کد خبر: ۱۴۰۴۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
با وجود روند آرام تحویل کشتی های جدید VLCC، تعداد بالای سفارش ها موجب شده است که کشتی های در انتظار تحویل همچنان در سطح بالایی باقی بماند.
موسسه کارگزاری کشتی Gibson Shipbrokers نسبت به سفارش های جدید ساخت کشتی های نفتکش VLCC هشدار داد و اعلام کرد که این عمل بهبود بازار نفتکش ها را بر هم می زند.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز، آرن فردلی، سرمایه گذار نروژی به تازگی ساخت ۴ فروند کشتی نفتکش VLCC را به شرکت کشتی سازی دوو (DSME) کره جنوبی سفارش داد. این در حالی است که Guggenheim Capital نیز ۲ فروند دیگر به دوو سفارش داده بود.

در گزارشی که موسسه گیبسون  اخیرا منتشر کرده است، آمده: "گرچه این سفارش ها بخش کوچکی از سفارش های ساخت VLCC را تشکیل می دهند، سئوال اصلی این است که آیا این روند یک روند مقطعی است یا آغاز روندی جدید است و سفارش های مشابه دیگری به دنبال آن خواهند آمد؟"
از سوی دیگر، گیبسون اشاره کرده است گرچه قیمت ساخت این کشتی ها طی 12 ماه گذشته ثابت شده اما قیمت ساخت این کشتی های نفتکش همچنان پائین تر از میانگین قیمت 15 سال گذشته است.

نزدیک شدن به مهلت اجرای قانون سقف 0.5 آلایندگی سولفور سوخت کشتی ها در سال 2020 میلادی موجب شده است که سفارش های ساخت کشتی های جدید مجهز به اسکرابر پس از بازگشت هزینه نصب اسکرابر، به صرفه باشد.

هزینه پائین ساخت، رقابت های فنآورانه در ساخت کشتی ها، و افزایش اوراق کشتی ها موارد تاثیر گذاری در بالا رفتن تعداد سفارش ساخت VLCC هاست. بنابراین چندان تعجب آور نیست که می بینیم سرمایه گذارانی با دانش محدود و یا بدون دانش در حوزه کشتیرانی اقدام به سفارش کشتی های جدید می کنند.
گیبسون گزارش داد که طی سال 2017 میلادی ساخت 57 فروند کشتی جدید VLCC سفارش داده شده است و از این نظر سال 2017 رکورددار ثبت سفارش در یک دهه گذشته است.

بر اساس اعلام گیبسون تا کنون در سال 2018 میلادی ساخت 24 فروند کشتیVLCC جدید سفارش داده شده است. با وجود روند آرام تحویل کشتی های جدید، تعداد بالای سفارش ها موجب شده است که کشتی های در انتظار تحویل همچنان در سطح بالایی باقی بماند.

تا کنون و‌ در سال جاری میلادی بیشترین سفارشات‌ ساخت مربوط به کشتی های نفتکش VLCC بوده است بطوریکه 16 درصد از ناوگان کنونی این کشتی ها را تشکیل می دهد.
این در شرایطی است که نزدیک به 40 فروند‌ کشتی VLCC تا پایان سال 2018 در انتظار تحویل هستند و طی سال آینده نیز 57 فروند کشتی VLCC دیگر تحویل داده خواهند شد.
 
 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: