کد خبر: ۱۳۱۱۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
آخوندی:
وزیر راه و شهرسازی از بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان دروازه ملل یاد کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: اصل ما برقراری و اتصال شبکه ریلی ایران به شبکه ریلی آسیایی است.

به گزارش مارین تایمز به نقل از فارس عباس آخوندی صبح امروز در مراسم بهره‌برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در سالن همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد چابهار، اظهار کرد: پروژه طرح توسعه بندر شهید، یک پروژه بسیار بزرگ است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: نام بندر را دروازه ملل گذاشته‌ایم با این درک که موقعیت ایران را به عنوان کشوری با ثبات در منطقه امکانات را در اختیار دیگر کشورها قرار داده‌ایم تا از این ظرفیت استفاده کنند.

وی ادامه داد: اصل ما برقراری و اتصال شبکه ریلی ایران به شبکه ریلی آسیایی است.

آخوندی بیان کرد: به دنبال این نیستیم از موقعیت ژئوپلتیکی ایران به عنوان انحصار استفاده کنیم، علاقه‌مندیم از مزیت‌های رقابتی استفاده کنیم.

این مقام مسؤول گفت: کریدور جنوب ،شمال و جنوب غرب می‌توانند از این طریق ارتباط برقرار کنند، در آغاز، بهره‌برداری این بندر را با کشور هند شروع کردیم، ما به همکاری‌ها فکر می‌کنیم تا ارتباطات بلند مدت را تقویت کنیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: پشتیبانی از تولید در دستور است بندر باید کانون تولید شود باید بار تولید شود و صادر کنیم اعم از پتروشیمی و فولاد، آمادگی داریم بحث تولید را پشتیبانی کنیم.

آخوندی در بحث لجستیک نیز گفت: بندر از نقطه حمل بار تا آخرین نقطه مصرف مد نظر است، در بحث مدرن بودن بنادر هم بندر ما باید مدرن و رقابتی باشد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: موافقت نامه ایران هند و افغانستان در مجلس تصویب شد کریدور جنوب غرب هم هفته گذشته در گرجستان تایید شد، اصلی ترین بحث ما ارتباط بندر چابهار با شبکه ریلی است.

این مقام مسؤول اضافه کرد: ارتقای سطح سرویس جاده چابهار به زاهدان در دستور قرار دارد و باید کل مسیر چابهار زاهدان دو بانده شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: