کد خبر: ۱۲۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
تحریم‌های جدید فعلا در حد شعار است؛
رییس فراکسیون بنادرو دریانوردی مجلس با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد تحریم‌های جدید تاثیر چندانی بر تردد شرکت‌های کشتیرانی به بنادر ایران داشته باشند، گفت: با این حال آینده قابل پیش‌بینی نیست.

رییس فراکسیون بنادر، دریانوردی و توسعه صنایع دریایی مجلس شورای اسلامی درباره تحریم های اخیر وزارت خزانهداری آمریکا علیه ایران و نقض برجام گفت: برجام که یک سند بین‌المللی است و نقطه مقابل ما کشورهای عضو گروه «1+5» هستند نه فقط آمریکا.

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار مارین‌تایمز با بیان اینکه ترامپ رییس جمهور آمریکا همچنان روحیه قیم‎مابانه خود را حفظ کرده است، افزود: مقام معظم رهبری همواره تاکید دارند که نباید به آمریکا اعتماد کنیم به همین دلیل مواضع اخیر دولت آمریکا برای ما تعجب‌برانگیز نیست.

وی با اشاره به مواضع اتحادیه اروپا در برابر آمریکا، گفت: تا اینجای کار کشورهای عضو گروه «1+5» برجام را قبول دارند و نسبت به مواضع اخیر دولت امریکا علیه ایران، واکنش نشان داده‌اند، هرچند ما به آنها هم خیلی اعتماد نداریم.

احمدی با بیان اینکه ما همواره به جهان اعلام و ثابت کردیم که اهل تعامل هستیم، گفت: اتحادیه اروپا اعلام کرده  است که به همکاری‌های خود به ایران ادامه می‌دهد و تحریم‌های آمریکا را نمی‌پذیرد.‌

وی با اشاره به تحریم‌ اخیر  برخی شرکت‌های دریایی کشور توسط وزارت خزانه داری آمریکا گفت: بخشی از تحریم‌های اخیر آمریکا افراد حقیقی و حقوقی دریایی و بندری ایران از جمله تایدواتر و صدرا، را هدف قرار داده است که البته این موضوع چندان هم تازه نیست، زیرا در گذشته هم برخی شرکت‌های دریایی و بندری ما تحت تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا قرار داشتند.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس تصریح کرد: فعلا این تحریم‌ها در حد شعار است و به نظر نمی‌رسد تاثیری بر عملکرد این شرکت‌ها داشته باشد، اما باید برای مواجهه با هر محدودیتی آماده باشیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

به گفته او برای مواجهه با محدودیت‌ها باید خودکفایی و استقلال را توشه راه  خود کنیم.

احمدی با بیان اینکه پس از برجام بسیاری از شرکت‌های ما با شرکت‌های معتبر بین‌المللی تعامل داشته و در این زمینه قراردادهایی هم امضا کرده‌اند، گفت: تعاملات و مراودات تجاری ما با این شرکت‌ها همچنان ادامه دارد.

رییس فراکسیون بنادر، دریانوردی و توسعه صنایع دریایی مجلس، ادامه داد: پس از برجام اکثر شرکت‌های کشتیرانی خارجی به بنادر ایران تردد داشتند و با توجه به جذابیت‌های بازار ایران و ظرفیت‌های بنادر کشور، گمان نمی‌کنم این شرکت‌ها به‌راحتی بازار ایران را رها کنند.

احمدی خاطرنشان کرد: فعلا نمی‌توانیم به صورت قطعی در این زمینه اظهار نظر کنیم، اما تحریم‌های جدید تاثیر چندانی بر تردد شرکت‌های کشتیرانی خارجی به بنادر ایران ندارند، با این حال آینده قابل پیش‌بینی نیست و باید برای تاثیرات احتمالی این تحریم‌ها برنامه داشته باشیم.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: