کد خبر: ۱۳۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
بخش خصوصی ایرانی موفق شد شناور تفریحی به ازبکستان صادر کند.

مدیرعامل شرکت طرح‌آفرینان پاسارگاد که در زمینه طراحی و ساخت شناورهای فولادی، کامپوزیتی و آلومینیومی فعال است با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد سفارشات طراحی و ساخت شناور ارائه شده به این شرکت، سفارشات دولتی است؛ گفت: مابقی سفارشات نیز از طرف شرکت­های خصوصی و یا اشخاص حقیقی برای ساخت شناور تفریحی به این شرکت واگذار می‌شود.

دکتر محمد توکلی، که شرکت متبوعش از جمله شرکتهای دانش بنیان دریایی است درباره همکاری دولت با این بخش به مارین‌تایمز اظهار کرد: خوشبختانه دولت از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‎بنیان دریایی حمایت‎های خوبی از شرکت‎های دانش‌بنیان داشته است اما آنچه این شرکت‎ها را با مشکل مواجه کرده است تاخیر در پرداخت و بعضاً عدم پرداخت مطالبات مالی شرکت‎های دانش‌بنیان از طرف کارفرمایان است.

وی با بیان اینکه با مساعدت دولت، شرکت‎های دانش‌بنیان از پرداخت مالیات بر درآمد معاف شده‎­اند، گفت: این در حالی است که ما از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات کارکنان معاف نیستیم که این موضوع می‎تواند از رقابت پذیری ما در مقابل شرکت‎های خارجی و یا حتی شرکت‎های دیگر بکاهد.

مدیرعامل شرکت طرح آفرینان پاسارگاد در ادامه با اشاره به تسهیلات بانکی خاطرنشان کرد: از دولت درخواست داریم تا روند اختصاص تسهیلات بانکی را به شرکت‎های دانش بنیان تسریع کند و تسهیلات را به صورت ارزان قیمت و با سود کمتر  اختصاص دهد تا این شرکت‎ها بتوانند از این تسهیلات استفاده بهینه و کارآمد داشته باشند.

وی بیان کرد: زیرا زمانی که قراردادی در حوزه دریا منعقد می‎شود، مراحل دریافت تسهیلات دولتی آغاز می‎شود اما حداقل یک سال و یا بیشتر زمان می‌برد تا این تسهیلات تایید و تخصیص یابد به طوری زمان‌بر بودن روند تخصیص تسهیلات موجب شود مبلغ قرارداد و هزینه های مربوطه افزایش یابد به همین دلیل میزان تسهیلاتی که دولت در اختیار ما قرار می‌دهد هزینه‌های ما را پوشش نخواهد داد این در حالی است که اگر ما بخواهیم دوباره درخواست افزایش مبلغ تسهیلات را ارائه کنیم بازهم یک سال دیگر به تعویق می‎افتد.

توکلی با درخواست مساعدت از دولت برای هموار کردن هزینه‌های سربار بخش خصوصی، تصریح کرد: تفاوت رقم اختصاص یافته تسهیلات با آن مبلغی که پس از یک سال برای شرکت تمام می‌شود، نیز نوعی هزینه سربار است.

وی درباره ورود شرکت طرح آفرینان پاسارگاد به حوزه صادرات خاطرنشان کرد: برای ورود به حوزه صادرات برنامه‎هایی در شرکت داریم اما متاسفانه به دلیل اثرات برجا مانده از تحریم و غیرممکن بودن مبادلات بانکی، ورود عملی به این حوزه هنوز  برای ما امکان‌پذیر نیست این در حالی است که با کشورهای دیگر اعم از روسیه، چین و کره جنوبی در حال مذاکره و رایزنی هستیم.

توکلی یادآور شد: در سال 94 شرکت طرح آفرینان پاسارگاد توانست یک فروند شناور 4 نفره تفریحی ساخت خود را به کشور ازبکستان صادر کند.

مدیرعامل شرکت طرح‎آفرینان پاسارگاد در ادامه اظهار کرد: برنامه‎های خود را فعلا برای بازار داخل کشور و بازخورد کیفی کار از طرف مشتری قرار داده‎ایم.

ضرورت تعریف شاخه صنایع دریایی در فهرست شرکت‎های دانش‌بنیان

وی در بخش دیگر از سخنان خود به جایگاه شرکت‎های دانش‎بنیان دریایی اشاره و خاطرنشان کرد: در فهرست شرکت‎های دانش‌بنیان شاخه‎ای به نام شرکت‎های صنایع دریایی  تعریف و این شرکت‎ها در ذیل عنوان سایر شرکت‎ها دیده شده‌اند  این در حالی است که  موضوع باعث می‌شود بخشی از حمایت‎ها برای این شرکت‎ها کمرنگ و نادیده گرفته شود.

توکلی افزود: همچنین بخشی از فعالیت‌ها در ذیل سایر شرکت‎ها شفاف و روشن نیست حتی گاهی گروه محصول ثبت شده خاصی را ندارد که موجب می‌شود شرکت‎های دانش‎بنیان دریایی برای ثبت آن محصول و همچنین دریافت حمایت‎، دچار مشکل شوند.

وی تصریح کرد: بنابراین از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‎بنیان دریایی درخواست داریم که شاخه صنایع دریایی و در ذیل آن گروه‌های مختلف دریایی نیز دیده شود.

مدیرعامل شرکت طرح‌آفرینان پاسارگاد بااشاره به اینکه این شرکت 9 سال است که کار خود را آغاز کرده است، گفت: این شرکت با شرکت‎های کشتی‌سازی معتبر و بزرگی همچون ایزوایکو در ارتباط است به صورتی که سازه‌ها و شناورهای طراحی شده در این شرکت در یارد ایزوایکو ساخته خواهد شد.

توکلی افزود: همچنین طراحی ساخت سیستم رانش سطحی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‎بنیان دریایی در این شرکت انجام شده است البته این سیستم از ایتالیا و آمریکا وارد می شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: