کد خبر: ۱۴۶۴۴
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۹
چالش‎های آموزش و تربیت نیروی دریانورد در کشور؛
رییس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمود آباد گفت:با توجه به برنامه‎های دولت در زمینه اقتصاد دریامحور ،اکنون بهترین زمان برای سرمایه‎گذاری در بخش آموزش‎های دریایی است.
رییس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمودآباد گفت:درحال حاضر سطح آموزش دانشگاه‎های دریایی متناسب با نیاز این بخش نیست.

کاپیتان آرش یاراحمدی  با اعلام این مطلب و در توضیح مشکلات آموزش و تربیت نیروی دریانورد در کشور به مارین تایمز گفت:بیشتر دانشجویان پس از فارغ‎التحصیل شدن و گذراندن دوره‎های تخصصی در دانشگاه‎ها، توانایی انجام کارهای محوله بر روی کشتی را ندارند که این امر نیاز به یک بررسی مجدد در بخش تجهیز دانشگاه‎های دریایی به شبیه‎سازهای آموزشی و تغییر در طرح دروس و روش‎های اجرایی دوران کارورزی دانشجویان است.

وی با بیان اینکه صنایع دریایی و دریانوردی از صنایعی هستند که به نیروی کار در بخش داخلی و خارجی نیازمندند گفت:متاسفانه دانشگاه‎های کشور در رشته‎های مختلف همانند کتابداری،جغرافیا ،حسابداری، زیست‎شناسی و ... بصورت رایگان درحال جذب دانشجو هستند اما در زمینه رشته‎های دریایی بصورت محدود و نیمه متمرکز پذیرش دانشجو دارند.

یاراحمدی درباره لزوم بازنگری در ساختار آموزشی و متون و سرفصل‎های کتب آموزش دریایی در ایران نیز اظهار داشت:سرفصل‎های رشته های دریایی براساس حداقل آموزش‎های موردنیاز مطابق با استانداردهای آموزشی کنوانسیون  STCW سازمان بین‎المللی دریانوردی است و در این ارتباط  می‎توان نیازهای جدید آموزشی را در سر فصل دوره‎های مختلف قرار داد، به شکلی که بعد از فارغ‎التحصیلی، نیازی به شرکت در دوره‎های تخصصی مربوطه  نباشد.

رییس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمودآباد ادامه داد:علاوه براین با راه‎اندازی سایت‎های علمی و تخصصی در زمینه صنایع دریایی، تشویق دانشجویان به مشارکت در طرح‎های تحقیقاتی حوزه حمل و نقل دریایی از قبیل بیمه‎های دریایی و  HSEQ ، مشارکت و همکاری نزدیک ارگان‎ها و شرکت‎های دریایی با دانشگاه‎ها و  همچنین استفاده دانشگاه‎ها از تجارب و تخصص‎های این بخش نیز می‎توان، توان علمی مراکز آموزشی و دانشگاهی دریایی را ارتقاء داد.

کاپیتان یاراحمدی گفت: البته  ما در مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمودآباد با توجه به سیاست‎گذاری‎های انجام شده، از سال‎ها قبل نسبت به خرید جدیدترین کتاب‎های مرجع دریایی اقدام کرده‎ایم ضمن اینکه هر دو سال نیز براساس تغییرات انجام شده، سرفصل دوره‎های جانبی بروزرسانی می‎گردد.

رییس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمود آباد درباره عملکرد وزارت علوم در بخش آموزش‎های دریایی نیز افزود: با توجه به شرایط خاص این رشته‎ها، انتظار می‎رود وزارت علوم بازنگری در خصوص سیاست‎گذاری‎های آموزشی خود در این بخش داشته باشد.

به گفته وی با توجه به برنامه‎های دولت درخصوص اقتصاد دریامحور ،اکنون بهترین زمان برای سرمایه‎گذاری در بخش آموزش‎های دریایی است.

یاراحمدی در ادامه یکی دیگر از مشکلات آموزش در این بخش را پایین‎بودن انگیزش تحصیلی فراگیران اعلام کرد و گفت: این نیز نیازمند اقداماتی هماهنگ در بخش دانشگاه و شرکت‎های دریایی است تا با اجرای مناسب سیاست‎های آموزشی و ارتقای فرهنگ سازمانی و با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی‎های آموزشی، حداکثر مشارکت فراگیران در دوره‎های مهارتی محقق شود.

وی درخصوص مشکلات موسسات آموزش دریایی نیز افزود: یکی از مشکلات اصلی منابع مالی محدود و کافی نبودن اعتبارات متناسب با نیاز این صنعت است مشکل دیگر هم گران بودن تجهیزات کارگاهی و شبیه‎سازهای دریایی است که در صورت استفاده از تخفیفات گمرکی و مالیاتی می‎تواند به شکوفایی بیشتر این بخش منجرشود.

رییس مرکز آموزش تخصص‎های دریایی محمودآباد در پایان گفت:با توجه به اینکه مراکز آموزشی همانند مراکز فنی حرفه‎ای درصدد ارتقای مهارت‎های فردی و تربیت نیروی کار هستند، پیشنهاد می‎شود بودجه دولتی در جهت حمایت مادی و معنوی از مراکز معتبر آموزش دریایی کشور اختصاص داده شود.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: