کد خبر: ۱۳۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با افتتاح اسکله‌های گوارین و گوبان، این دو اسکله به مجموعه 47 اسکله و موج شکن چندمنظوره مردمی در سواحل جنوبی کشور اضافه می‌شوند.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی از افزایش ظرفیت عملیاتی بندر شهید رجایی با افتتاح 285 متر از اسکله فاز دو این بندر خبر داد.

به گزارش مارین‌تایمز به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی محمدرضا الهیار، با اشاره به پروژه‌های در دست افتتاح این سازمان در دهه فجر، اظهار کرد: 16 پروژه با اعتباری بالغ بر 600 میلیارد تومان که حدود 400 میلیارد تومان آن به عنوان سهم سازمان بنادر و دریانوردی و 200 میلیون تومان آن به عنوان آورده بخش خصوصی است در بنادر مختلف کشور طی ایام دهه فجر افتتاح خواهد شد.

افزایش ظرفیت عملیاتی بندر شهیدرجایی

وی ادامه داد: مهم‌ترین پروژه افتتاحی سازمان بنادر و دریانوردی طرح توسعه فاز دوم بندر شهید رجایی است که شامل 285 متر اسکله با طول برگشتی 400 متری است که با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری می‌رسد و موجب افزایش ظرفیت عملیاتی بندر شهیدرجایی می‌شود.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به دیگر پروژه افتتاحی بندر شهید رجایی، خاطرنشان کرد: اجرای دیوار اراضی 2400 هکتاری مجتمع بندری شهید رجایی دیگر پروژه افتتاحی در استان هرمزگان بوده و این دیوار ساحلی در راستای بحث ایمنی و امنیت است چرا که با الحاق 2400 متر اراضی ابتدا باید بحث دیوار پیرامونی آن مدنظر قرار گیرد.

اهداف سه گانه پروژه‌های افتتاحی

الهیار با بیان اینکه پروژه‌های افتتاحی سازمان بنادر و دریانوردی سه هدف را دنبال می کنند، گفت: افزایش توان عملیاتی بنادر، مقوله تامین ایمنی و امنیت و نیز مسائل حاکمیتی دریایی از جمله اهداف سه‌گانه پروژه‌های افتتاحی سازمان بنادر و دریانوردی است.

ایجاد سه ایستگاه ثبت نوسانات بلندمدت دریای خزر

وی همچنین از ایجاد سه ایستگاه جهت ثبت نوسانات بلند مدت دریای خزر خبر داد و اعلام کرد: شبکه نوسان‌نگار تراز آب دریایی خزر در سه بندر نوشهر، انزلی و امیرآباد با ایجاد سه ایستگاه در دستور کار قرار می‌گیرد که بر اساس آن نوسانات بلندمدت رصد شده تا از تاثیر منفی در عملیات2های مختلف از جمله عملیات بندری و لایروبی جلوگیری به عمل آید و مانع از غافلگیری ناشی از کاهش تراز آب دریای خزر شود.

ایجاد تصفیه‌خانه در بنادر پیگیری می‌شود

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه به پروژه‌های افتتاحی در بنادر استان خوزستان از جمله بنادر امام خمینی(ره)، آبادان و خرمشهر اشاره کرد و افزود: احداث تصفیه‌خانه فاضلاب یکی از موضوعات مهمی است که در همه بنادر پیگیری می‌‌شود تا علاوه بر توجه حداکثری به جنبه‌های زیست محیطی در بنادر به سمت و سوی "بنادر سبز" حرکت کنیم.

اقدام سازمان بنادر جهت کاهش خطر شبکه‌های برق

الهیار ادامه داد: زمینی کردن شبکه هوایی برق از دیگر برنامه‌های مدنظر جهت افزایش ایمنی بنادر است تا احتمالات خطر در بنادر به حداقل برسد. همچنین فرآهم کردن بستر لازم جهت حضور سرمایهداران با ایجاد زیرساختها و شبکه‌های مختلف دیگر موضوع در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی است که ایجاد تاسیسات زیربنایی زون نفتی واحداث معابر تکمیلی در همین راستاست.

افزایش اسکله‌های چندمنظوره بنابر مسئولیت اجتماعی

وی همچنین از افتتاح دو اسکله گوارین و گوبان در بندر آبادان خبر داد و اظهار کرد: با افتتاح اسکله‌های گوارین و گوبان، این دو اسکله به مجموعه 47 اسکله و موج شکن چندمنظوره مردمی در سواحل جنوبی کشور اضافه می‌شوند که در راستای مسئولیت اجتماعی سازمان بنادر و دریانوردی بوده چراکه عملا سازمان در این پروژه‌ها بهره‌بردار نیست.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: