کد خبر: ۱۳۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
صالحی:
رئیس سازمان شیلات ایران گفت: باید نگاه توسعه دریامحور را اشاعه دهیم و شورای هماهنگی ارگان‌های دریایی را قانونمند کنیم که برنامه‌های توسعه دریامحور را شکل دهد.
رئیس سازمان شیلات ایران گفت:به منظور توسعه پرورش ماهی در قفس برای ایجاد شهرک‌های تولید آبزی پروری در دریا برنامه ریزی کرده ایم.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز (سه شنبه، 24 بهمن) در مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی با اشاره به اینکه امروزه  دنیا با 3 چالش کمبود آب شیرین، کمبود غذا و دغدغه محیط زیست روبه‌رو است، گفت: روزانه انسان‌های زیادی به واسطه کمبود غذا می‌میرند و نرخ مرگ و میر ناشی از کمبود غذا با افزایش جمعیت به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته شدت می‌گیرد.

حسن صالحی با بیان اینکه بشر برای مقابله با این چالش بزرگ، شیوه‌های جدید برای تولید غذا ابداع کرده است، اظهار کرد: با وجود اینکه تولید گوشت قرمز و محصولات کشاورزی با برخی محدودیت‌ها روبه رو است و با توجه به اینکه 75 درصد سطح کره زمین را آب فراگرفته است، سازمان خوار و بار جهانی آینده تامین غذا را با نگاه به دریاها و اقیانوس‌ها برنامه‌ریزی کرده است
.
وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها با تولید آبزیان در دریا سهم عمده‌ای از تولید غذا و اشتغالرایی را به عهده دارند، افزود: ایران با بیش از 5000 هزار کیلومتر مرز آبی و 500 منبع آبی بزرگ و کوچک ظرفیت خوبی برای تولید آبزیان دارد.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی ماموریت و وظیفه سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و بهره‌برداری ذخایر و توسعه پایدار در حوزه شیلات بر عهده این سازمان است، گفت: در سال 95 بیش از یک میلیون تن آبزی تولید شد که 85 درصد آن از طریق آبزی پروری بود این در حالی است که در سال 57 موضوعی به نام آبزی‌پروری در کشور نداشتیم.

به گفته صالحی؛ مصرف سرانه آبزیان از یک کیلو در سال 57 به 10.6 کیلوگرم در سال 95 رسید و امیدواریم امسال به 11 کیلوگرم برسد.

وی درباره اقدامات سازمان شیلات در سال‎های گذشته اظهار کرد: توسعه پرورش ماهی در سواحل، پرورش ماهی در قفس و دریا از سیاست‌های عمده سازمان شیلات است به صورتی که در سال جاری نزدیک به 1000 میلیارد تومان گردش مالی صنعت میگو در کشور بود.

صالحی با بیان اینکه در سال 92 تولید میگو پرورشی در ایران 10 هزار تن بود، گفت: این در حالی است که در سال جاری تولید میگوی پرورشی به بیش از 32 هزار تن بالغ شده است و موجب گشته که در 9 ماهه امسال 76 درصد افزایش صادرات میگوی پرورشی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته داشته باشیم.

وی افزود: در 9 ماهه امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته صادرات محصولات شیلاتی در ایران 37 درصد افزایش داشت و واردات محصولات شیلاتی 24 درصد کاهش یافته است.

رئیس سازمان شیلات ایران یادآور شد: بر اساس مطالعات تکمیلی که با کمک سازمان بنادرو دریانوردی ، سازمان حفاظت محیط زیست و نیروهای نظامی و انتظامی در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر صورت گرفت، جهت گیری‌ها برای توسعه پرورش ماهی در قفس به طرف ایجاد شهرک‌های تولید در دریا یعنی ایجاد پهنه‌های تولیدی در درون دریا و شهرک پشتیبان در ساحل بوده است.

صالحی گفت: به منظور توسعه پرورش ماهی در قفس برای ایجاد شهرک‌های تولید آبزی پروری در دریا برنامه ریزی کرده‌ایم.

وی افزود: این شهرک‌های تولیدی و تجاری محصولات شیلاتی نیاز به زیربناهای فراوانی از آب، برق، مدرسه و امکانات عموم  و اسکان دارند که از وزیر راه و شهرسازی درخواست داریم در این زمینه با شیلات ایران همکاری داشته باشد.

صالحی به عنوان مثال ذکر کرد: مثلا امروز در نقطه صفر مرزی مثل گواتر 4 هزار هکتار تولید میگو داریم  و در این منطقه فقط 10 هزار نفر برای اسکان و  پشتیبانی نیاز داریم که امیدواریم وزیر راه و شهرسازی بتواند در این زمینه به ما کمک کند.

وی افزود:  در همین راستا و بر اساس اقدامات سازمان بنادر و نیروی دریایی سپاه پاسدارن تاکنون 40 اسکله مردمی به عنوان نقطه پشتیبان توسعه پرورش ماهی در قفس انتخاب کردیم که قطعا نیاز به تکمیل شدن دارند.

رئیس سازمان شیلات ایران افزود: یکی از اقدامات دیگر شیلات در این سال‌ها واگذاری 40 بندر از حدود 70 بندر صیادی به تعاونی‌ها وتشکل‌ها است به صورتی که امروز این بنادر با کمک توان صیادان مدیریت می شود، البته لایروبی هزنیه‌ای دارد که از توان صیادان بر نمی‌آید.

وی با اشاره به جایگاه تولید ماهی پرورشی ایران در رتبه 12 جهان، گفت: همچنین ایران در آبزی پروری مقام اول را در منطقه و کشورهای همسایه و در پرورش ماهی سردابی به خصوص قزل آلا مقام اول جهان داریم و گونه‌های با ارزش اقتصادی بالا را برای پرورش ماهی در قفس انتخاب کردیم.

صالحی با بیان اینکه مردم به سمت صنعت آمدند که همین حرکت می‌تواند نقشی در توسعه داشته باشد، خاطرنشان کرد: امروز ایران در اقیانوس هند بعد از اندونزی بزرگ ترین ناوگان صیادی را دارد. علاوه بر آن با فعالیت بیش از هزار فروند شناور صایدی صنعتی در صید تون ماهیان اقیانوس هند مقام دوم را دارا هستیم. 

وی با بیان اینکه بر اساس سرمایه گذاری بخش خصوصی فعالیت هایی در حوزه صید ماهی در اعماق دریا صورت گرفت، گفت: بر اساس نگاه به صید در اعماق دریا، با کمک سازمان بنادر تلاش کردیم صید فراتر از 200 تا 300 متر را در دریای عمان در آب‌های مشترک ایران و عمان در صید فانوس ماهیان شروع کنیم که خوشبختانه امروز 70 شناور در این عرصه فعالیت می‌کنند و نیاز ما را به واردات پودر ماهی قطع می‌کند، البته علاوه بر آن صادرات هم خواهیم داشت.
 
رئیس سازمان شیلات ایران در ادامه با بیان اینکه دو خواسته از همه سازمان های دریایی دارم، گفت: باید نگاه توسعه دریامحور را اشاعه دهیم و شورای هماهنگی ارگان‌های دریایی را قانونمند کنیم که برنامه‌های توسعه دریامحور را شکل دهد.

وی تاکید کرد: گمان می رود که ایجاد سازمان‌های جدید سودمند نباشد و کمک نکند و فقط دوباره برای ما هزینه داشته باشد اما اگر بتوانیم همین سازمان بنادر و دریانوردی که اکنون مدیریت و حاکمیت را در دست دارد با هماهنگی بیشتری کار انجام دهد بدون شک می‎توانیم به توسعه دریامحور دست یابیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: