کد خبر: ۱۳۹۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۱
رئیس سازمان بنادر قطر گفت: ظرفیت‌ها و امکانات موجود در بندرخرمشهر نشان می‌دهد که امکان انجام سرمایه گذاری خوبی در این بندر برای ما فراهم است.

رئیس سازمان بنادر قطر گفت: سرمایه‌گذاری در بنادر بوشهر و خرمشهر با هدف توسعه روابط تجاری بین دو کشور ضرروی است.

به گزارش مارین تایمز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد الخنجی در نشست توسعه همکاری‌های مشترک هیات عالیرتبه مدیران بنادر کشور قطر و بندر خرمشهر افزود: بندرخرمشهر در گذشته یکی از مهم‌ترین بنادر ایران محسوب می‌شد و اکنون ظرفیت‌ها و امکانات موجود در بندرخرمشهر نشان می‌دهد که امکان انجام سرمایه گذاری خوبی در این بندر برای ما فراهم است، بدین جهت برای توسعه بیشتر آن می خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم.

وی ادامه داد: بندرخرمشهر خطوط ارتباطی به کشورهای مختلف دارد در صورتی که کشور قطر نسبت به بعضی نقاط فاصله کمتری با این بندر دارد و این یک مزیت برای ما محسوب می‌شود تا روابط تجاری بین طرفین را گسترش دهیم.

به گفته وی وجود یک اپراتور ایرانی در کشور قطر می‌تواند مراودات تجاری بین دو کشور را افزایش دهد. در حال حاضر بیشتر مراودات تجاری ما از طریق بندر بوشهر انجام می‌شود و امیدواریم از این پس با بندر خرمشهر نیز همکاری داشته باشیم.

الخنجی خواستار تسهیل فرآیند تجارت و صادرات بین دو کشور شد و افزود: به همین منظور شناسایی نیازهای کشور ایران به‌منظور رفع آن‌ها از طریق صادرات از قطر می‌بایست انجام شود.

تمهیدات لازم برای تأمین نیازها و صادرات به کشور قطر

محمد علی حسن زاده، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی نیز در جریان این نشست خواستار در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای تأمین نیازها و صادرات به کشور قطر و افزایش مناسبات تجاری بین دو کشور شد.

وی گفت: ظرف چهار ماه آینده همایشی با حضور بنادر حاشیه خلیج فارس، تجار و بازرگانان ایرانی و قطری به منظور ارائه توانمندی های طرفین، بررسی نحوه ترانزیت و صادرات کالا و شناسایی نیازها و افزایش مراودات اقتصادی و تجاری در کشور قطر برگزار خواهد شد.

تشکیل کمیته اجرایی بین بنادر ایران و قطر

محمد محسنی، مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر نیز گفت: با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری ایران و قطر و همچنین وجود زیرساخت و ظرفیت‌های دریایی بندر خرمشهر امکان توسعه روابط تجاری بین بنادر دو کشور وجود دارد.

وی با اشاره به چند منظوره بودن بندر خرمشهر فرصت مناسبی برای توسعه روابط بین‌المللی فراهم کرده است، تصریح کرد: حضور هیات قطری در ایران باعث توسعه صادرات، مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور می‌شود.

محسنی تشکیل کمیته اجرایی بین بنادر ایران و قطر را به منظور پیگیری بهتر امور پیشنهاد داد و اذعان داشت: بندرخرمشهر پس از این سفر برنامه اجرایی مربوط به توسعه روابط تجاری بین بنادر قطر و بندر خرمشهر را تدوین خواهد کرد.

گفتنی است، هیات قطری با حضور در بزرگ ترین بندر آزاد تجاری ایران از بخش‌های مختلف آن بازدید کردند و از نزدیک با ظرفیت‌های این بندر آشنا شدند. محوطه‌ها، اسکله‌ها، پایانه‌ها، شرکت تأسیسات دریایی، تجهیزات دریایی و بندری از جمله مکان‌هایی بود که مورد بازدید قرار گرفت. این هیات به منظور بررسی امکانات و ظرفیت های بنادر و تسهیل و گسترش روابط تجاری، بندری و دریایی بین دو کشور ایران و قطر سفر از هفته جاری وارد کشور شده اند. در این هیات محمد الخنجی رئیس سازمان بنادر قطر، حسن الهیل مشاور ارشد وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر، کاپیتان الیافعی مدیر بندر حمد، خالد النعیمی مدیر بندر الرویس و حمد الانصاری مدیر امور بین الملل وزارت حمل و نقل و ارتباطات کشور قطر حضور دارند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: