کد خبر: ۱۴۰۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
چهارمین مغروقه از آبراه استراتژیک خورموسی خارج سازی شد.
مدیرکل تأمین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی گفت:چهارمین مغروقه از آبراه استراتژیک خورموسی خارج سازی شد.   

به گزارش مارین تایمز از سازمان بنادر و دریانوردی، فرهاد منتصر‌کوهساری افزود:مغروقه APJ AMBIKA با طول ۱۵۸ ، عرض ۲۱ و ارتفاع ۱۳ متر و با وزن بالغ بر ۶ هزارتن از آبراه استراتژیک خورموسی خارج سازی و به بندر امام خیمنی (ره ) منتقل شد.

وی با بیان اینکه شناور یاد شده از مجموعه  مغروقه های برجای مانده از دوران جنگ تحمیلی است، تصریح کرد: عملیات خارج سازی این مغروقه در اسفند ماه ۹۶ با استفاده از مدرن ترین تجهیزات روزدنیا آغاز و ظرف مدت ۱۴ روز عملیاتی و با رعایت کلیه اصول ایمنی و زیست محیطی به طور کامل خارج سازی شده است .این امر یکی از سریع ترین عملیات های خارج سازی مغروقه در دنیا به شمار می آید و به عنوان یک رکورد جدید ثبت شده است.
 
کوهساری با بیان اینکه از شهریور ماه سال ۹۶ تاکنون ۴ فروند مغروقه اقیانوس پیما خارج سازی شده است، تاکید کرد: با اجرای کامل قرارداد مربوط به خارج سازی شناورهای مغروقه، علاوه بر پاک سازی کانال خورموسی و مسیر تردد ،دسترسی ایمن کشتی های اقیانوس پیما جهت اتصال به آب های آزاد مهیا و هزینه لایروبی سالیانه بندر امام خمینی(ره) کاهش پیدا خواهد کرد.

 به گفته مدیرکل تأمین و مهندسی تجهیزات، قرار داد عملیات خارج سازی مغروقه ها تا کنون حدود ۲۵ درصد از برنامه زمان بندی پروژه جلوتر است و پیش بینی می شود تا پایان خرداد ماه ۹۷ یک فروند دیگر از این مغروقه ها به طور کامل خارج سازی شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: