کد خبر: ۱۴۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳
با وجود خروج آمریکا از برجام؛
معاون امور سازمان بنادر و دریانوردی از روند عادی فعالیت موسسات رده‎بندی بین‎المللی در ایران با وجود خروج آمریکا از برجام و تاثیرات تحریمی آن خبر داد.

عضو هیات‌عامل سازمان بنادر و دریانوردی از روند عادی فعالیت موسسات رده‎بندی بین‎المللی در ایران با وجود خروج آمریکا از برجام و تاثیرات تحریمی آن خبر داد و گفت: سازمان بنادر ودریانوردی همچنان به دنبال تشکیل موسسه رده‌بندی ملی است که البته این کار زمان می‎برد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر ودریانوردی در گفت‌و‌گو با خبرنگار مارین‌تایمز درباره تصمیم دولت آمریکا در خروج از برجام و تاثیرات احتمالی تحریم دوباره ایران بر فعالیت موسسات رده‌بندی بین‎المللی عضو آیاکس در ایران گفت: همه موسسات رده‌بندی بین‎المللی که بعد از برجام به ایران آمدند و مشغول به کار هستند تا امروز به کار خود ادامه داده‌اند و ایران را ترک نکرده‌اند.

دکتر هادی حق‌شناس در پاسخ به این پرسش که آیا این موسسات رده‌بندی بین‌المللی مکاتبه و یا مذاکره‌ای با ایران به منظور رایزنی درباره تحریم‌ها داشته‌است یا خیر؟ خاطرنشان کرد: پس از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تحریم مجدد ایران، موسسات رده‌بندی خارجی هیچ‌گونه مکاتبه و مذاکره‌ای مبتنی بر تجدید نظر در خصوص حضور و یا عدم حضور در ایران انجام نداده‌اند و همچنان به کار عادی خود همگام با موسسات رده‌بندی داخلی انجام می‌شوند.

وی با اشاره به تشکیل  اتاق ضد تحریم در  سازمان بنادر و دریانوردی در دوران تحریم‌های گذشته اظهار کرد: آن زمان که اتاق ضدتحریم در سازمان بنادر و دریانوردی تشکیل شد، ایران موسسه رده‌بندی نداشت این در حالی است که اکنون ما دو موسسه رده‌بندی فعال داریم که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر هم فعال هستند بنابراین پیش‌بینی می‌شود مشکلاتی که در زمینه دریافت خدمات موسسات بین المللی رده‌بندی در  زمان تحریم‌های ظالمانه قبلی برای ناوگان ایرانی ایجاد شده بود، در تحریم‌های یک جانبه اخیر  آمریکا نداشته‌باشیم.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در دوره قبل و بعد از تحریم قرار بر آن شد که 2 موسسه رده‌بندی آسیا و ایرانیان با موسسات عضو آیاکس مشارکت و همکاری کنند به عناون مثال موسسه رده‌بندی ایرانیان با موسسه KR کره جنوبی و موسسه MK ژاپن و موسسه رده‎بندی آسیا با موسسه PRS لهستان و DNV.GLآلمان و نروژ و BV فرانسه جوینت شدند و همکاری مشترکی را با هم آغاز کردند.

تشکیل موسسه رده بندی ملی زمان‎بر است

حق‌شناس در ادامه با اشاره به اینکه سازمان بنادر ودریانوردی به دنبال تشکیل موسسه واحد رده‌بندی ملی است، گفت: بخشی از کار تشکل موسسه رده‌بندی ملی انجام شده است اما هنوز کاملا به نتیجه نرسیده است.

وی با بیان اینکه جنس کار از نوع کار سازمان و اداری است که باید با همکاری دو موسسه رده‎بندی داخلی انجام شود، افزود: تشکیل و آغاز به کار موسسه رده‎بندی ملی زمان‌بر است.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره سناریوهای سازمان بنادر و دریانوردی برای مقابله با تحریم‎های جدید آمریکا تاکید کرد: تحریم‌های قبلی که تحریم‌هایی با مصوبه شورای امنیت سازمان ملل بود مشکلی برای بنادر ایران و سازمان بنادر و دریانوردی ایجاد نکرد بنابراین تحریم‌های جدید آمریکا که تحریم‎های یکجانبه و بدون پشتوانه شورای امنیت است نمی‎تواند برای بنادر ایران مشکلاتی را ایجاد کند.

وی تصریح کرد: بنابراین برای بنادر اتفاقی رخ نخواهد داد  البته ممکن است برای خطوط کشتیرانی مشکلاتی پیش آید که هم خود شرکت‎ها و هم سازمان و هم دیگر ارگان‎ها تدابیر لازم را اندیشیده‎اند.

حق‌شناس در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا با وقوع تحریم‎های جدید اتاق ضد تحریم دوباره در سازمان بنادر ودریانوردی شکل واحد گرفت، گفت: انشاءالله که به مرحله‎ای نرسیم که نیازی به آن باشد اما باید بدانیم که ما تجاربی را از تحریم‎های گذشته داریم که دوباره می‎توانیم از آنها استفاده کنیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: