کد خبر: ۱۲۶۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
به گفته یک تحلیل‌گر بازار انرژی، آمریکا نمی‌تواند میزان صادرات نفت ایران را مانند تحریم‌های قبلی محدود کند.

یک تحلیل‌گر بازار انرژی می‌گوید هدف اصلی ترامپ از تهدیدهای اخیر، ایجاد عدم اطمینان برای سرمایه‌گذاران خارجی در ایران است، تا خروج از برجام.

به گزارش مارین‌تایمز، این روزها گمانه‌زنی‌ها درخصوص سرنوشت برجام داغ شده است گروهی معتقدند ترامپ به صراحت خروج امریکا از برجام را اعلام می‌کند، در مقابل گروهی دیگر می‌گویند ممکن است ترامپ تصمیم‌گیری نهایی درباره پایبندی یا عدم پایبندی به توافق هسته‌ای را برعهده کنگره گذارد، اما آنچه که در این میان اهمیت دارد  وضعیت نفت و بازار جهانی آن بعد از تصمیم ترامپ است. اگر در سال‌های قبل، تحریم‌های آمریکا علیه ایران توانست تا حد زیادی مانعی بزرگ بر سر راه صادرات نفت ایران و در پی آن تضعیف اقتصاد کشور به شمار رود، به این دلیل بود که کشورهای دیگر نیز در این راه از امریکا حمایت می‌کردند، اما به اعتقاد بسیاری کارشناسان، تهدیدهای اخیر ترامپ علیه ایران، نمی‌تواند سطح صادرات و تولید نفت ایران را مانند دوره‌ قبل محدود کند.

در همین رابطه نرسی قربان در گفت‌وگو با خبرنگار مارین‌تایمز درباره تاثیرات احتمالی خروج آمریکا از برجام بر بازار جهانی نفت، گفت: با توجه به تهدیدهای اخیر آمریکا دو سناریو قابل پیش‌بینی است اول اینکه آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا به طور رسمی اعلام کند که به برجام پایبند نیست، و دوم اینکه ممکن است توپ را به زمین کنگره بیاندازد، به طوریکه تصمیم‌گیری نهایی درباره پایبندی یا عدم پایبندی به توافق هسته‌ای را برعهده کنگره گذارد.

وی توضیح داد: در این صورت کنگره در فرصت 2 ماهه باید اعلام کند آیا آمریکا در برجام باقی می‌ماند یا با خروج از برجام تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع خواهد کرد.

قربان افزود: در صورت خروج امریکا از برجام ممکن است قیمت نفت افزایش یابد، زیرا نگرانی بازیگران جهانی از کاهش عرضه نفت، بازار را تحت تاثیر قرار داده و افزایش قیمت‌ها را به همراه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت خروج امریکا از برجام آیا تاثیری در میزان صادرات نفت ایران خواهد گذاشت، گفت: آمریکا نمی‌تواند میزان صادرات نفت ایران را مانند تحریم‌های قبلی محدود کند زیرا در دوره قبل همه کشورهای اروپایی و بعضی از کشورهای آسیایی از جمله هند، چین و ژاپن به دلیل قطع‌نامه سازمان ملل خرید نفت از ایران را قطع یا به حداقل رسانده بودند، اما در این دوره بسیاری از کشورها از جمله اتحادیه اروپا مخالف تهدیدهای اخیر امریکا نسبت به ایران هستند، و به نظر می رسد که تمایلی برای تحریم مجدد ایران ندارند.

این تحلیل‌گر مسائل انرژی با اشاره به تاثیر تصمیم ترامپ بر سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران، گفت: هدف اصلی ترامپ از تهدیدهای اخیر، ایجاد عدم اطمینان برای سرمایه‌گذاران خارجی در ایران است، تا خروج از برجام.

وی در ادامه توضیح داد: سرمایه‌گذار به طور کلی به دنبال منفعت و آرامش است و هر قدر عدم اطمینان بیشتر باشد احتمال سرمایه‌گذاری کمتر است.

به گفته او اگر ایران قصد جذب سرمایه‌های خارجی را دارد باید این عدم اطمینانی که ترامپ به‌دنبال ایجاد آن در سطح بین‌المللی است، را با قراردادهای جذاب‌تر جبران کند.

قربان افزود: اگر ترامپ تصمیم به وضع تحریم‌های شدید علیه ایران بگیرد، ممکن است سرمایه‌گذاری‌های جدید در صنعت نفت و گاز ایران کاهش یابد، زیرا شرکت‌های خارجی به دلیل نابسامانی سیاسی سعی می‌کنند روند مذاکرات را طولانی و یا به تاخیر بیاندازند.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: