کد خبر: ۱۲۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: آذرماه با برگزاری یک مراسم رونمایی، ساخت نخستین موتور دیزل تمام ایرانی را جشن می‌گیریم.

فاز نخست پروژه موتور دوگانه سوز ملی دیزل سنگین D87 امروز با حضور فرمانده نیروی دریایی سپاه و رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع رونمایی شد.

به گزارش مارین تایمز، امروز (دوشنبه، 27 شهریور) با حضور سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه و امیر دریادار امیر رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، فاز نخست پروژه موتور دوگانه سوز ملی دیزل سنگین D87 شامل بدنه و سرسیلندر موتور در صنایع ریخته‌گری ایران در شهر ساوه رونمایی شد.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم رونمایی این موتور گفت: خدا را شاکرم که امروز شاهد دستاورد بزرگی هستیم که تبلور اراده‌ای بود که در هشت سال دفاع مقدس نیروهای ایرانی را به سمتی برد تا به دانش داخلی تکیه کنند و به دنبال ایجاد مراکز تحقیقات و ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود بروند.

امیر دریادار امیر رستگاری با اشاره به اینکه امروز اراده‎های شکل گرفته به اینجا رسید که بتوانیم از توان دانشی کشور دفاع کنیم و با عمل نشان دهیم و بگوییم ما می‌توانیم آنچه را اراده می‎کنیم، بسازیم؛ گفت: آذرماه با برگزاری یک مراسم رونمایی ساخت نخستین موتور دیزل تمام ایرانی را جشن می گیریم.

وی خاطرنشان کرد: حوزه دیزل یکی از مولفه‌های سنجش استقلال کشورهایی است که ادعای استقلال دارند زیرا حوزه حمل و نقل دریایی، ریلی، جاده‎ای و نظامی متاثر از دیزل است که در تحریم‌های ظالمانه نیز یکی از هدفگیری‌های استکبار جهانی بود.

رستگاری افزود: خوشبختانه امروز عزیزان ما در صنایع ریخته‌گری با دانش و تخصص بی‌نظیر خود موفق شدند نه تنها سرلیندر بلکه بدنه این موتور را هم در ایران بسازند.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با قدردانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از این پروژه گفت: درخواست داریم اعتبارات این پروژه هر چه سریع‌تر تامین شود.

وی تصریح کرد: بیش از 80 درصد این موتور در ایران ساخته شده است و فقط بومی سازی سه حوزه توربوشات، میل‌لنگ و ریخته گری مانده است که برای بومی سازی توربوشات با صنایع توربین خاورمیانه وارد مذاکره شده‎ایم.

بر اساس این گزارش، این موتور یکی از پرقدرت‌ترین موتورهای دیزل بوده که از آن به عنوان قوای محرکه کشتی و لوکوموتیو (دریایی و ریلی) استفاده می‌شود. همچنین این موتور در حوزه حفاری و سرچاهی (صنعتی) و نیروگاهی مرتبط با برق اضطراری کاربرد دارد.

قدرت این موتور معادل 1000Khw بوده و مراحل طراحی و تولید آن به دست متخصصان توانمند داخلی و در شرایط تحریم در حال انجام است و قرار است تا آذرماه کار ساخت این موتور به طور کامل به پایان برسد.

این پروژه با مدیریت راهبردی سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و با همکاری شرکت دیزل سنگین ایران و صنایع ریخته‌گری ایران برای نخستین بار در غرب آسیا در حال انجام است.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: