کد خبر: ۱۳۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
٨ تشكل دانشجويى دانشگاه‎هاى دريايى كشور، در بيانيه‎اى مطالبات خود را از ريیس جديد پژوهشگاه اقيانوس‎شناسى و علوم جوى اعلام كردند.
٨ تشكل دانشجويى دانشگاه‎هاى دريايى كشور، در بيانيه‎اى خواسته‎ها و مطالبات خود را از رياست جديد پژوهشگاه اقيانوس شناسى و علوم جوى اعلام كردند.

به گزارش خبرنگار مارين تايمز، اين  8 تشكل  به نمایندگی از دانشجویان دریایی اعلام كرده‌اند كه بر خود لازم می‌دانند در جهت توسعه‌ گفتمان دریایی خواسته‌ها و مطالبات خود را از رییس  جدید پژوهشگاه اقیانوس شناسی و  علوم جوی بیان كنند.

متن اين بيانيه به شرح زير است:

«کشور ما یک کشور دریایی است.متصل به اقیانوس و دارای دریا. دریا برای یک کشور، یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی است. فواید دریا برای یک کشور و ملت، فواید راهبردی است، فواید بزرگ و کلان است.»

مقام معظم رهبری

بیش از دو سوم کره‌ زمین را آب دریاها و اقیانوس‌ها پوشانده‌است که بخش عمده‌ آن مشاع است. 90 درصد از تجارت جهانی از طریق حمل‌ونقل دریایی صورت می‌گیرد. محیط‌های دریایی و اقیانوسی محل تشکیل سامانه‌های اصلی جوی هستند که دوره‌های خشک‌سالی، ترسالی و بسيارى از مخاطرات محیطی از طریق این محیط‌ها نشأت می‌گیرد. هم‌چنین تولیدات زیستی علاوه بر سطح در ستون آب نیز انجام می‌پذیرد؛ از این‌رو امروزه دریاها و اقیانوس‌ها به عنوان منبع تامین غذای نسل‌های آینده در نظر گرفته می‌شود. با توجه به موارد گفته ‌شده کشورهایی که اهمیت دریاها و اقیانوس‌ها را درک کرده‌اند با برنامه‌ریزی جهت استفاده از این فرصت و موهبت خدادادی، توامندی‌های اقتصادی و سیاسی برای خود به‌وجود آورده‌اند.

کشور عزیزمان ایران با داشتن 5800 کیلومتر نوار ساحلی و قرار گرفتن در کنار دو آبراه استراتژیک جهان یک کشور دریایی محسوب می‌شود. در کشور ما متاسفانه نگاه ویژه‌ای به دریا نبوده به طوری که هیچ گونه دورنما و سیاست کلی در زمینه‌ اقیانوس‌ها و دریاها (ocean vision,ocean policy) وجود نداشته است. گرچه خوشبختانه در سال‌ها و دهه‌های اخیر اقداماتی در زمینه‌ علوم و فنون دریایی و اقیانوسی در ابعاد آموزشی، پژوهشی، صنعتی، فناوری و امور دفاعی انجام شده که در جای خود قابل تقدیر است اما جهت حضور قدرتمندانه‌تر در دریاها و اقیانوس‌ها، ارتقاء سطح کنونی ضرورتی انکارناپذیر است.

اولین اقدام جهت استفاده از فرصت دریا و کسب قدرت دریایی توسعه آموزش و پژوهش در حوزه‌ دریا و کسب شناخت دقیق از محیط دریاها و اقیانوس‌هاست. بر همین اساس بود که مرکز ملی اقیانوس‌شناسی در سال1371 با پیشنهاد کمیته ملی اقیانوس‌شناسی سازمان یونسکو در وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت تاسیس شد و بعدها در سال 1388  به موسسه ملی اقیانوس‌شناسی و سپس در سال 1392 به پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با سه پژوهشکده و دو مرکز ملی و یک مركز منطقه‌ای ارتقا یافت. در طی این سال‌ها، پژوهشگاه با مدیریت‌های مختلف اقدامات خوبی نظیر چاپ نشریات، راه‌اندازی آزمایشگاه‌های دریایی مربوطه، راه‌اندازی مراکز اقیانوس‌شناسی در استان‌های ساحلی انجام داده که البته مهم‌ترین آن پروژه بزرگ و ملی، کاوشگر تحقیقاتی «خلیج‌فارس» بوده‌ که همگی در نوع قابل تقدیر است؛ گرچه توان، ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها پژوهشگاه بیش از این است.

دانشگاه‌ها همواره بسترساز و زمینه‌ساز تحولات اساسی در جوامع بوده‌اند. از سویی دانشجویان به عنوان موتور محرکه جامعه شناخته می‌شوند که ازنیروی جوانی و انگیزه‌ی بالایی برخوردارند. به نمایندگی از دانشجویاندریایی بر خود لازم می‌دانیم که در جهت توسعه‌ گفتمان دریایی خواسته‌های خود را از ریاست محترم جدید پژوهشگاه بیان کنیم.

1) تلاش جهت گنجاندن مبحث دریاها و اقیانوس‌ها در برنامه‌ها و سیاست‌های کلی کشور  مانند برنامه‌های توسعه و نقشه جامع علمی کشور

2) تلاش برای اجرای سند راهبردی توسعه آموزش عالی  کشور در حوزهعلوم و فنون دریایی و اقیانوسی

3) تلاش برای ترویج فرهنگ دریایی با نشر کتب و مجلات و نیز شناساندن رشته‌هایی دریایی مخصوصا رشته‌ «اقیانوس‌شناسی»

4)توسعه فناوری‌های دریایی و اقیانوسی جهت استحصال انرژی از این محیط‌ها

5) تلاش برای دستیابی دانش فنی و مهندسی و بومی سازی فناوریزیرسطحی مانند ROV، AUV، Sea Glider​

6) توسعه ناوگان تحقیقات دریایی ایران

7) توجه و اقدام ویژه جهت وضعیت نامناسب محیط زیست دریایی ایران

8) برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای علمی تخصصی در دانشگاه‌های دریایی کشور

9) حمایت و اجازه صدور به تشکل‌های دانشجویی جهت بازدید علمی ازمراکز تابعه پژوهشگاه

10) جدی گرفتن توان دانشجویی و حمایت از پایان‌نامه‌ها و نیز ایده‌های نوآورانه و فناورانه دانشجویی

 
اسامی تشکل‌های دانشجویی امضا کننده این بیانیه به شرح زیر است:

1)انجمن علمی دانشجویی دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر

2)انجمن علمی دانشجویی اقیانوس‌شناسی دانشگاه هرمزگان

3)انجمن علمی دانشجویی زیست دریا دانشگاه هرمزگان

4)انجمن علمی دانشجویی حمل و نقل دریایی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

5)انجمن علمی مکاترونیک دانشگاه علوم وفنون دریایی خرمشهر

6)انجمن علمی دانشجویی اقیانوس‌شناسی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

7)انجمن علمی دانشجویی مهندسی کشتی‌سازی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر

8)انجمن علمی دانشجویی مهندسی کشتی‌سازی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: