کد خبر: ۱۴۶۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸
همایش صنایع دریایی در سالیان گذشته روند مناسبی را پیموده و اکنون زمان آن فرا رسیده است تا با تغییرات مناسب و محسوس روند پیش روی این همایش بهبود یابد.
نخستین جلسه کمیته علمی بیستمین همایش صنایع دریایی پنج‎شنبه گذشته با حضور محمدرضا بهاری دبیر همایش،حسن قاسمی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دبیر کمیته علمی همایش و دیگر اعضا این کمیته در محل انجمن مهندسی دریایی ایران برگزار شد.

 به گزارش مارین تایمز، دبیر بیستمین همایش صنایع دریایی در ابتدای جلسه گفت: همایش صنایع دریایی در سالیان گذشته روند مناسبی را پیموده و اکنون زمان آن فرا رسیده است تا با تغییرات مناسب و محسوس روند پیش‎روی این همایش بهبود یابد.

محمدرضا بهاری اظهار داشت: سال گذشته وزن مشارکت در محورهای همایش مساوی و متوازن نبود و تلاش داریم امسال در دیگر حوزه ها نیز مشارکت بالا داشته باشیم.

وی گفت: تمامی مقالات پذیرفته شده امسال بصورت شفاهی یا پوستر ارائه خواهد شد.

عضو هیأت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران با بیان اینکه در رفع مشکلات صنایع دریایی کشور برگزاری 3 پنل تخصی پیش‎بینی شده است که متعاقبا اعلام می‎شود، درخصوص برگزاری کارگاه‎ها نیز گفت: با توجه به درخواست‎های برگزاری از شرکتها و سازمانها، برای استفاده بهتر کارشناسان سعی بر آن است که کارگاه‎های متنوعی از تمامی حوزه‎ها در این همایش ارائه شود.

دبیر کمیته علمی همایش صنایع دریایی نیز در این جلسه با بیان اینکه تاکنون، نسبت به تهیه و انتشار فراخوان و اطلاع‎رسانی از طریق سایت، ایمیل و پیامک اقدام شده است در توضیحانی پیرامون بهبود کیفی مقالات، کارگاه‌ها و پانل‎های تخصصی، اظهار داشت: براساس آمار سال گذشته، 75 درصد از450 مقاله دریافتی در حوزه‎های مختلف از جمله کشتی‎سازی، فراساحل و ...پذیرفته شده است.

حسن قاسمی با بیان اینکه سال گذشته 38 کارگاه برگزار شد که تعداد آن زیاد بوده است، گفت: بهتر است تعداد کارگاه‎ها کمتر ولی با کیفیت بهتری برگزار شود تا زمان‎ها نیز محدود نشود. 

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: برای مدیریت و حضور در پنل های تخصصی نیز از صاحبنظران دعوت می شود و لازم است برای حضور شرکت کنندگان و افراد برجسته چه در داخل و خارج انگیزه ایجاد کنیم تا در همایش امسال حضور پررنگ‎تری داشته باشند.

قاسمی گفت:کیفی‎سازی مقالات، کارگاه‎ها و پانل‌‎های تخصصی، دعوت از شرکت‌ ها و سازمان‎‌ها برای ارائه تجربیات در قالب مقاله یا کارگاه‌ های آموزشی و حضور پررنگ سخنرانان کلیدی همایش با استفاده از اساتید و شرکت های خارجی با رویکرد استفاده از فناوری های روز دنیا موضوعات مهمی است که در این همایش مدنظر خواهد بود و برای برای چگونگی بهتر انجام کار از نظر همکاران استفاده خواهیم کرد تا به جمع بندی خوبی برسیم.

در ادامه این جلسه پیشنهاداتی از قبیل هم زبان بودن نوشتار و ارائه مقالات، ارائۀ پانل‌ های تخصصی مورد نیاز صنعت کشور به منظور ارائه راهکار برای برون رفت از مشکلات، تعیین شعار مشخصی برای همایش (پیشنهاد: دریا مسیر پیشرفت)، تعیین مسئول برای هر کارگاه و پانل به منظور کنترل جلسه، درج لوگوی دانشگاه های همکار در پوستر، تشویق اعضای حقوقی و شرکت های تخصصی فعال در زمینه دریا برای ارائه مقالات تخصصی، انتخاب مقالات برتر برای معرفی به مجلات علمی پژوهشی انجمن برای انجام داوری سریع به منظور چاپ در مجلات، پیگیری های لازم برای حضور شرکت ها و اساتید داخلی و خارجی در همایش و نمایشگاه، تبیین راه کارهای لازم برای نهادینه کردن مباحث همایش در راستای توجه به امکانات داخل کشور، مکاتبه با شرکت‎های حامی به منظور دریافت کمک هزینه برای برگزاری هرچه بهتر همایش، تعیین مشکلاتی از صنایع دریایی کشور و ارائه راهکار برای حل آن در همایش و معرفی آن به عنوان دستاور همایش و پیشنهاد تعدادی موضوع برای ارائه پانهای تخصصی در زمینه ‌های خوردگی در محیط های دریایی، ضرورت و لزوم حضور FLNG ها، بررسی سوانح دریایی و... از سوی اساتید و اعضا هیات علمی دانشگاه‎ها و مدیران عامل شرکتها در جهت ارتقای کیفیت همایش بیستم مطرح شد.

بیستمین همایش صنایع دریایی و نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی 26 و 27 آذر ماه 1397 در جزیره کیش برپا خواهد شد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: