کد خبر: ۱۳۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۴
دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با اشاره به فعالیت کارگروه‎ها خبر داد:
چهار کارگروه دریایی شامل اموردریایی، امور بندری، ناوگان دریایی و مدیریت سواحل احکام مختلف حوزه دریا را در برنامه ششم توسعه تدوین می‎کنند.
چهار کارگروه دریایی شامل اموردریایی، امور بندری، ناوگان دریایی و مدیریت سواحل احکام مختلف حوزه دریا را در برنامه ششم توسعه تدوین می‎کنند تا بر اساس آن سهم این بخش از تولیدناخالص داخلی به پنج درصد برسد.به گزارش خبرنگار مارین‎تایمز، یحیی ضیایی، دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته، در نشستی با اصحاب رسانه درباره نقش حمل و نقل دریایی در برنامه ششم توسعه اعلام کرد: علیرغم تلاش‎های اعضای مختلف جامعه دریایی برای انعکاس نقش دریا در برنامه پنجم توسعه، متاسفانه مسائل و برنامه‎های اندیشیده شده در این حوزه هیچ جایگاهی در برنامه پنجم نداشتند و سهم دریا در آن برنامه صفر درصد بود، به همین دلیل اکنون با تعیین احکام مندرج در برنامه ششم توسعه سعی بر آن داریم تا بتوانیم نقش این حوزه را در اقتصاد بیشتر نمایان کنیم.

ضیایی در ادامه یادآور شد: احکامی که در این برهه از زمان مورد توجه ما خواهد بود عبارت از بهره‎برداری، مسؤولیت اجتماعی، فناوری اطلاعات، ایمنی، منابع انسانی و در نهایت آموزش و نظام آموزشی در حوزه دریا است.

وی گفت: بررسی این احکام و چگونگی بازتاب آن در برنامه شم توسعه در چهار کارگروه شامل اموردریایی، کارگروه امور بندری، کارگروه ناوگان دریایی و کارگروه مدیریت سواحل انجام شده و در قالب یک برنامه کاملا منسجم و مدون به دولت و مجلس ارائه خواهیم کرد.

دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با اشاره به سهم کمتر از دو درصد دریا در تولید ناخالص داخلی ایران تأکید کرد: نرم جهانی سهم دریا در تولید ناخالص داخلی هر کشوری حدود پنج تا هفت درصد است، در حالی که در چین 10 درصد و در ویتنام بر اساس اداعای مسوولان آن کشور 55 درصد است، بنابراین ما هم در نظر داریم تا سهم دریا در تولید ناخالص داخلی ایران در برنامه ششم توسعه به پنج درصد برسد.

وی نسبت به دیدگاه دولت به حوزه دریایی انتقاد کرد و گفت: متأسفانه علیرغم وابستگی بالای اقتصاد و فعالیت‎های اقتصادی ایران به دریا، هنوز این حوزه از نگاه دولتمردان و مسؤولان اقتصادی ایران مغفول مانده است و هنوز نمایندگان مجلس و دولتمردان ما آشنایی کامل با دریا و پتاننسیل آن در اقتصاد ندارند.

ضایی اظهار امیدواری کرد که این انجمن و دیگر بخش‎های خصوصی بتوانند با همکاری یکدیگر نگاه مسؤولان را در برنامه ششم بیشتر به سمت دریا جلب کنند و پتانسیل‎های مختلف دریا را برای آنها آشکار سازند.

دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته درباره روند فعالیت‎های این انجمن نیزاعلام کرد: این انجمن حدود 187 عضو در بخش‎های مختلف دریایی، بندری و خدماتی دارد که به مسائلی از جمله کانتینر، ترانزیت، امور مالیاتی، بیمه، آموزش، حمل و نقل مواد نفتی و غیرنفتی و ... فعالیت دارند.
مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: