کد خبر: ۱۳۸۳۷
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱
کاهش بارندگی سالانه نگرانی‌هایی را در روند احیای دریاچه ارومیه ایجاد کرده است.
دکتر مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه و هیاتی از کارشناسان ستاد احیای دریاچه ارومیه با بازدید از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی در جریان آخرین اتفاقات و تحولات صورت گرفته در احیای دریاچه ارومیه در این استان‌ها قرار گرفتند.

به گزارش مارین تایمز به نقل از روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، دکتر مسعود تجریشی و هیاتی از کارشناسان ستاد احیای دریاچه ارومیه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۲ و ۱۳ دی‌ماه) از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی بازدید کردند و ضمن دیدار با مسئولان استانی در جریان آخرین اقدامات دفاتر استانی و سایر نهادهای ذی‌ربط در جریان احیای دریاچه ارومیه قرار گرفتند.

بازدید از روند احداث فازم دوم فاضلاب کلان‌شهر تبریز یکی از برنامه‌های روز نخست بود. دکتر تجریشی ضمن بازدید از این پروژه گفت: برای احیای دریاچه ارومیه 27 راهکار پیش‌بینی کرده‌ایم که مهم‌ترین این راهکارها احداث 13 تصفیه‌خانه در حوزه آبریز دریاچه ارومیه بوده و اجرای این پروژه‌ها از لحاظ منابع مالی از محل اعتبارات ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه تأمین می‌شود.

دکتر تجریشی همچنین تصفیه‌خانه تبریز را یکی از منابع تامین آب دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: هر چند شاید گفته شود بین کلان‌شهر تبریز و دریاچه ارومیه فاصله زیادی وجود دارد ولی با توجه به خروجی تصفیه‌خانه و پوشش 70 درصدی فاضلاب در تبریز یکی از بهترین منابع تأمین آب به شمار می‌رود.

دکتر تجریشی همچنین به کاهش میزان بارندگی سالانه اشاره کرد و گفت: متأسفانه در طول سه سال گذشته شاهد هستیم که بارندگی‌ها در سطح کشور به حداقل رسیده ولی هر تلاشی هم برای تأمین آب مورد نیاز انجام دهیم باز هم تحت‌الشعاع کم‌آبی قرار می‌گیریم.کاهش بارندگی‌ها در کشور موجب شده تا روان آبی تشکیل نشود و از طرفی هم تمامی هزینه‌ها و طرح‌هایی برای لایروبی و انتقال آب به دریاچه ارومیه در حوزه آبریز داشتیم هنوز به نتیجه‌ای می‌خواستیم نرسیده‌ایم. بر اساس پیش‌بینی‌های که در سازمان هواشناسی انجام‌شده به نظر می‌رسد که تا پایان بهمن‌ماه شاهد بارندگی آن‌چنانی نخواهیم بود که بر همین اساس طبیعتاً آبی که حاصل از بارندگی‌های احتمالی خواهد بود به دریاچه ارومیه نمی‌رسد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه بابیان اینکه تثبیت کانون‌های گرد و غبار دریاچه ارومیه و اصلاح الگوی کشت در اراضی کشاورزی حاشیه این دریاچه از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: به لحاظ تخصیص منابع مالی مورد نیاز برای اصلاح الگوی کشت در اراضی کشاورزی، درختکاری و تثبیت کانون‌های گرد و غبار دریاچه ارومیه شاهد کاهش 60 درصدی گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه بوده‌ایم.

علاوه بر بازدید از روند پیشرفت پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شهری تبریز، دیدار با امام جمعه تبریز، بازدید از مرکز فرهنگی، پایش و آینده‌پژوهی دریاچه ارومیه، دیدار با استاندار آذربایجان شرقی و جلسه با ستاد احیای دریاچه ارومیه و شرکت در کمیته فرهنگی اجتماعی ستاد احیای استان هم از دیگر برنامه‌های روز نخست این سفر بود.

روز دوم دکتر تجریشی و هیات همراه به بازدید از فعالیت های صورت گرفته در استان آذربایجان غربی گذشت. دیدار با استاندار آذربایجان غربی و بحث و گفت‌وگو درباره پایش و نظارت پروژه‌هایی که توسط دانشگاه شریف انجام شده یکی از برنامه‌های این روز بود. پس از ان در دیدار با معاون عمرانی و مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط استان روند اجرای پروژه های مصوب دستگاه‌های اجرایی استان مورد بحث قرار گرفت. دکتر تجریی در این جلسه با اشاره به تامین اعتبار پروژهای سال جاری گفتند: برای اجرای این طرح در سال‌جاری ۱۰۰ میلیارد دلار اعتبار و برای سال آینده نیز ۱۵۰میلیترد دلار از محل صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: با تخصیص این اعتبارات و همکارهای دستگاه های اجرایی ذیربط از جمله دانشگاه ها می توان در راستای کنترل کانون ریزگردها برداشت که نیازمند توجه مسئولان در این شهرهاست.

دکتر تجریشی با بیان اینکه متاسفانه میزان بارندگی ها در طی ۶۷ سال گذشته در کشور بی سابقه است عنوان کرد: کاهش کم سابقه میزان بارندگی ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه موجب تشدید بحران خشک شدن این تالاب شده است.

مدیرتلفیق و برنامه ریزی ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: در حال حاضر یک میلیارد مترمکعب آب در بستر دریاچه وجود دارد که معادل ۳۵ درصد بستر دریاچه را پوشانده است.

وی با بیان اینکه برای رساندن آب به دریاچه باید تمام تلاش ها را بکار گرفت افزود: باید مصرف آب دربخش کشاورزی کاهش پیدا کند، به طورحتم همه باید تصمیم بگیرند که اگر به دنبال احیاء دریاچه ارومیه و دیگر تالاب ها هستیم، باید سهم برداشت از منابع آب حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کند.

دیدار با امام جمعه ارومیه، بازدید از مدول ۳ تصفیه‌خانه ارومیه و عملیات اجرایی خطا انتقال پساب، جلسه با پژوهشکده دانشگاه ارومیه و جلسه با نمانیده سازمان‌های مردم نهاد مهاباد و نقده وتشکیل جلسه هماهنگی برنامه های فرهنگی اجتماعی استان از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: