کد خبر: ۱۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۱
تفاهمنامه همکاری دفتر تالیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش و مرکز بررسی ها و مطالعات سازمان بنادر امضاء شد.
تفاهمنامه همکاری دفتر تالیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پروش و مرکز بررسی‎ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر و دریانوردی با هدف مشارکت ارگان‌های دریایی در غنی‎سازی مطالب درسی و آموزش مباحث دریایی به دانش‎آموزان امضاء شد.

به گزارش مارین تایمز به نقل از مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر، این تفاهمنامه با توجه به اهمیت و تأثیر موضوعات بندری، دریایی و کشتیرانی در حوزه‎های علمی، آموزشی، رفاهی و اقتصادی کشور و با توجه به نقش حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی در ترویج دانش و فرهنگ بندری، دریایی و کشتیرانی و بنابر ضرورت آموزش مباحث دریایی به دانش‏‎آموزان و ارتقای دانش آنها در این زمینه و با استناد به راهبردهای کلان نقشه جامع علمی کشور، منعقد شده است.

از جمله این راهبردها می‌توان به راهبردهای کلان شماره 1، 6 و 7 نقشه جامع علمی کشور موضوع «اصلاح ساختارها و نهادهای علم و فناوری و انسجام بخشیدن به آن‌ها و هماهنگ سازی نظام تعلیم و ترتبیت در مراحل سیاست‌گذاری و برنامه‏‎ریزی کلان؛ تحول و نوسازی نظام تعلیم و تربیت اعم از آموزش و پرورش و آموزش عالی؛ و جهت‌دهی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری به سمت حل مشکلات و نیازهای واقعی برای تحقق مرجعیت علمی کشور» اشاره نمود.

به موجب این تفاهمنامه، ترویج فرهنگ شناخت دریا از طریق ارتقا و توسعه سطح شناخت دانش‎آموزان بر حسب پایه و مقطع و سال تحصیلی و در زمینه‎هایی از قبیل فعالیت‌های دریایی و بندری؛ محیط زیست دریایی، بهداشت سواحل و مزرعه طبیعی دریایی؛ فرهنگ سواحل و بنادر ایران؛ تجارت و حمل‎ونقل دریایی و حمل‎ونقل چندوجهی؛ دریا و زندگی روزمره ساحل‎نشینان؛ گردشگری دریایی، مسافرت دریایی و ورزش‌های دریایی؛ فیزیک، شیمی، زیست‎شناسی و زمین‌شناسی دریایی، انجام می‌شود. در نظر است تا با تشکیل کارگروهی از اشخاص حقیقی و سازمان‌ها نهادهای ذیربط موضوعات دریایی، نسبت به تدوین محتوی کتب درسی اقدام شود.

گفتنی است این تفاهمنامه 5 ماده‎ای در سه بخش «بازنگری و تدوین محتوای کتب درسی»، «تهیه مطالب کمک آموزشی جهت ارایه در قالب مجلات کمک آموزشی رشد» و «ارایه مطالب تخصصی با استفاده از تکنولوژی‌های آموزشی از قبیل فیلم، کلیپ، فایل‌های پاورپینت و غیره» در بهمن ماه سال جاری به امضاء رسید و تا پایان سال 1398 اعتبار دارد.
برچسب ها: کتاب ، آموزش و پرورش
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: