است. لذا با استفاده از آن می‌توان در تشخیص به هنگام نشتی گاز سولفید هیدروژن، اقدام مؤثر و سریعی داشت.

وی خاطرنشان کرد: این حسگر مبتنی بر نانولوله‌های کربنی پوشانده شده با نانوذرات مس است و در ساخت آن از بستر قابل انعطاف پلی اتیلن تترافتالات (PET) استفاده شده است. این حسگر قادر است غلظت گاز سولفید هیدروژن را در حدود پنج ppm تشخیص دهد. همچنین زمان پاسخ‌دهی آن در این غلظت 10 ثانیه و زمان بازگشت آن 15 ثانیه گزارش شده است.

محقق طرح تاکید کرد: در واقع خواص انتقال حامل بسیار سریع نانولوله‌های کربنی و همچنین خواص کاتالیستی مس در مقابل گاز سولفید هیدروژن، دلیل اصلی عملکرد مطلوب حسگر بوده است.

به گفته‌ اسد، این پژوهش منجر به چهار ثبت اختراع مختلف شده که یکی از این موارد با نام «حسگرهای گاز مبتنی بر نانولوله‌های کربنی» در جشنواره‌ اختراعات خلیج فارس بنیاد ملی نخبگان به عنوان یکی از سه اختراع برتر برگزیده شده است.

نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری محسن اسد، دکتر محمد حسین شیخی، دکتر محمود مرادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شیراز (گروه ادوات نیمه هادی) و دکتر مهدی پورفتح، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، در مجله‌ Sensors and Actuators B: Chemical به چاپ رسیده است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: