کد خبر: ۱۴۲۰
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۵
پوشش‌های پلاستیکی مملو از حباب در آینده می‌توانند زیردریایی‌های نظامی را عملا در برابر سونار نامرئی کنند.
پوشش‌های پلاستیکی مملو از حباب در آینده می‌توانند زیردریایی‌های نظامی را عملا در برابر سونار نامرئی کنند.

زیردریایی‌های نظامی اغلب برای جلوگیری از شناسایی شدن توسط سونارها، با پوشش‌های جاذب صوت موسوم به پوشش‌های بدون پژواک پوشانده می‌شوند؛ این پوشش‌های پلاستیکی سوراخ‌دار اغلب دارای ضخامت حدود 2.5 سانتیمتر هستند.

تحقیقات محققان دانشگاه پاریس نشان داد، درجه مشابهی از رادارگریزی می‌تواند با پوشش‌های بسیار نازکتر که مملو از حفره‌های خالی هستند، ارائه شود.

فضاهای خالی درون ماده لاستیکی در زمان برخورد با امواج صوتی می‌توانند در مقیاس نوسان پیدا کنند، از این رو انرژی بسیار زیادی پراکنده می‌شود.

محققان این فضاهای خالی را در ماده لاستیکی به شکل حباب‌های کروی مدلسازی کردند که هر کدام یک واکنش فنری در برابر موج صوتی نشان می‌دادند و این واکنش به اندازه آن و قابلیت ارتجاعی ماده اطراف بستگی داشت.

این ساده‌سازی به دانشمندان کمک کرد تا معادله‌ای طراحی کنند که می‌تواند میزان جذب صوت ماده در یک فرکانس صوتی خاص را بهینه‌سازی کند.

محققان فرانسوی یک متانمایشگر حبابی را که شامل لایه نرمی از لاستیک سیلیکونی به ضخامت 230 میکرون است، طراحی کردند؛ حباب‌های داخلی این ماده، استوانه‌هایی به ارتفاع 13 میکرون و عرض 24 میکرون بودند که با فاصله 50 میکرونی از یکدیگر قرار داشتند.

دانمشندان در آزمایشات زیر آب با فراکانس‌های فراصوت به بمباران یک متانمایشگر که بر روی یک تخته فولادی قرار داشت، پرداختند؛ آن‌ها دریافتند که این متانمایشگر بیش از 91 درصد انرژی صوت وارده را پراکنده کرده و کمتر از سه درصد انرژی صوت را انعکاس دهد.

نتایج این تحقیق در مجله Physical Review B منتشر شده است.
برچسب ها: زیردریایی ، فناوری
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: