کد خبر: ۱۳۶۳۰
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳
وزیر کشور خواستار تعیین تکلیف کانتینر‌های متروکه در گمرک شهید رجایی شد.

وزیر کشور در جریان بازدید از بندر شهید رجایی از عزم جدی دولت برای نصب دستگاه‌های پیشرفته ایکس‌ری در مبادی رسمی به منظور کاهش و کنترل قاچاق کالا خبر داد.

به گزارش مارین‌تایمز به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "عبدالرضا رحمانی فضلی" در جریان سفر به استان هرمزگان با حضور در قلب بزرگترین بندر تجاری کشور از امکانات و قابلیت‌های منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، کشتی‌های داخلی و خارجی پهلو گرفته در اسکله‌ها و عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بزرگترین بندر تجاری کشور بازدید کرد.

اراضی پسکرانه و محوطه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، ایکس‌ری جدید و ترمینال 2 کانتینری بندر شهید رجایی که به عنوان بزرگترین، پیشرفته‌ترین و مجهزترین پایانه تخلیه و بارگیری محموله‌های کانتینری در کشور محسوب می‌شود، از جمله بخش‌هایی بود که مورد بازدید وزیر کشور قرار گرفت.

"فرود عسکری" رئیس کل گمرک ایران، "فریدون همتی" استاندار هرمزگان، "حسین هاشمی تختی" رییس کمیته بنادر و صنایع دریایی در مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام ذوالقدر و شریفی از اعضای مجمع نمایندگان استان و جمعی از مدیران و مسئولان استانی، از جمله مقاماتی بودند که رحمانی فضلی را در این بازدید، همراهی کردند.

"اله‌مراد عفیفی‌پور" مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در جریان این بازدید، گزارشی از آخرین وضعیت فعالیت‌های عملیاتی بندر شهید رجایی و سایر بنادر تابعه این اداره کل را ارائه کرد.

بر اساس این گزارش دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی پس از افتتاح نخستین دستگاه ایکس‌ری پرسرعت کامیونی در بندر شهید رجایی، با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در حوزه قاچاق کالا داریم عبور این کالاها از مبادی رسمی است که تلاش‌های زیادی شده از طریق کنترل فیزیکی و روش‌های جدیدی همچون نصب دستگاه‌های ایکس ری، این مسئله کنترل شود.

وی با اشاره به افتتاح نخستین دستگاه ایکس‌ری پیشرفته و نسل 4 کشور با قابلیت کنترل روزانه 1200 تا 1300 کانتینر، خاطرنشان کرد: روش چک کردن این دستگاه در سه مرحله انجام می گیرد که با توانایی‌هایی که دارند نشان می‌دهند که می‌توانند بارهای اضافی و .. درست تشخیص دهد و همچنین این توانایی را دارند با بارنامه‌ها کنترل لازم را انجام دهند.

دکتر رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد؛ با تقویت دستگاه‌های ایکس‌ری که هم اکنون در مبادی اصلی در حال نصب است و برای نقاط دیگری هم که نیاز باشد، تامین می‌شود، بتوان موضوع قاچاق کالا را در مبادی رسمی به شکل کامل کنترل کرد.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: در قاچاق غیر رسمی مانند کولبری هم دستورالعمل‌های جدیدی در دولت تصویب شد و اجرای آن از یک ماه پیش آغاز شده و با اجرای این طرح می‌توان گفت بیش از 60 درصد کول‌بری‌ها در کنترل دقیق هستند البته زیرساخت‌های دیگر نیز لازم است که استانداران، گمرک و سایر دستگاه‌ها در تلاش هستند که انجام دهند.

رحمانی فضلی در پایان بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته، میزان قاچاق کالا از 20 میلیارد دلار در مبادی رسمی و غیررسمی به 11.5 میلیارد دلار کاهش یافته که باید با تلاش مضاعفتر و برنامه‌ریزی لازم این رقم را به صفر برسانیم.

تعیین تکلیف کانتینر‌های متروکه در گمرک شهید رجایی

وزیر کشور همچنین در بازدید از محوطه گمرک بندر شهید رجایی در بندرعباس گفت: اکنون نزدیک به ١٢هزار کانتینر در محوطه بندر شهید رجایی به دلایل گوناگون بلاتکلیف مانده‌اند.

وی تصریح کرد: جلساتی با حضور مسئولان و کارشناسان گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز، و نیروی انتظامی برای تعیین تکلیف این کانتینرها با اولویت ترخیص آن‌ها برگزار شده است.

رحمانی فضلی گفت: بندر شهید رجایی با تجهیزات جدیدی که به کار می‌گیرد ظرفیت اسمی این بندر را در بخش تخلیه، بارگیری و جابه جایی انواع بار به ۱۰۰ میلیون تن در سال می‌رساند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: