کد خبر: ۱۴۳۱۵
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
نماینده سابق ایران درباره تحریم‌های جدید گفت:اگر بتوانیم با استفاده از روش‌های خاص اعتماد مشتریان نفتی خود را جلب کنیم می‎توانیم مانع از قطع تجارت شرکت‎های اروپایی با کشورمان شویم.

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه تحریم‎های جدید آمریکا بر علیه ایران تحریم‎های جدید آمریکا بر علیه ایران بسیار ضعیف‌تر از تحریم‎های قبل است گفت:در آن دوره یک اجماع جهانی بر علیه ایران شکل گرفته بود که حتی برخی از کشورهای منطقه نیز به آن پیوسته بودند اما اکنون فقط آمریکا به تنهایی این تحریم‎ها را اعمال خواهد کرد.

محمدعلی خطیبی به خبرنگار مارین تایمز با بیان اینکه  باید با اتخاذ تمهیدات و تدابیر لازم  مانع این تحریم ها و اثرات آن شویم گفت: از آنجا که ما نفت به آمریکا صادر نمی‎کنیم بنابراین اگر تدابیر درست داشته‎باشیم صادرات نفت ما نیز  تاثیر چندانی از تحریم‎های جدید آمریکا  نخواهد گرفت .

نماینده سابق ایران در اوپک اظهار کرد: براین اساس اگر ما بتوانیم نگرانی‌های دیگر مشتریان نفتی خود را با حمایت دولت ایران و دولت‎های خود آنها برطرف کنیم و اعتماد مشتریان را جذب کنیم کماکان می‎توانیم به تجارت نفت خود بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه اکنون کشورهای اروپایی اعلام کرده‌اند تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد آنها نیز پایبند خواهند ماند، خاطرنشان کرد: برای ماندگاری اروپایی‎ها و دیگر مشتریان نفتی جدید به مذاکراتی نیاز است که باید در راستای رفع نگرانی‎های آنها انجام شود  چراکه آمریکا در تصمیمات دیگر خود نیز تنها مانده است و  اروپایی‎ها و دیگر کشورها  نیز در مقابل آن ایستاده‎اند بنابراین در این شرایط  اگر بتوانیم با استفاده از روش‌های خاص اعتماد و اطمینان مشتریان خود را جلب کنیم می‎توانیم مانع از قطع تجارت شرکت‎های اروپایی با کشورمان شویم.

خطیبی یادآور شد: خوشبختانه هیچ مصرف‌کننده بزرگ نفتی، آمریکا را در این تحریم همراهی نکرده است بنابراین می‌توان مانع از محدود شدن تجارت نفت با دیگر کشورها شد.

اگر تصمیم اوپک خلاف خواسته ایران باشد با آن مخالفت می‎کنیم

وی درباره نتایج نشست آینده اوپک (23 ژوئن) بر همکاری‎ دیگر کشورها با ایران گفت: تا زمانی که سهمیه تولید تغییر نکرده است ما نیز مطابق با همان سهمیه، تولید خود را ادامه می‎دهیم اما اگر تصمیم خلاف خواسته ایران در آن اجلاس اتخاذ شود ما با آن مخالفت می‎کنیم و از آنجایی که تصمیمات اوپک با اجماع است حتی اگر یک کشور با آن مخالفت کند آن تصمیم مصوب و اجرایی نخواهد شد، مثلا اگر عربستان بخواهد بر خلاف ما تصمیم بگیرد مخالفت یک کشور هم کافی است که آن تصمیم مصوب نشود.

این کارشناس حوزه انرژی درباره حفظ فریز نفتی در دوران تحریم ایران و افزایش قیمت نفت به واسطه عدم تعادل در عرضه و تقاضا و به تبع از آن جبران میزان کاهش صادرات نفت از افزایش قیمت گفت: ایران به یک شرط می‎تواند به افزایش قیمت نفت با وجود حفظ سقف تولید امیدوار باشد که کشورهای عضو اوپک واقعا همین روش تولید را برای باقیمانده سال ادامه دهند و بعضی از کشورها هم  غیررسمی تولید خود را افزایش ندهند.

وی افزود: زیرا گاهی بعضی کشورها در اجلاس اوپک، با فریز نفتی و کاهش سقف تولید نفت موافقت می‎کنند که سقف تولید را رعایت کنند اما بعد از آن تخلف و بیش از حد سقف تعیین شده تولید می‎کنند. مثلا ممکن است عربستان و امارات و حتی کشورهای دیگر با همین روش موافقت کنند اما بر اساس قرارداد نانوشته خارج از چهارچوب توافق شده تولید را افزایش دهند به‌صورت غیرمستقیم تاثیر افزایش قیمت بر صادرات ایران خنثی می‌شود، بنابراین اگر چنانچه به آنچه می‌گویند پایبند باشند و همین را ادامه دهند می‎توانیم به افزایش قیمت و بهره بردن از آن امیدوار باشیم.

وی درباره امکان پیگیری خواسته آمریکا از اوپک مبنی بر افزایش سقف تولید عربستان و امارات اظهار کرد: درخواست آمریکا، یک درخواست سیاسی است اما اوپک یک سازمان اقتصادی است که در اجلاس‎های وزرا وضعیت عرضه و تقاضا را بررسی می‎کند و بر اساس میزان تقاضای جهانی برای تولید تصمیم‎گیری می‎کند بنابراین هر گونه درخواست خارج از چارچوب کارشناسی در آنجا وجاهت قانونی ندارد و اجابت آن در شأن اوپک نیست.

نماینده سابق ایران در اوپک درباره تحریم‎های جدید آمریکا برعلیه ایران افزود: با این وجود ممکن است به صورت غیرمستقیم برخی از کشورها با روش‎های کارشناسی میزان تقاضا را بیش از آنچه در واقع است نشان می‌دهند تا از روش‌های اقتصادی برای توجیه کار خود استفاده کند به بیان دیگر برخی کشورها با پوشش روش‌های اقتصادی جلو می‌آیند و اهداف خود را تامین می‌کنند.

وی در پایان درباره بهترین پیش‎بینی برای نتیجه اجلاس آینده اوپک گفت: بهترین تصمیم این است که ادامه تصمیم فعلی را که برای سقف تولید نفت کشورهای اوپک تا پایان 2018 است، ادامه دهد و تصمیم یکساله خود را تغییر ندهد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: