کد خبر: ۱۳۲۱۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۹
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طی 3 سال ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی به 8 میلیون TEU می‌رسد

معاون وزیر راه و شهرسازی از واگذاری اپراتوری 2 پایانه کانتینری بندر شهید رجایی به دو شرکت سینا و بتا خبر داد.

به گزارش خبرنگار مارین‌تایمز، محمد راستاد امشب در مراسم امضای 13 تفاهم‌نامه همکاری دریایی و بندری با بیان اینکه ارتقای ظرفیت کانتینری بنادر کشور در دستور کار سازمان بنادر است، گفت: با شروع اجرای زیرساخت فاز سوم بندر شهید رجایی که کمیسیون مناقصه آن در تاریخ 4 بهمن‌ماه امسال برگزار می‌شود، پیمانکار تعیین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طی 3 سال ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی به 8 میلیون TEU می‌رسد گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در این حوزه 860 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

راستاد تصریح کرد: انتشار اسناد مناقصه برای توسعه روبناها و تجهیزات پایانه ۳ بندر شهید رجایی را در دستور کار داریم، به این ترتیب برای اولین بار در کشور این پایانه کانتینری با یک مدیریت جدید تجهیز و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی درباره اپراتوری فاز یک بندر شهید رجایی گفت: امشب تفاهم‌نامه‌ای با 2 اپراتور داخلی سینا و بتا که با اپراتورهای خارجی همکاری دارند امضا می‌شود. این تفاهم‌نامه به منظور واگذاری اپراتوری دو پایانه کانتینری بندر شهید رجایی به مدت ۵ سال منعقد می‌شود.

مدیرعامل سازمان بنادر درباره بندر امام گفت: اسناد مزایده پایانه کانتینری بندر امام خمینی در قالب شرکت‌های داخلی و خارجی در دست تهیه است.

وی با بیان اینکه به دنبال افزایش سهم حمل و نقل ریلی در بنادر کشور هستیم گفت: در این راستا اداره کل حمل و نقل چندوجهی و لجستیکی در حوزه معاونت بندری شکل گرفته است.

راستاد با اشاره به بندر شهید رجایی گفت: پایانه مواد معدنی در بندر شهید رجایی تقاضای قابل توجهی دارد و با توجه به اینکه باید تا سال 1404 حدود 55 میلیون تن واردات و صادرات داشته باشیم ناگزیریم ظرفیت بندر شهید رجایی را افزایش دهیم، به همین منظور امشب تفاهم‌نامه احداث مواد معدنی در بندر شهید رجایی امضا می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه گردشگری دریایی با هلدینگ گردشگری و هتلداری بنیاد و بخش خصوصی تفاهم‌نامه خواهیم داشت، ضمن اینکه به منظور ایفای مسئولیت اجتماعی نیز با کمک شرکت عمران و بهسازی شهری تعامل بین شهرهای بندری و بنادر تجاری ایجاد می‌شود، همچنین به منظور همکاری با سازمان مناطق آزاد تفاهم‌نامه ای با این سازمان امضا می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره واگذاری اپراتوری بندر شهید بهشتی گفت قرارداد موقت بهره‌برداری از این بندر برای واگذاری به شرکت هندی IPGL تنظیم شده و این شرکت به صورت BOT در قالب قرارداد 85 میلیون دلاری اپراتوری این بندر را برعهده بگیرد.

گفتنی است، در مراسم امضای 13 تفاهم‌نامه همکاری دریایی و بندری به ارزش 100 هزار میلیارد ریال، وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، دبیر شورای عالی مناطق آزاد، و دست‌اندرکاران و فعالان حوزه بندری و دریایی کشور حضور داشتند.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: