کد خبر: ۱۴۶۸۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱
اجرای مرحله دوم فاز ۳ بندر شهیدرجایی طی 3مرحله زمانی در دستور کار قرار می‎گیرد.
مدیر اجرایی پروژه فاز ۳ طرح توسعه بندر شهیدرجایی گفت: به منظور تسریع در فرآیند بهره‎برداری، اجرای مرحله دوم فاز ۳ بندر شهیدرجایی طی 3مرحله زمانی در دستور کار قرار می گیرد.

 به گزارش مارین تایمز به نقل از سازمان بنادر، علی میرزا عسگری درباره آخرین وضعیت مرحله دوم پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی، اظهار کرد: این مرحله از فاز 3 که به عنوان مرحله دوم مدنظر قرار گرفته به عنوان آخرین فاز توسعه‎ای تعریف شده برای بندر شهیدرجایی است که با اتمام آن شاهد پهلوگیری بزرگترین کشتی های کانتینری دنیا خواهیم بود.

 وی ادامه داد: ظرفیت کانتینری بندرشهید رجایی با تکمیل این مرحله از پروژه  ۲,۱ میلیون TEU افزایش می‎یابد و از ۶ به ۸ میلیون TEU می رسد.

 مدیر اجرایی پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی با اشاره به اینکه در مرحله دوم پروژه فاز ۳  بندر شهید رجایی مطالعات مانور شناور طرح که در واقع شناور با ظرفیتTEU  ۱۸۴۰۰ است به صورت ریاضی-فیزیک با همکاری یک موسسه معتبر بین المللی مدل سازی شده است، گفت: علاوه بر این برای اولین بار پایش سلامت سازه با نصب ابزار دقیق در سازه اسکله طراحی و اجرا می شود.

 میرزا عسگری، افزود:در این فاز با احداث دیواره جدا کننده بین محوطه‎های بندری-گمرکی و محوطه عملیات اجرایی از تداخل فعالیت‎های گمرکی، بندری و عملیات اجرای پروژه جلوگیری به عمل آمده است.

وی همچنین در خصوص ابعاد پروژه مرحله دوم پروژه فاز ۳  بندر شهید رجایی، خاطرنشان کرد: این مرحله از پروژه دارای ۱۴۰۰ متر طول اسکله از نوع دیواره دیافراگمی است و شامل ۴ میلیون مترمکعب لایروبی می شود.

میرزا عسگری ادامه داد: علاوه بر این ۱۱۳ هکتار محوطه سازی و احداث ساختمان های پشتیبانی نیز صورت گرفته است.

به گفته مدیر اجرایی پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی با اشاره به اینکه مبلغ قرارداد این مرحله از پروژه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان است که اجرای آن از ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری کلید خورده و قرارداد ۳۶ ماهه است

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سایر بنادر منطقه ای در حال ارتقای جایگاه خود هستند، بنابراین تکمیل پروژه طرح توسعه ای بندر شهیدرجایی موجب حفظ و ارتقای جایگاه این بندر نسبت به سایر بنادر منطقه ای می شود.

میرزا عسگری با بیان اینکه مرحله دوم پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی طی سه مرحله زمانی به بهره برداری می رسد، اظهار کرد: به منظور تسریع بهره برداری از مرحله دوم پروژه فاز ۳، قرار بر این شد تا در سه مرحله زمانی پروژه یاد شده انجام شود.

وی ادامه داد: در مرحله اول که موعد زمانی ۲۲ ماهه برای آن تعیین شده است ۸۰۰ متر طول اسکله و پسکرانه متناظر با آن به بهره برداری می رسد. پس از آن و در ۲۸ ماه اجرای پروژه مرحله دوم که شامل ۶۰۰ متر طول اسکله و پسکرانه متناظر با آن است بهره برداری خواهد شد و در گام آخر که موعد اتمام پروژه است پس از گذشت ۳۶ ماه از آغاز کار، ۷۲ هکتار محوطه ترمینال کانتینری تحویل داده خواهد شد.

 مدیر اجرایی پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی درباره عملیات مرحله دوم این فاز از بندر شهید رجایی، گفت: مطالعات ژئوتکنیک پروژه در حال انجام است و عملیات خاکبرداری برای رسیدن به تراز اسکله در حجم ۲۲۰ هزار متر مکعبی انجام شده است.

وی گفت:علاوه بر این طراحی سازه اسکله در حال عملیاتی شدن است و تجهیزات تراکم دینامیکی وارد کارگاه شده و عملیات تجهیزکارگاه نیز در حال انجام شدن است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: