کد خبر: ۱۲۸۱۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷
نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی جهت تولید گاز مایع‌شده (LNG) صادراتی، مابین شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG و شرکت نروژی Hemla امضا شد.

نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی جهت تولید گاز مایع‌شده (LNG) صادراتی امضا شد.

به گزارش مارین تایمز به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی جهت تولید گاز مایع‌شده (LNG) صادراتی، مابین شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG  تحت مالکیت شرکت پالایش گاز خارگ و شرکت نروژی Hemla امضا شد.

این شرکت با استفاده از شناور Carribean FLNG که متعلق به شرکت بلژیکی Exmar بوده و تحت قرارداد اجاره در اختیار شرکت IFLNG به عنوان نماینده انحصاری شرکت Exmar قرار می گیرد، توانایی تولید ۵۰۰ هزار تن LNG در سال را دارد.

در این راستا شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG در 3 ماه اقدامات لازم جهت نافذ شدن این قرارداد 20 ساله فروش گاز طبیعی را انجام داده و با اجرایی شدن آن، پیش بینی می شود شناور CarribeanFLNG از اواسط سال ۱۳۹۷ در بندر خدماتی پارس مستقر شده و پس از سپری شدن مراحل راه‌اندازی، آمادگی دریافت روزانه حدود ۲.۳ میلیون متر مکعب در روز گاز طبیعی از پالایشگاه هفتم گازی پارس جنوبی را داشته باشد.

شناور Carribean FLNG که مراحل تست آن در کشور چین به اتمام رسیده است، دومین شناور ساخته شده در جهان با قابلیت تولید گاز مایع شده در دریا است. همچنین بر اساس گزارش موسسات معتبر بین‌المللی پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ ساخت 3 شناور FLNG دیگر نیز به اتمام برسد.

بر اساس این گزارش، در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۶ بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، نرخ گاز طبیعی برای فروش به واحدهای کوچک‌مقیاس تولید گاز مایع‌شده (LNG) و نیز واحدهای فشرده‌سازی گاز طبیعی با هدف صادرات را ابلاغ کرده است. امضای این قرارداد مبتنی بر آن ابلاغیه و در راستای توسعه سبد صادراتی انرژی کشور بوده و سریع‌ترین گام موثر برای حضور ایران در بازار جهانی LNG است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: