کد خبر: ۱۴۴۰۲
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
آشنایی مردم با حرفه دریانوردی از دل یک سانحه تلخ؛
معاون امور دریایی سازمان بنادر درباره سانحه سانچی گفت: این حادثه با وجود وسعت تلخ و اندوهبار آن موجب دلسردی علاقه‎مندان حرفه دریانوردی نشده است.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه سانحه سانچی باعث شد تا نگاه عامه مردم به شغل دریانوردی جلب شود گفت:متاسفانه حادثه تلخ و ناگوار حادثه کشتی نفتکش سانچی باعث شد تا مردم از دل این سانحه تلخ با حرفه دریانوردی، نام و نشان دریانوردان و شرایط و سختی‎های کارشان آشنا شوند.


دکتر هادی حق‌شناس در گفت‎وگو با خبرنگار مارین‌تایمز روز جهانی دریانورد را به دریانوردان دریادل کشور تبریک گقت و با اشاره به اینکه هر سانحه‌ای در هر بخشی، دو وجه تهدید و فرصت را با هم دارد، اظهار کرد: سانحه اندوه‎بار کشتی نفتکش سانچی نیز در نوع خودش هر دو وجه را دارا بود.

وی خاطرنشان کرد:این سانحه تهدید به شمار می‌رفت زیرا با توجه به عمق فاجعه می‎توانست بعضی از علاقه‌مندان به دریا و دریانوردی را دلسرد و از کار در این حوزه روی‎گردان کند اما خوشبختانه چنین نشد ببینید هر ساله افراد بسیاری در حوادثی مانند سوانح جاده‎ای، هوایی و ریلی جان خود را از دست می‎دهند اما با این وجود، این حوادث موجب نمی‎شود که مردم به دنبال اخذ گواهینامه رانندگی، خرید ماشین، سفر با هواپیما و قطار و تحصیل در رشته هوانوردی و خلبانی نروند بلکه آنها که به حرفه‎هایی نظیر خلبانی، دریانوردی و ... علاقه‎مند هستند دست از تلاش برای برای رسیدن به حرفه مورد علاقه خود بر نمی‎دارند و در این زمینه تلاش می‎کنند.

وی در بیان وجه دیگر سانحه سانچی با بیان اینکه این حادثه باعث شد تا نگاه عامه مردم به شغل دریانوردی جلب شود گفت:متاسفانه حادثه تلخ و ناگوار حادثه کشتی نفتکش سانچی باعث شد تا مردم از دل این سانحه تلخ با حرفه دریانوردی، نام و نشان دریانوردان و شرایط و سختی‎های کارشان آشنا شوند

عضو هیات‎عامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در دریا و حرفه دریانوردی جذابیت‎های بی‌بدیلی وجود دارد، تصریح کرد: بنابراین حادثه سانچی با وجود وسعت تلخ و اندوهبار آن موجب نخواهد شد که افراد علاقه‎مند به حرفه دریانوردی از فعالیت در این عرصه دلسرد شوند و به این ترتیب جذب نیرو در  این شغل در معرض تهدید قرار گیرد.

وی در خصوص اقدامات سازمان بنادر برای معرفی حرفه دریانوردی، نیز تصریح کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی دریا در کشور برای آشنایی مردم با دریا و حرفه دریانوردی اقدامات مختلف و متنوعی انجام داده است که برگزاری جشنواره دریا در پارک آب و آتش، تدوین و انتشار موضوعات مختلف دریایی در کتب درسی از قبیل دریایی و اقیانوسی بودن ایران و  معرفی حرفه‎های مختلف دریایی و دریانوردی، اطلاع‎رسانی در فضای مجازی و رسانه‎های مکتوب و دیداری و شنیداری  و ... نمونه‎هایی از  این اقدامات است.

حق‎شناس افزود: اگر دفت کنید اطلاعات و میزان آگاهی دانش‎آموزان نسبت به دریا، موقعیت استراتژیک دریایی ایران و حرفه‎های دریایی نه تنها  افزایش یافته  بلکه قابل مقایسه با گذشته  هم نیست.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: همچنین در چند سال اخیر، سازمان بنادر و دریانوردی از طرق و  ابزارهای مختلف، انبوهی از اطلاعات را در اختیار مردم گذاشته و این کار را ادامه خواهد داد تا ضمن اشاعه فرهنگ دریایی، جمعیت دریانورد ایرانی نیز افزایش یابد این در حالی است که اکنون با وجود جمعیت 80 میلیونی کشور فقط حدود 140 هزار دریانورد داریم.

وی با بیان اینکه با قاطعیت می‎توان اعلام کرد که شناخت مردم نسبت به دریا و دریانوردی افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: همانطور که برنامه رسانه‎ها و فضای مجازی در این حوزه گسترش یافته‎است بدون شک میزان آشنایی مردم هم با حرفه دریانوردی و کار در دریا افزایش یافته است.

حق‌شناس یادآورشد: از سوی دیگر باتوجه به بالا بودن نرخ بیکاری در کشور، شاهد افزایش اشتغال در مشاغل دریایی و دریانوردی هستیم این در حالی است که دریانوردان ما نیز در شناورهای خارجی مشغول به فعالیت هستند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره پخش برنامه‎های این سازمان در صدا و سیما با اشاره به اینکه مبنای این برنامه‎ها این است که ظرفیت‌های دریایی کشور شناسایی شود، گفت: شناساندن این ظرفیت‎ها به عنوان گام اول مطرح است در گام دوم هم ظرفیت دریایی با دو ابزار صنایع دریایی و نیروی انسانی از بالقوه به بالفعل درمی‎آید.

وی افزود: بنابراین نیروی انسانی پرورش یافته و ماهر که بخش اعظمی از آنها همین دریانوردان عزیزمان هستند، چنانچه نباشند حتی اگر تمامی مرزهای ایران را دریا فراگرفته باشد باز هم برای کشور مزیت محسوب نمی‏‎شود در واقع مزیت دریا در شمال و جنوب کشورمان به برکت وجود دریانوردان؛بزرگان و صاحبان این عرصه بیکران است که اگر نباشند دریا، هیچ خواهد بود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: