کد خبر: ۱۲۹۷۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵
استفاده از خودروهای الکتریکی سرعت گرفته اما همچنان سخن گفتن از حذف نفت بسیار زود است.
آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش چشم‎انداز انرژی جهان ویژه سال 2017 خود آورده است که طی 25 سال آینده نیازهای فزاینده انرژی جهان در وهله نخست توسط انرژی‎های تجدید پذیر و گاز طبیعی پاسخ داده خواهد شد.

 به گزارش گروه بین‎الملل مارین تایمز، بر اساس این گزارش، کاهش سریع هزینه‎های تولید انرژی خورشیدی، این منبع را به ارزان ترین منبع تولید برق در جهان تبدیل خواهد کرد.

در گزارش چشم‎انداز انرژی جهان آمده است که 4 عامل اصلی موجب تغییر نظام انرژی جهان خواهند شد: آمریکا به تولیدکننده بی چون و چرای نخست نفت و گاز در جهان بدل می شود؛ با کاهش سریع هزینه ها استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بیشتر می‎شود؛ سهم الکتریسیته در سبد انرژی بیشتر می شود؛ و راهبرد اقتصادی جدید چین این کشور را در مسیر رشد پاکتر قرار می دهد.

انتظار می‎رود که تقاضای انرژی جهان تا سال 2040 میلادی 30 درصد افزایش یابد. البته در صورتیکه بهینه‎سازی انجام نگیرد این مقدار می‎تواند 2 برابر (نزدیک به 60 درصد) باشد.

سال های اوج مصرف ذغالسنگ به پایان رسیده است و رشد مصرف نفت نیز کاهش می یابد تا اینکه از سال 2040 میلادی این رشد معکوس شود.

همزمان با افزایش استفاده از باطری‎های خورشیدی در چین و هند، ظرفیت پنل های خورشیدی افزایش خواهد یافت. این در حالی است که بعد از سال 2030 میلادی استفاده از باد برای تولید برق در اتحادیه اروپا به منبع اول تامین برق تبدیل می شود.

تاکید بر استفاده از فناوری‎های پاک‎تر در تامین انرژی، به خصوص در واکنش به کیفیت بد هوا، چین را در استفاده از انرژی‎های بادی، خورشیدی و خودروهای الکتریکی به مقام اول جهان تبدیل می کند، ضمن آنکه این کشور در آینده بیش از یک چهارم از رشد گاز مصرفی در جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

فاتح بیرول، مدیراجرایی IEA، اظهار کرد: "با توجه به ارزان تر شدن انرژی های خورشیدی برای تولید برق، این منبع انرژی در بازارهای انرژی به ویژه در چین و هند پیشگام خواهد شد. استفاده از خودروهای الکتریکی سرعت گرفته است که دلیل آن کاهش قیمت باطری و حمایت دولت هاست. اما همچنان سخن گفتن از حذف نفت بسیار زود است چراکه رشد ناوگان کامیونی، هوایی، پتروشیمی ها، و کشتیرانی ها تقاضا برای این منبع انرژی را بالا می برد."
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: