کد خبر: ۱۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۶
محققان نیروی دریایی آمریکا ربات آتش‌نشانی طراحی کرده‌اند که می‌تواند بر روی کشتی‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.
محققان نیروی دریایی آمریکا ربات آتش‌نشان موسوم به SAFFiR طراحی کرده‌اند که می‌تواند برای عملیات اطفای حریق بر روی کشتی‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.آتش‌سوزی در دریا، یکی از کابوس‌های وحشتناک دریانوردان است و زمانی که این موضوع در کشتی‌های جنگی رخ می‌دهد، وضعیت بسیار بغرنج‌تر خواهد بود.

در یک کشتی غیرنظامی، وقوع آتش‌سوزی به معنای نجات جان مسافران و انتقال آن‌ها به قایق‌های نجات است، اما مقابله با این رخداد در کشتی‌های نظامی به معنای جلوگیری از گسترش آن به سایر نقاط بخصوص مناطق حساس کشتی است.

آخرین سامانه ارائه‌شده توسط نیروی دریایی آمریکا، ربات آتش‌نشان SAFFiR نام دارد؛ این ربات انسان‌نمای دو پا با ارتفاع 178 سانتی‌متر و وزن 64.8 کیلوگرم، در فضاهای پیچیده و تنگ و همچنین بر روی سطوح ناهموار و دارای مانع، قادر به عملکرد مطلوب است.

ربات SAFFiR قادر به حفظ تعادل خود بر روی هر نوع سطح بی‌ثباتی است، این در حالی است که انجام چنین عملی برای ربات‌های دو پا بی‌نهایت دشوار است.

هدف از ارائه سامانه‌ جدید، مبارزه با آتش و کنترل آسیب‌های وارده ناشی از آن اعلام شده است؛ این ربات از تصویربرداری حرارتی برای مکان‌یابی و شناسایی آتش استفاده می‌کند و همچنین از لیدار و حسگرهای ویژه برای نقشه‌برداری از نواحی و دیدن از میان دود بهره می‌برد.

ربات آتش‌نشان قادر به مهار آتش‌سوزی به صورت خودکار است، اما نمونه کنونی در حال حاضر از راه دور کنترل می‌شود؛ ربات برای عملکرد بصورت خودکار، دستورات لازم را از ملوانان و تیم کنترل دریافت خواهد کرد.

نمونه اولیه ربات آتش‌نشان SAFFiR بر روی کشتی آموزشی Shadwell نیروی دریایی در حال طی کردن مراحل آزمایش است.

گام بعدی، ارائه طراحی پیشرفته‌تری از این ربات با خودمختاری بیشتر و همچنین هوش، ارتباطات، سرعت و عمر بهتر باتری است.

جزئیات این فناوری در نمایشگاه علم و فناوری آینده نیروی دریایی ارائه شد.
برچسب ها: ربات ، آتش سوزی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: