کد خبر: ۱۴۲۷۵
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۲
رویای عراقی‎ها در کسب جایگاه بحری؛
عراق به منظور بازسازی ناوگان کشتی‎های نفتکش خود توافق‎نامه امضا کرد.
عراق پس از دهه‎ها عدم برخورداری از ناوگان منسجم حمل و نقل دریایی مواد نفتی، قصد دارد ناوگان کشتی‎های نفتکش خود را تحت مدیریت شرکت ملی نفت این کشور (IOTC)  بازسازی کند و به این  ترتیب راه را برای فروش نفت‎خام پس از تحویل باز و همراه کند.
 
به گزارش گروه بین‎الملل  مارین تایمز، شرکت دولتی IOTC در توافق‎نامه‎هایی با شرکت کشتیرانی Al-Araqia Shipping Services & Oil Trading از این شرکت خواسته است که در بازسازی و  ایجاد  ناوگان جدید کمک کند و نیروی انسانی مورد نیازش را آموزش دهد.

شرکت  AISSOT  که حاصل سرمایه گذاری مشترک شرکت های IOTC و Arab Maritime Petroleum Transport Company (AMPTC) است در سال 2017  تاسیس شد. در حال حاضر شرکت IOTC  تعدادی کشتی نفتکش برای حمل فرآورده‎های پالایشی نفتی در اختیار دارد. شرکت APMTC متعلق به اعضای سازمان کشورهای عرب صادرکننده نفت است.

یکی از مدیران حمل و نقل پالایشگاهی در شمال آسیا گفت: "آنها صادرات نفت خود را توسعه می‎دهند و  با استقاده از ظرفیت حمل و نقل خود نفت بیشتری را حمل و صادر  خواهند کرد. "

هم اکنون بخش عمده ای از نفت و فرآورده های نفتی عراق به صورت قراردادهای بارگیری رایگان( Sold On a Free On Board ) فروخته می‎شود، این بدان معنی است که فروشنده باید هزینه های حمل و نقل را بپردازد.
عراق با در اختیار داشتن ناوگان  ملکی خود، می تواند نفت خود را پس از تحویل بفروشد و ارسال نفت به مشتریانش را مدیریت کند.

این مدیر پالایشگاهی گفت: "آنها قصد دارند ناوگان خود را با خرید کشتی‎های دست دوم و نیز ساخت کشتی‎های جدید توسعه دهند تا بتوانند به ناوگان کشتیرانی بحری عربستان و جایگاه این شرکت برسند به همین خاطر لازم است 40 الی 50 فروند کشتی VLCC خریداری نمایند."

پیش از این شرکت AISSOT اعلام کرده بود که امیدوار است با خرید نزدیک به 80 فروند کشتی نفتکش به بزرگترین حمل کننده نفت عراق تبدیل شود. این شرکت هم اکنون دو فروند کشتی VLCC و دو فروند کشتی افرامکس دارد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: