کد خبر: ۱۳۸۱۵
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸
تاکنون 92 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بنادر صورت گرفته است؛
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از آمادگی کامل بنادر کشور برای خدمات‎دهی در نوروز خبر داد و گفت: 66 شناور مسافربری با ظرفیت 7322 صندلی و 65 لندینگ کرافت با ظرفیت 2880 خودرو و 13 هزار و 800 صندلی برای جابه‌جایی مسافران آماده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور اعلام کرد: 66 شناور مسافربری با ظرفیت 7322 صندلی در بنادر کشور آماده جابه‌جایی مسافران نوروزی است.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، محمد راستاد امروز در یک نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام اینکه همه بنادر جنوبی کشور برای آغاز سفرهای نوروزی آماده هستند، به خبرنگاران گفت: 65 کشتی خودروبر (لندینگ کرافت) با ظرفیت 2880 خودرو برای حمل خودروهای مسافران و 13 هزار و 800 صندلی برای جابه‌جایی مسافران آماده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در خوزستان دو کشتی مسافربری با ظرفیت ۳۰۷ صندلی در مسیر خرمشهر ـ بصره و مسیر خرمشهر ـ کویت برای ایام‌ نوروز وجود دارد، گفت: ‌در استان بوشهر 6 فروند شناور مسافربری با ۸۶۲ صندلی برای مسیرها بوشهر ـ گناوه و بوشهر ـ جزیره خارک فعال است.

وی گفت:‌ در هرمزگان ۴۲ کشتی مسافربری با ۴ هزار و ۲۳۲ صندلی و همچنین بنادر پهل و لافت ۳۵ لندی‌کرافت به قشم مهیا شده است که می‌توانند ۱۵۰۰ خودرو در روز و ۷۵۰۰ مسافر جابهجا کنند.

به گفته راستاد؛ از بندر لنگه به جزیره کیش یک فروند کشتی با ۳۸۱ صندلی و ظرفیت ۱۲۱ خودرو و از بندر لنگه به ابوموسی و دبی یک فروند شناور ۲۳۰ نفره برای ایام نوروز مهیا شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه از بندر آفتاب به کیش ۳ فروند شناور خودروبر با ظرفیت ۱۸۰ خودرو و ۹۰۰ سرنشین و از بندر چارک به کیش ۱۰ کشتی مسافری با ظرفیت ۱۲۱۰ صندلی برای نوروز تدارک دیده شده است، تصریح کرد: از چارک به کیش ۳۷ فروند شناور خودروبر با ظرفیت ۱۰۸۰ خودرو و ۱۰ هزار و ۴۰۰ مسافر برای نوروز فراهم شده است.

وی تأکید کرد:‌ جمعا در نوروز ۶۳ شناور مسافربری با ظرفیت ۷ هزار و ۳۲۲ صندلی و ۶۵ شناور حمل خودرو با ظرفیت ۲ هزار و ۸۸۰ خودرو و ۱۳ هزار و ۸۰۰ مسافر فراهم شده است.

راستاد یادآور شد: علاوه بر شناورهای مسافربری در بنادر جنوب کشور 3628 فروند قایق تفریحی در سواحل شمال و 8606 فروند قایق تفریحی در سواحل جنوبی در ایام تعطیلات نوروزی وجود دارد که مورد استقبال مسافران نوروزی قرار می‎گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بنادر کشور برای انجام سفرهای دریایی در ایام نوروز آماده شده‎اند، گفت: از جمله اقدامات انجام شده در راستای ایجاد ایمنی و امنیت سفرهای دریایی، تدوین ضوابط ایمنی برای شناورها و راه‎اندازی سامانه اضطرار دریایی با شماره 1550 به صورت شبانه روزی برای گزارش حوادث احتمالی را می‎توان نام برد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره دیگر تجهیزات سازمان بنادر برای ایجاد امنیت و ایمنی سفرهای دریایی اظهار کرد: 21 فروند شناور ناجی، 6 فروند بالگرد، یک فروند هواپیما و یک فروند هاورکرافت آماده امدادرسانی برای نیازهای احتمالی امداد و نجات در بنادر جنوبی هستند و با هماهنگی سایر ارگان های دریایی نیز قرار است در عملیات جستجو و نجات احتمالی در دریا از امکانات این دستگاه های اجرایی نیز استفاده شود.

رشد 7 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر در 11 ماه

راستاد در ادامه این جلسه درباره اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در سال 96 با اعلام تخلیه و بارگیری 142 میلیون تن کالا با رشد 7 درصدی تا پایان بهمن ماه نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته در بنادر کشور گفت: از این میزان 98 میلیون تن سهم کالای غیرنفتی با رشد 8 درصدی و 44 میلیون تن سهم کالای نفتی ( فله مایع) با 3 درصد افزایش بوده است.

وی با بیان اینکه 50 میلیون تن صادرات از بنادر کشور در 11 ماه امسال با 11 درصد رشد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته صورت گرفته است، اظهار کرد: 5.6 میلیون تن ترانزیت کالای غیرنفتی با افزایش 26 درصدی در این مدت زمان ثبت شده است. علاوه بر آن 10 میلیون تن کاپوتاژ و ترانشیپ در بنادر صورت گرفته که رشد 13 درصدی را ثبت کرده است.

مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی یادآور شد: فعالیت کانتینری بنادر ایران در 11 ماهه امسال با 17 درصد رشد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به 2.8 میلیون TEU رسیده است.

به گفته راستاد؛ با ورود 8712 فروند شناور بالای هزار تن به بنادر کشور رشد 2 درصدی در این حوزه به ثبت رسیده است.

سرمایه گذاری بالغ بر 92 هزار میلیارد ریال در بنادر تاکنون

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سرمایه‌گذاری 7 هزار و 480 میلیارد ریالی سازمان بنادر و دریانوردی در بنادر به منظور توسعه و نگهداری زیرساخت‌ها افزود: امسال 40 پروژه توسعه‎ای و تجهیز بنادر با ارزش بالغ بر 9859 میلیارد ریال تکمیل و به بهره‌برداری رسید همچنین از 30 پروژه قرارداد سرمایه گذاری بخش خصوصی به ارزش 4518 میلیارد ریال در بنادر بهره‎برداری شد.

راستاد با بیان اینکه 16 قرارداد جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی به ارزش سرمایه گذاری 6247 میلیارد ریال در بنادر تجاری منعقد شد، گفت: در مجموع تاکنون 92 هزار و 662 میلیارد ریال در قالب 308 قرارداد، سرمایه گذاری در بنادر صورت گرفته است.

وی گفت: درباره دیگر اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در سال جاری می‌توان به تکمیل و بهره‎برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهیدبهشتی با حضور رئیس‌جمهور، تکمیل و بهره‌برداری از فاز دوم طرح توسعه بندر امیرآباد با حضور رئیس جمهور، مرحله نخست فاز سوم طرح توسعه پایانه کانتینری مجتمع تجاری بندر شهیدرجایی با اعتبار 56 میلیون یورو و 280 متر طول اسکله، آغاز عملیات اجرایی تکمیل فاز سوم طرح توسعه پایانه کانتینری مجتمع تجاری بندر شهیدرجایی با حضور رئیس جمهور، واگذاری اپراتوری پایانه 1 و 2 پایانه کانتینری مجتمع تجاری بندر شهیدرجایی، تکمیل 28 موج‌شکن در استان هرمزگان، 10 موج شکن در استان بوشهر، 4 موج شکن در استان سیستان و بلوچستان، تولید و انتشار نقشه‌های الکترونیکی دریایی، برگزاری مانور جستجو و نجات و حفاظت محیط زیست دریایی با حضور نمایندگان کشورهای همسایه در بندر انزلی، نصب سامانه سنجش نوسانات دریایی در بنادر امیرآباد انزلی و نوشهر و اتصال آنها به پایگاه داده های مشخصات دریایی برای مشاهدات برخط و ... اشاره کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به نجات 451 مضطر در دریا توسط مراکز جستجو و نجات دریایی گفت: 168 مورد خدمات پزشکی به این مضطران و مجروحان حوادث دریایی ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری 2 سند علمی کاربردی به اجلاس کمیته‎های IMO ارائه کردیم، خاطرنشان کرد: همچنین اجلاس منطقه‌ای کنوانسیون تهران را با حضور نمایندگان 5 کشور ساحلی خزر برگزار کردیم.

راستاد با بیان اینکه عملیات هیدروگرافی سواحل مکران که در دستور کار به منظور توسعه این سواحل بود انجام و تکمیل شد، افزود: در سال جاری 338 مورد مجوز و 180 پروانه تاسیس شرکت کارگزاری ترابری دریایی صادر شده است.

وی بیان کرد: در مدت زمان نامبرده 22 هزار و 564 گواهینامه شایستگی دریانوردی و 3681 شناسنامه دریانوردی صادر شده است.

اولویت‎های سال 97 سازمان بنادر و دریانوردی اعلام شد

راستا با بیان اینکه امیدواریم در سال ۹۷ قرارداد شرکت هندی در پایانه نخست شهید بهشتی به حضور آنها در این پایانه بینجامد، گفت: فاز دوم بندر شهید رجایی در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد تا به ظرفیت کامل ۵.۳ میلیون TEU در سال برسیم.

وی با بیان اینکه ۱۰۴ میلیون یورو قرارداد ۱۲ گنتری‌کرین و ۲۲ میلیون یورو قرارداد ۱۵ ترانس‌تینر است، افزود: در ارتقای میزان سهم ریل از بنادر مشاور بین‌المللی اخذ می‌کنیم که الگوی توسعه ریلی در شهید رجایی نهایی شود.

مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی خاطرنشان کرد:‌ اقتصادی کردن حمل ریلی در مقایسه با جاده دنبال می‌شود، تلاش می‌کنیم که تعرفه مبتنی بر ریل در بنادر کاهش یابد و بخشی از بار جاده‌ها به ریل سوق یابد.

پهلوگیری کشتی در جزیره نگین در نیمه اول سال 97

‌راستاد در ادامه درباره جزیره نگین بوشهر بسته کامل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در جزیره نگین محقق شد و نخستین اسکله جزیره نگین تکمیل و مناقصه لایروبی مقابل اسکله انجام شده است.

وی با اشاره به پیش‌بینی سرمایه گذاری 500 میلیارد تومانی بخش خصوصی دراین پروژه گفت: لایروبی، تأسیسات زیربنایی برای این پایانه کانتینری در تعهد ما است که‌ زمانبندی لایروبی شش ماه برآورد می‌شود و ۲۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که سازمان بنادر تأمین می‌کند ضمن آنکه جاده دسترسی توسط سازمان بنادر احداث شد که ۴۰ میلیارد تومان در این جاده هزینه شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ رقم تأسیسات زیربنایی ۷۰ میلیارد تومان است، اسکله، روبنا، تجهیزات بخش خصوصی اجرا می‌شود و با تکمیل لایروبی شش ماه بعد اولین کشتی وارد جزیره نگین خواهد شد.

هنوز 18 صیاد ایرانی در بند دزدان دریایی هستند

راستاد در ایان سخنان خود با اشاره به اینکه هنوز 18 صیاد ایرانی در بندر دزدان دریایی سوملی گرفتار هستند، گفت: این صیادان عمدتا با شناورهای سنتی صیادی از استان سیستان و بلوچستان به صیادی در آب های آزاد می پرداختند که متاسفانه دچار این حادثه شده اند. البته سازمان بنادر و دریانوردی به همراه دیگر ارگان‎های مربوط همه تلاش‌ها و تمهیدات خود را بری آزادسازی آنها که پروسه‎ای بسیار پیچیده است به کار می‎بندد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: