کد خبر: ۱۶۸۶
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۷:۵۹
معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست‎جمهوری بر فعالیت همه‎جانبه ستاد صنایع دریایی در این معاونت تأکید کرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین برنامه راهبردی ستاد صنایع دریایی را لازمه پیشرفت صنایع دریایی و افزایش سهم ایران از اقتصاد دریا دانست.

به گزارش مارین تایمز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا دلیری در خصوص علت تشکیل ستاد صنایع دریایی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: همانطور که می‎دانیم قسمت اعظمی از کره زمین را آب فراگرفته و قاعدتا دریا و منابع آبی تاثیر به سزایی در فعالیت‎ها‎ی کشورها دارد. چه در بحث تجارت و حوزه‎ها‎ی گسترده اقتصادی، حمل و نقل دریایی یکی از راه‎ها‎ی ارتباطات ‎بین‎المللی است که این مقوله می‎تواند در اقتصاد و توسعه کشورها نقش به سزایی داشته باشد.

وی افزود: در دنیای امروز، بسیاری از ارتباطات تجاری و فعالیت‎ها‎ی پژوهشی که در ارتباط با دریا صورت می‎گیرد در حال توسعه است و این روند باعث می‎شود که ارتباطات دریایی کشورها نیز توسعه پیدا کند.

دلیری ادامه داد: نقش ایران و حوزه علمی و فناوری کشورمان در بحث دریایی از چنان اهمیتی برخوردار است که باید به صورت مستقل به آن پرداخته شود چرا که ما تا به امروز نتوانسته ایم آنطور که باید و شاید در این زمینه توسعه چشمگیری داشته باشیم. لذا ورود به این حوزه چه به عنوان یک صنعت که منبع آن دریا است و چه تحقیق و پژوهش در دریا که بتوانیم از نتایج آن در بحث اقتصاد کشور بهره برداری کنیم، از اهمیت درخور توجهی برخوردار است.

وی تصریح کرد: در گذشته چندان به این مقوله پرداخته نشده بود اما در دولت جدید به واسطه وجود خلاء‎ها‎یی در این حوزه و احساس توجه وی‍ژه به این حوزه به واسطه تاثیرگذاری آن بر تجارت بین الملل، در این راستا ستادی تشکیل شد تا این خلاء را پر کند و بتوانیم در این حوزه توسعه فناوری را مدنظر قرار داده و صنعت دریایی را ارتقا دهیم. بنابراین برای نیل به این مقصود باید برنامه‎ها‎ی مدون کوتاه مدت، میان‎مدت و بلندمدتی را در افق پیش رویمان ترسیم کنیم تا بتوانیم به صورت گام به گام شاهد تحول در صنعت دریایی کشورمان باشیم چرا که بسیاری از فعالیت‎ها‎یی که در زمینه صنعت دریایی انجام می‎شود مرتبط با بحث تولید در کشور است و می‎تواند درآمد کشورمان را ارتقا دهد چرا که عدم وابستگی ما به فعالیت‎ها‎ی صنایع دریایی می‎تواند تاثیر بسزایی در این زمینه داشته باشد و کمک می‎کند تا بتوانیم در زمینه فعالیت‎ها‎ی تولیدی متنوع در حوزه صنایع مرتبط که کشورمان نیازمند آن است به خودکفایی و خوداتکایی برسیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین تاکید کرد: چنانچه ستاد صنایع دریایی بتواند افقی را برای خود ترسیم کند که بتوانیم در یک دوره میان ‎مدت و بلندمدت شاهد شکوفایی در ابعاد مختلف چه بعد تولیدات مورد نیاز صنعتی دریایی و چه بعد پژوهش فعالیت‎ها‎ی دریایی و کشف نهفته‎ها‎یی موجود در دریا باشیم، می‎تواند به پویایی اقتصاد جامعه کمک کند. قاعدتا برنامه سند راهبردی می‎تواند افقی را پیش روی متولیان امر و متخصصین این حوزه قرار بدهد که چه مسیری را باید شروع و طی کنند تا به مرحله شکوفایی و خودکفایی برسند. بنابراین برنامه‎‏ای که در این زمینه باید تدوین شود پایه‎ها‎ی آن باید بر اساس دانش روز باشد چرا که محور قرار دادن دانش می‎تواند ما را در نیل به هدف یاری رساند.

دلیری در ادامه با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان افزود: ورود اقتصاد دانش بنیان به صنایع دریایی می‎تواند مسیر شروع را در محور منطقی تر و علمی تری هدایت کرده و به پیش ببرد تا بتوانیم به دوره شکوفایی این صنعت سرعت ببخشیم. از آنجایی که نام این ستاد، ستاد توسعه فناوری است لذا کارکردهای آن نیز بر همین محور بوده و در ذیل همین تعریف معنا می‎شود به گونه‎‏ای که بر اساس بکارگیری از فناوری‎ها‎ی نوین دنیا و نظر متخصصان داخلی به این حوزه نگاه کرده و توسعه خواهد یافت و ما امیدواریم این دوره زمانی گذار را به سرعت طی کرده و هرچه سریعتر به مرحله شکوفایی برسیم.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به بسترهایی که در بحث تامین مالی در حوزه اقتصاد دانش بنیان ایجاد شده، این حوزه از نظر منابع مالی بی نیاز است و قطعا برنامه ریزی ستاد صنایع دریایی می‎تواند به شکل گیری زیرساخت‎ها‎ کمک کرده و با حمایت‎ها‎یی که قانونگذار در تامین منابع مالی داشته می‎توانیم شاهد شکوفایی در این حوزه باشیم. نکته‎‏ای که وجود دارد این است که ستاد صنایع دریایی ممکن است در بحث تامین منابع مالی نیازمند منابع مالی زیادی باشد چرا که با توجه به فعالیت‎ها‎ی این حوزه و عملیاتی کردن طرح‎ها‎یی که عملیاتی شدن آنها مستلزم هزینه‎ها‎ی سنگین است منابع مالی جزیی پاسخگوی نیازهای این حوزه نخواهد بود.

وی تصریح کرد: باید یادآور شویم که در این زمینه هم محدودیتی وجود ندارد، هم منابع مالی که قانونگذار در بخش شرکت‎ها‎ی دانش بنیان پیش بینی و تعیین کرده و هم منابعی را صندوق توسعه ملی در این راستا به بانک‎ها‎ کارگزاری داده و با این تمهیدات، اجرای پروژه‎ها‎ی صنایع دریایی که عمدتا پروژه‎ها‎ی بزرگی نیز هستند می‎تواند کمک شایانی در زمینه اشتغال کشور باشد.

دلیری در خصوص تاکید مقام معظم رهبری بر سواحل جنوب شرق و مکران و برنامه‎ها‎ی این معاونت برای توسعه این سواحل تصریح کرد: برای نیل به این هدف برنامه‎ها‎یی در این راستا صورت گرفته است، این ستاد ضمن هماهنگی با سازمان‎ها‎ی مرتبط با این قضیه تلاش می‎کند شرایط را برای رسیدن به این هدف فراهم کند. گفتنی است افق معاونت علمی فناوری بر اساس سیاست‎ها‎یی که مقام معظم رهبری ترسیم کردند استوار شده وقصد دارد تا نگاه دولت تدبیر و امید را در کوتاه ترین زمان برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در همه فناوری‎ها‎ عملیاتی کند و یکی از این فناوری‎ها‎ هم صنایع دریایی است.

وی افزود: نگاه ما به این صنعت باید نگاهی جامع و فراگیر باشد و آن را چه در دریای جنوب و چه دریای شمال به طور جامع و کامل عملیاتی کنیم تا بتوانیم ارتباطات و تعاملاتمان را از طریق دریا با تمام دنیا برقرار کرده و در صنایع دریایی حرفی برای گفتن داشته باشیم. ما برای نیل به این هدف هم باید گزینه‎ها‎ و زمینه‎ها‎ی مختلف را چه در دریای جنوب و چه شمال استارت بزنیم و هم از ظرفیت علمی داخلی استفاده کرده و از همه مهمتر توان انتقال فناوری در این زمینه را داشته باشیم. ما از گذشته تاکنون در بسیاری از زمینه‎ها‎ ظرفیت‎ها‎ و پیشرفت‎ها‎ی خوبی را تجربه کرده ایم در این مورد خاص نیز نباید زمان را از دست بدهیم چرا که با انتقال فناوری می‎توانیم این خلاءها را پر کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان تاکید کرد: برنامه ریزی ستاد صنایع دریایی می‎تواند مسیر پیش روی کشور و سازمان‎ها‎ی متولی در این زمینه را مشخص کرده و تکالیفی را برای هر کدام ترسیم کند تا با قدم گذاشتن و برنامه ریزی در همان مسیر بتوانند به آن افق ترسیم شده دست یابند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: