کد خبر: ۱۴۵۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از احتمال تغییر و تحول در ساختار شورایIMO خبر داد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از احتمال تغییر و تحول در ساختار شورای سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) خبر داد.

عضو هیات‎عامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره یکصد و بیستمین اجلاس شورای سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) که در مقر این سازمان برگزار شد، به خبرنگار مارین تایمز گفت: از آنجایی که این سازمان  برنامه‎های خود را 6 ساله و بودجه‌ها را 2 سال به 2 سال تعیین می‌کند، در این دوره از اجلاس‎های شورای IMO مانند دوره‎های قبل بودجه دوسالانه و استراتژی پلان‎های 6 ساله مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت.

دکتر هادی حق‎شناس با بیان اینکه در این جلسه نیز گزارش کمیته‌های اصلی IMO ارائه و بررسی شد، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد امکان تغییر ساختار IMOو به تبع آن تغییر تاریخ و زمان بررسی اجلاس بود، زیرا اکنون 40 کشور در قالب 3 گروه A، B و C عضو شورای IMO هستند.

وی یادآور شد: 10 عضو گروه A کشورهایی هستند که بیشترین سهم تجارت را دارند، 10 عضو گروه B نیز کشورهایی هستند که بیشترین ناوگان را تحت پرچم خود دارند و بالاخره 20 کشور دیگر که از بین 174 عضو IMO انتخاب ‎می‌شوند در گروه C جای دارند.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: در این اجلاس، ایران به همراه استرالیا و برخی کشورهای دیگر سندی را ارائه کردند و بر اساس آن پیشنهاد دادند که ساختار IMO تغییر کند بنابراین احتمال دارد به واسطه این تغییر اعضای شورای این سازمان از 40 عضو به 60 عضو افزایش یابد و جلسات شورا به جای هر دو سال یکبار به صورت 4 سال یکبار برگزار شود و کشورها در 3 گروه A ، B و C گروهبندی نشوند.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه این تغییرات در حد یک پیشنهاد به سازمان بین المللی دریانوردی بود، گفت: قرار بر آن شد تا در جلسه بعدی شورا این پیشنهاد مورد بررسی قرار گیرد و هم‎راستا با آن یک کارگروه به صورت موازی بر روی این مساله کار کند.

به گفته حق‌شناس؛ ممکن است با اعمال این تغییرات که اکنون به صورت پیشنهاد به IMO ارائه شده و باید بررسی شود، انتخابات شورا به صورت یکجا باشد و گروه‎بندی نشود.

گفتنی است؛ در سال 2012 با روی کار آمدن کوجی سکیمیزو از کشور ژاپن به عنوان دبیرکل IMO، اصلاح ساختار و ساز‌وکارهای دبیرخانه و کمیته‌های فرعی این سازمان به‌طور جد در برنامه کاری وی با حمایت و پشتیبانی شورای IMO قرار گرفت و در نهایت تغییرات و تحولات اساسی در ساختار کمیته‎های فرعی سازمان بینالمللی دریانوردی رخ داد و بر اساس آن 7 کمیته جایگزین 9 کمیته قبلی شد. اکنون نیز پیش‎بینی‎می‎َشود با توجه به پیشنهاد ارائه شده در اجلاس IMO باید منتظر تغییراتی در ساختار شورای این سازمان باشیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: