کد خبر: ۱۲۸۱۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۳
شرکت‌های نفتی روسیه که دارای رکورد امضای تفاهم نامه نفتی با شرکت ملی نفت ایران بعد از برجام هستند، دور تازه ای از مذاکرات خود را با ایران آغاز کردند.

شرکت‌های نفتی روسیه در آستانه سفر رییس جمهور کشور خود به تهران، دور تازه مذاکرات را با مدیران نفتی جمهوری اسلامی ایران آغاز کردند.

به گزارش مارین تایمز به نقل از وزارت نفت، شرکت‌های روس که پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علاقه خود را برای سرمایه گذاری در طرح‌های نفتی ایران اعلام کردند تاکنون چند تفاهم‌نامه با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده‌اند و در این زمینه رکورد دارند.

تاکنون تفاهمنامه‌های شرکت لوک اویل برای میدان‌های نفتی آب تیمور و منصوری، زاروبژنفت برای آبان و پایدار غرب، تات نفت برای میدان دهلران، گازپروم نفت برای چشمه خوش و چنگوله امضا شده است.

مدیران گازپروم، روس نفت و زاروبژنفت نیز اکنون برای مذاکرات نفتی در تهران حضور دارند.

روسیه همواره از ایران به عنوان یک شریک راهبردی در خاورمیانه نام می‌برد و کارشناسان روس معتقدند در بازار ایران تقاضای زیادی برای تولیدات روسیه از جمله تجهیزات حمل و نقل، چوب و فلز وجود دارد. افزون بر این ایران، راه ورود بسیاری از کالاهای مهم به روسیه است.

پارسال ارزش مبادلات دوجانبه ایران و روسیه به 2 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید که بیشتر آن شامل صادرات ماشین‌آلات، تجهیزات، بخش حمل و نقل، مواد غذایی و فلزات روسیه به ایران بود.

سهم نفت از ارزش مبادلات تجاری ایران و روسیه بسیار اندک است و به نظر می رسد نوع، عمق و سطح روابط و همکاری اقتصادی، نفت و گاز ایران و روسیه هیچ تناسبی با روابط سیاسی و راهبردی 2کشور ندارد.

قرار است بزودی رییس جمهوری روسیه برای شرکت در نشست 3 جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان به تهران سفر کند.

نخستین نشست سه جانبه این سه کشور در سال 2016 در باکو برگزار شد. در این نشست رییسان جمهور 3 کشور در مورد همکاری مشترک در زمینه اقتصادی، امنیت منطقه و ایجاد راهگذر حمل و نقل شمال- جنوب به گفت‌وگو پرداختند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: